Żywoty muz

83-7301-338-5
muzy, kobiety i artyści
sztuka
edymucha

W swojej najnowszej książce Prose proponuje błyskotliwą, ironiczną i prowokacyjną analizę skomplikowanych związków łączących artystę z jego muzą. Obala feministyczny stereotyp, kojarzący postać muzy z bezwolną pięknością, równocześnie ubóstwianą i gnębioną przez artystę-mężczyznę. Dziewięć kobiet przedstawionych w tej książce było osobami o silnym charakterze i współuczestniczkami w procesie...

Dziewięć kobiet przedstawionych w tej książce było osobami o silnym charakterze i współuczestniczkami w procesie twórczym. Prose opisuje tak różne postaci jak m.in.

Alice Liddell, która zainspirowała Lewisa Carrolla, autora Alicji w krainie czarów.
Hester Thrale, muzę Samuela Johnsona – angielskiego pisarza, poety, leksykografa, autora angielskiego słownika.
Elizabeth Siddall, która stała się natchnieniem dla Dantego Gabriela Rossettiego - współzałożyciela Bractwa Prerafaelitów.
Lou Andreas–Salomé – niezwykłą kobietę, która inspirowała F. Nietzchego, R.M. Rilkego oraz S. Freuda.
Galę, despotyczną żonę wybitnego hiszpańskiego surrealisty Salvadora Dali.
Lee Miller – muzę fotografika Mana Raya.
Yoko Ono, partnerkę Johna Lennona.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl/bid,26796,tytul,Zywoty-muz-dz...(?)

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl/bid,26796,tytul,Zywoty-muz-dz...»

monah | 2012-10-03
Przeczytana: 2005 rok

od tej pozycji rozpoczęła się kilka lat temu miłość do biografii... i trwa do dziś. pozycja więc dla mnie mocno sentymentalna. a przy tym - warta polecenia.

aletheia | 2016-09-08
Jan | 2016-08-12