Kostka Śmierci

Tłumaczenie: Frank Jaszuński
Cykl: Wielka wojna diabłów (tom 2)
Wydawnictwo: Jaguar
Der store djaevelkrig: Doedens terning
diabeł, chłopak, śmierć
klauduch444

Filip Engell, niedoszły władca piekieł, wrócił do śmiertelnego życia. Nauka nie poszła jednak w las – nowy Filip nie jest już tak grzeczny, dobry i układny, jak wskazywałoby na to jego nazwisko. Co więcej – zdarza mu się tęsknić za otchłanią. I za Satiną. A właściwie to bardziej za Satiną niż za otchłanią, ale na jedno wychodzi. Nieoczekiwanie Filip otrzymuje możliwość powrotu do piekła... I...

Nieoczekiwanie Filip otrzymuje możliwość powrotu do piekła... I nie jest to oferta wakacyjna. Śmierć ma dla niego bardzo poważne zadanie.

W Królestwie Ciemności dzieje się naprawdę źle – w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął arcyważny przedmiot. Jakiś bezczelny złodziej ukradł stuścienną kostkę Śmierci – prastary artefakt od początku czasu służący do obliczania długości ludzkich żywotów. Śmierć jest w kropce i ma nielichy problem - świat dotyka epidemia nieśmiertelności. Jeśli kostka szybko się nie znajdzie, na ziemi dojdzie do prawdziwej katastrofy!

źródło opisu: Wydawnictwo Jaguar, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-jaguar.pl

Oficjalna recenzja
Robert książek: 674

Next level

"Uczeń Diabła" Kennetha B. Andersena przedstawia przypadek młodego Filipa Engela, który przedterminowo i niejako przez pomyłkę trafia do Piekła. Tam ma zostać następcą czarnego pana. Lecz sprawy się komplikują, gdy okazuje się, że, zamiast diabłem wcielonym, chłopak jest obrazem wszelkich możliwych cnót. „Kostka Śmierci” jest drugą częścią cyklu „Wielka wojna diabłów” i kontynuuje otwarte wątki fabuły wokół postaci głównego bohatera. Dzięki temu możemy liczyć na kolejne przygody młodego Engela i lekturę w podobnym co część pierwsza tonie.

Filip powraca do swojego dawnego życia. Jednak nie jest szczęśliwy do końca, gdyż tęskni za Satiną. Ta czasem go odwiedza, aby pomóc w robieniu małych psikusów, lecz ostatnio prawie wcale. Dziwnym trafem chłopakowi nadzwyczaj często przytrafiają się małe wypadki, które, za sprawą niezwykłych okoliczności, nie kończą się śmiercią. Nie jest to winą największego szkolnego łobuza ani na pewno Satiny. Okazuje się, że jego śmierci chce Mortimer, czyli sama Śmierć! Ale jak to zwykle bywa z tym jegomościem, ma on poważniejsze plany niż tylko capnięcie duszy głównego bohatera. Filip jest potrzebny w zaświatach, aby odnaleźć stuścienną kostkę służącą do odmierzania długości życia każdego człowieka. Kostkę ktoś ukradł, a tymczasem na Ziemi rodzą się nieśmiertelne dzieci. Kto lub co, i dlaczego, przywłaszczył sobie artefakt? Filip ma do wykonania niełatwe zadanie.

Technicznie książka prezentuje podobny poziom do „Ucznia diabła”. Tym razem, zamiast na samym Filipie, autor koncentruje się na charakterystyce postaci Mortimera, przy okazji ukazując śmierć jako „zjawisko” nie tak straszne. Względem pierwszego tomu niektóre epizody są bardziej ponure, jakby sama Śmierć oddziaływała na treść. Dochodzą także bardziej rozbudowane i bliższe relacje Filipa z Satiną. Ogólnie jest ciekawiej, ale i poważniej – taki „next level” fabuły. Autor zdaje się brać pod uwagę, że jego odbiorca dorasta, dlatego Andersen zabiera się za trudniejsze tematy. Jednak nie ma się czego bać, cykl nadal nie schodzi na drogę siłowego prostowania systemu moralnego czytelników. Można cieszyć się lekturą bez obaw o akapity jawnie krzyczące, że kłamstwo albo psikusy są złe.

