Mikołaj i Aleksandra

Nicholas and Alexandra
Rosja, Romanowowie, Mikołaj II, car
historia
Canis_Luna

Historia miłości cara Mikołaja II i jego żony, Aleksandry. W tle - dramatyczne losy ostatnich z dynastii Romanowów.

źródło okładki: http://www.antykwariatnws.pl/upload/book_id10987_0_show.jpg

ardnaskela | 2016-07-27

Widzę, że polskie wydanie jest reklamowane jako historia miłości ostatniego cara i jego niemieckiej żony o angielskim sercu Alix.

Jeśli czytelnik spodziewa się, że autor skupia się tu na romansie to się raczej zawiedzie. Jest to praca historyczna wręcz naukowa. Grube tomiszcze, w mojej angielskiej wersji 600 stron malutkim drukiem.

Książka jest bardzo szczegółowa, momentami może wydawać się że zbytnio. Niektóre okresy są przedstawione tydzień po tygodniu lub wręcz dzień po dniu.

Pozycja świetnie udokumentowana, oparta na listach, pamiętnikach, gazetach. Momentami liryczna, szczególnie w opisach bezkresnej przyrody Rosji.

Oprócz szczegółowej historii małżeństwa i życia rodzinnego ostatniego cara, autor dba o to aby czytelnik zrozumiał czym była Rosja, jaki to był kraj i jakie były jego uwarunkowania. W konsekwencji są tu zawarte wplecione w tekst informacje na temat najważniejszych pisarzy, filozofów, polityków, artystów łącznie z top balerinami carskiego baletu.

Polecam gorąco!

hagap | 2014-09-27
Przeczytana: 25 września 2014

Autor-ojciec dziecka chorego na hemofilię zainteresował się rodziną ostatniego cara Rosji, którego syn również chorował na tą chorobę. Wspaniale analizuje w jaki sposób ciężka choroba i miłość zatroskanych rodziców potrafi, w przypadku tej znanej, carskiej rodziny, zmienić historię mocarstwa i świata.
Wspaniały, czytelny styl i świetna lekcja historii.

Magdalena | 2016-11-14
Mea-Libri | 2016-07-08