Próba listopada

Seria: ...archipelagi...
Wydawnictwo: W.A.B.
zapach_traw

Wybitny prozaik napisał powieść o ludziach, których życie polega na opowiadaniu historii - i sam nieustannie zaciera granicę między życiem a fikcją. Kolejne barwne historie okazują się scenariuszowymi ćwiczeniami, które główny bohater Olaf zadaje swoim studentom w szkole filmowej. Nie wiemy nawet, czy rzeczywista jest próba nakręcenia w podupadającej rzymskiej Cinecittá filmu o Bożym Narodzeniu, którą zapowiada legendarny reżyser, Luigi Ferri. Najbliższy rzeczywistości jest związek Olafa i Sylwii, których zagadkowe dialogi spinają powieść Wojciechowskiego wymowną klamrą. Pisarz odmalował portret naszej pełnej wirtualnych bytów epoki, każąc nam zapytać, co wśród nich daje oparcie - i podszeptując, że tym czymś jest miłość.
Uważam tę powieść za rzetelną diagnozę sytuacji, a jednocześnię próbę rozpoznania szans współczesnej literatury, sztuki, kultury. Skoro problem podjął autor Czaszki w czaszce, to trzeba go uważnie wysłuchać. Krzysztof Uniłowski

Piotr Wojciechowski (ur. 1938), geolog, alpinista, reżyser filmowy, wykładowca szkoły filmowej w Łodzi, wszedł w świat literacki nagrodzoną powieścią Kamienne pszczoły (1967), a trwałą pozycję zdobył sobie książką Czaszka w czaszce (1970) i dalszymi powieściami, m.in. Wysokie pokoje (1977) i Harpunnik otchłani (1996). Jest laureatem Nagrody Kościelskich i wielu innych nagród literackich.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/proba-listopada/

źródło okładki: https://www.antykwariat.waw.pl

Klara | 2016-02-27

Całkowicie przypadkowo sięgnęłam po "Próbę listopada". Mam mnóstwo innych książek do czytania w tej chwili, ale że akurat ta wpadła mi w ręce i jakaś siła zmusiła mnie, żeby ją wzięła - to w obliczu tego o czym jest ta powieść - bardzo niezwykłe i symboliczne zdarzenie. Bohaterem jest Olaf Łaza, który uczy swoich studentów pisania scenariuszy. Przygotowuje tzw. testy z krótkimi opisem sytuacji i każe to rozwinąć. Później o tym dyskutują, historie ewoluują, przenikają i zmieniają. Z jednej tworzy się kilka różnych. Z kilku różnych - jedna. Początek nie jest zbyt zachęcający, ale po pierwszej scenie - jest już tylko lepiej. Niby istnieje jakaś powieściowa rzeczywistość, ale przecież nie da się uniknąć umieszczania siebie w postaciach, które się wymyśla. Więc Olaf wkłada tam i siebie, i swoją ukochaną, i studentów. To co pojawia się na papierze jego testów, jest dowodem przeciwko niemu, świadectwem tego co mu się lęgnie w głowie, jego śladami, po których można przejść. Ale mimo...

Agnieszka | 2015-07-11

Kupilam te ksiazke, bo nie moglam dostac Wysokich Pokoi, ktore pamietam z mlodosci i chcialam znowu przeczytac, zeby zweryfikowac te piekne obrazy jakie tam byly. Dotad zostalo mi bardzo namacalne wrazenie jakichs naprawde wysokich, przezstronnych, jasnych pokoi z olbrzymimi oknami gdzies chyba w Belgradzie.
A ta ksiazka nie ma nic z tej przestronnosci. Po jakichs 7-10 stronach nie dalo sie dalej czytac. Kompletny brak jasnosci, przestronnosci. Jakas brutalnosc, jakis brud, beltanie.

Moni | 2014-02-23
Maciej | 2013-09-16