Nie wiem do końca jak mam tę pozycję ocenić. Książka mi się po prostu podoba. Nie, żeby były jakieś „ochy” i „achy” nad rozbudowaną i zaskakującą fabułą - to raczej nie ten typ i nie ta grupa docelowa. Jest to taki Harry Potter z trzeciej części, bez Harry'ego Pottera. Świetna zabawa z czytania do poduchy i minimum poważnych dywagacji moralno-egzystencjalnych. Książka powinna spodobać się nie tylko młodzieży, do której jest adresowana, ale również starszym odbiorcom, chcącym po dniu pracy odprężyć się przy lekkim czytadle.

Robert Fryga

Shimik | 2015-08-23

Yyyy..... i na tym w zasadzie mógłbym zakończyć:) Ale nie będę taki i powiem, że małoletni bohater nie spodobał mi się, piekło przedstawione w tej książce również nie zrobiło na mnie wrażenia, a najgorsze to były postacie mieszkańców piekła. No proszę śmierć dająca się okraść. No nie powiem to było śmieszne ale mimo wszystko nie wywarło na mnie pozytywnego wrażenia.

Disaster | 2014-03-31

Ach ta ciągle niekończąca się akcja, ciągle coś się dzieje, na nudę narzekać nie można, wreszcie książka w której nie trzeba się zanudzać przez pierwsze 10 rozdziałów, z nadzieją, że się wkrótce rozkręci, tu ciągle jest rozkręcone xDD
Filipek nieco zmieniony tęskni za Satiną, blablabla diablica z aniołkiem, cóż piękna parka. I tak Mortimerowi ginie Kostka Śmierci, bardzo ważna rzecz, i oczywiście Filip jest niezbędny w poszukiwaniach, i tak znów trafia do podziemi.
{Super wierzchowca ma Śmierć - to tak nieco z innej beczki xD), Aziel szaleje... Zagadki kolejne i tak się toczy akcja, oczywiście jest to taki wielki, wielki skrót tego co się tam będzie działo, hmn... nawet właściwie nie napisałam min. co się będzie działo - nie lubię zdradzać takich fajnych rzeczy, więc sami sobie sprawdźcie co się będzie działo u naszego Aniołka xD

WampirkaJustynka | 2012-04-09
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Aleksandra | 2012-05-04
Przeczytana: 04 maja 2012

Świetna część! Owszem, jest "spokojniejsza" i bardziej refleksyjna, ale... bardziej mi się podobała niż pierwsza. Moim zdaniem jest mniej infantylna i ma lepszy klimat. Choć nie mnie nie porwała, czytałam ją z naprawdę wielką przyjemnością. Zdarzyło się, że parsknęłam śmiechem, np. wtedy kiedy ojciec Satiny narzekał na małżeństwo :D
Także... Serdecznie polecam!

JaBa | 2015-11-08
Przeczytana: 01 listopada 2015

Co czeka nas po śmierci? Niebo (a właściwie Raj) czy Piekło? I czy trafiamy tam na wieczność? A co z aniołami i diabłami? Czy to są wieczne istoty? A jeśli się starzeją, a ich starość przypomina tę ludzką...O czym wówczas marzą? I po co komuś kostka Śmierci?
Bardzo dobra pozycja, młodzieży może przybliżyć temat starości, śmierci, pozwala zastanowić się nad ludzkim życiem, może również nad uczynkami.
W końcu nie będziemy mieli takich możliwości jak Filip - piekło będzie dla nas Piekłem, a nie drugim domem, gdzie czekają na nas przyjaciele, a śmierć będzie wydarzeniem kończącym naszą ziemską wędrówkę, a nie postacią, która w dodatku oczekuje od nas pomocy.
Wielka wojna diabłów nabiera rozpędu...

Druga część serii 'Wojny Diabłów' tak samo jak pierwsza doprowadziła do tego, że nie spałam w nocy i czytałam... Szczerze mówiąc większość kilku-tomowych historii stają się nudne już na początku drugiej książki, jednak tu jest inaczej. Wciągające opowieści o Filipie Angel'u, który trafia do piekła stały się częścią mojego życia..
Na serio warto jest przeczytać książki Kenneth'a Boegh Andersen'a. Pokazują co się z nami stanie, gdy trafimy do piekła i są bardzo, ale to bardzo wciągające...

