Mikołaj i Aleksandra

1995-01-01
2000-02-01
Krzysztof Kozłowski
Rosja Romanowowie Mikołaj II car

Życie koronowanych głów zawsze wzbudza ciekawość, ale mało która dynastia fascynuje tak jak Romanowowie, a już szczególnie tragiczne losy ostatniego cara Rosji i jego rodziny.

“Mikołaj i Aleksandra” to książka autorstwa Roberta K. Massie, ukazująca życie cara Mikołaja II Romanowa, carycy Aleksandry i ich pięciorga dzieci; od pierwszego spotkania, po tragiczną śmierć. Jest to wciągające świadectwo szczerej miłości i oddania dwóch pokrewnych sobie dusz, którym przyszło nieść na barkach ciężar władzy nad targanym problemami mocarstwem. Autor kreśli przed czytelnikami złożony portret, na którym pod kaskadą bogactwa, klejnotów, nieokiełznanego przepychu i oślepiającego blichtru, kryją się autentyczne postacie: z jednej strony głęboko przekonane o swym posłannictwie, o Boskim pochodzeniu dzierżonej władzy, w końcu o niezachwianej miłości narodu, z drugiej drastycznie inne od tego jak mieli widzieć je poddani - normalne, ceniące spokój i prywatność, wiodące zaskakująco proste, pozbawione zbędnej wygody życie, w którym rodzina zawsze stała na pierwszym miejscu; zamknięte w złotej klatce, oderwane od rzeczywistości i nieświadome tego, co się wokół nich dzieje. W tle zaś, niczym widmo nadchodzącego upadku i śmierci, stoi ich wybawienie i przekleństwo - Rasputin.

Książka przedstawia wydarzenia z ciekawej perspektywy. Owszem, jest to w pewnym sensie biografia. Owszem, nie da się uciec przed polityką czy sytuacją społeczno-gospodarczą ówczesnej Rosji. Jednak tym razem autor postanowił przyjrzeć się tej historii przez pryzmat pilnie strzeżonego sekretu carskiej rodziny - mowa o hemofilii, na którą cierpiał syn carskiej pary, Aleksiej. Czytelnicy sięgający po tę książkę mają okazję przekonać się, jaki wpływ na rodziców, a w konsekwencji również na całą Rosję miała choroba następcy tronu. To właśnie ze względu na stan syna, Mikołaj i Aleksandra “sprzymierzyli się z diabłem”.

Jak zaznaczyłam wcześniej, jest to naprawdę wciągająca lektura. Tyle zachwycająca, co przerażająca. Momentami trudna. Jest tu miłość, jest cierpienie, jest ciężar władzy, jest szaleństwo. Jest to historia ludzi, którzy kochali swój naród, ale zupełnie go nie znali, i w końcu "naród" ten wydał na nich wyrok. Jest to opowieść o desperacji tragicznej w skutkach.

mealibri.blogspot.com

Jedna z najlepszych książek jakie w życiu przeczytałem. Niezmiernie ciekawa. W pełni zasłużona 10/10 <333

Perełka dla każdego który w jakimś stopniu interesuje się rodzina ostatniego cara Rosji Mikołaja II.

Widzę, że polskie wydanie jest reklamowane jako historia miłości ostatniego cara i jego niemieckiej żony o angielskim sercu Alix.

Jeśli czytelnik spodziewa się, że autor skupia się tu na romansie to się raczej zawiedzie. Jest to praca historyczna wręcz naukowa. Grube tomiszcze, w mojej angielskiej wersji 600 stron malutkim drukiem.

Książka jest bardzo szczegółowa, momentami może wydawać się że zbytnio. Niektóre okresy są przedstawione tydzień po tygodniu lub wręcz dzień po dniu.

Pozycja świetnie udokumentowana, oparta na listach, pamiętnikach, gazetach. Momentami liryczna, szczególnie w opisach bezkresnej przyrody Rosji.

Oprócz szczegółowej historii małżeństwa i życia rodzinnego ostatniego cara, autor dba o to aby czytelnik zrozumiał czym była Rosja, jaki to był kraj i jakie były jego uwarunkowania. W konsekwencji są tu zawarte wplecione w tekst informacje na temat najważniejszych pisarzy, filozofów, polityków, artystów łącznie z top balerinami carskiego baletu.

Polecam gorąco!

Książka jest bardzo szczegółowa,...

Autor książki - Robert K. Massi - ojciec dziecka chorego na hemofilię zainteresował się rodziną ostatniego cara Rosji, którego syn również chorował na tą chorobę. Wspaniale analizuje w jaki sposób ciężka choroba i miłość zatroskanych rodziców potrafi, w przypadku tej znanej, carskiej rodziny, zmienić historię mocarstwa i świata.
Wspaniały, czytelny styl i świetna lekcja historii.

Wspaniały, czytelny styl i świetna lekcja...

• Biografie
  • Historia Rosji