UczulonaNaCzekoladę | 2011-08-27

Śmierć to nieodłączny element każdego istnienia. Bez niej nasze życie nie miałoby sensu. Egipcjanie wierzyli, że dusza istnieje tak długo, jak długo istnieje ciało, więc przeprowadzali proces mumifikacji. Inne ludy paliły zwłoki, bądź zakopywały głęboko w ziemi. A co się dzieje z duszą? Według Greków wędruje ona do Hadesu, gdzie jest sądzona, zaś mieszkańcy Egiptu uważali, iż przeprawia się przez wielką rzekę na łodzi Anubisa, a następnie jest ważona na specjalnej wadze. O życiu pozagrobowym w literaturze wiele nie wspominają autorzy. Bardziej skupiają się na kwestii śmierci, jako utraty bliskiej osoby. A jak przedstawił to duński król fantastyki? Co ciekawego przekazał nam Kenneth Andersen, autor sagi "Wielka Wojna Diabłów"? Czy druga część tego cyklu, pt. "Kostka Śmierci" jest równie ciekawa? Mnie udało się to sprawdzić.

Pewnie zastanawiacie się, co tam słychać w starego Mortimera? Otóż Śmierć ma się nie najlepiej. Ktoś zakradł się do niego, gdy spał i ukradł mu stu-ścienną...

Dwojra | 2012-02-25
Przeczytana: 23 lutego 2012

Minął niespełna rok odkąd nastoletni Filip Engell po raz pierwszy przekroczył bramy Piekła, by stać się następcą Lucyfera. Dzięki sprytowi i odwadze chłopca, kryzys w krainie zła został zażegnany, a mały bohater mógł wrócić do domu. Jednak nie na długo – już w kilka miesięcy po opuszczeniu Piekła okazuje się, iż piekielni przyjaciele Filipa znowu potrzebują jego pomocy…
Mortimer, śmierć we własnej osobie, zostaje okradziony w swoim domu podczas snu. Przedmiotem rabunku staje się stuścienna kostka, przy pomocy której losowo ustala się wiek, jaki osiągnie każdy człowiek. Bez tego niezwykłego przedmiotu, rodzący się ludzie zyskują nieśmiertelność, a Mortimer staje się bezużyteczny. Jednak śmierć jest potrzebna, bowiem to właśnie ona nadaje życiu sens, toteż odnalezienie kostki staje się priorytetem dla mieszkańców Nieba i Piekła.
Wydarzenia te zmuszają Mortimera do sprowadzenia do swoich włości Filipa, o którym nadal wiele się mówi w podziemiach. Chłopiec jednak nie do końca...

Fuzja | 2011-11-18

„Ze śmiercią mu do twarzy, czyli dalsze losy piekielnie dobrego Filipa (nie) Anioła”

Żelazo należy kuć, póki gorące – tak też pomyślałam i chwilę po tym, gdy opadły pierwsze emocje po przeczytaniu Ucznia Diabła Kennetha Andersena, sięgnęłam po drugą część tej powieści zatytułowaną Kostka Śmierci.

Po powrocie do domu – do życia, Filip nie jest już takim świętoszkiem jak uprzednio. Pewnego dnia wybiera się z kolegami, by kraść jabłka i ku jego zdziwieniu po drodze spotyka go szereg dziwnych wypadków. Kilka razy cudem udaje mu się uniknąć śmierci, jednak Mortimer ma bardzo ważną sprawę i koniecznie musi ściągnąć Filipa do Piekła – jego Kostka Śmierci została skradziona i dzięki temu ludzie stają się nieśmiertelni. Jeśli tu na Ziemi biega banda nieśmiertelnych, to ani Piekło ani Niebo ani co gorsza Mortimer nie są potrzebni. I tak Filip ze swoją starą przyjaciółką Satiną wyruszają na poszukiwania stuściennej kostki do gry, która decyduje o latach życia człowieka.

Muszę przyznać, że...

sav | 2011-08-20
Przeczytana: lipiec 2011

Mam przykre wrażenie, że całość jest zbyt lekka i kolorowa. Rozumiem, że pół piekła kocha Filipa, może mieć nawet swój fanklub jeśli o mnie chodzi, ale w całym piekle jedyny naprawdę zły diabeł to antagonista... To trochę za mało jak na klimaty tego miejsca. Reszta to przyjazne ciepłe kluchy, które wyglądają na groźniejsze niż są.

Styl prosty, lekki, książka na jedno popołudnie, bardzo miło się ją czyta. Niemniej po następne części nie sięgnęłabym, gdyby były (nawet nie wiem, ale końcówka jest dość otwarta na kontynuację.

Sama fabuła jest krótka, stosunkowo nieprzewidywalna, ale skondensowana i jednowątkowa. Praktycznie nic poza głównym wątkiem się nie dzieje.