Nasza babcia

Tłumaczenie: Wiesława Skład
Cykl: Nasza babcia (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Unsere Oma
babcia, rodzina
Xymena

To pierwsza pozycja z cyklu o niezwykłej babci, która wychowuje sześcioro swych wnuków. Syn babci, ojciec tak licznej rodziny, jest nauczycielem, matka prowadzi dom, a babcia zajmuje się dziećmi i to w dość szczególny sposób, bo tez i sama babcia jest szczególna. Jeździ brawurowo na wrotkach i łyżwach, ma dopinany sztuczny kok, nieodłączna czarną parasolkę oraz równie nieodłączną gadającą papużkę. Mimo staromodnego stroju, babcia jest osobą na wskroś nowoczesną, szeroko znaną w całej okolicy, zarówno przez dorosłych, jak i wszystkie dzieci.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 1986.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 1905
Książniczka | 2015-12-28
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci

"Nasza babcia" to pierwsza z serii książek o babci Pieselang i jej sześciorgu wnukach. Pokazuje ich codzienne życie, które dzięki niekonwencjonalnym metodom wychowawczym starszej pani, staje się ciekawą i pouczającą przygodą... Babcia dla zachowania kondycji jeździ na wrotkach, jej marzeniem jest posiadanie własnej huśtawki, a nieodłącznym towarzyszem - gadająca papużka o imieniu Pawełek. A przy tym wie, co robić w każdej sytuacji - niezależnie od tego, czy jest to odra, czy też chęć wyemigrowania jednego z wnucząt do Ameryki... Potrafi również rozkręcić nudne przyjęcie i przestraszyć szarżującego byka. Jest surowa, ale mądra i uwielbiana przez dzieciaki.

Czytało mi się tę książeczkę z ogromną przyjemnością. Mimo, że wolę baśniowe historie, ta całkiem realistyczna opowiastka bardzo przypadła mi do gustu, i chętnie sięgnę po inne pozycje tej autorki.

allison | 2013-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2013

Tę starą książkę wyszperałyśmy z moją nastoletnią chrześniaczką w zaprzyjaźnionym antykwariacie i wspólnie przeczytałyśmy, skutecznie odcinając się od paskudnej pogody.

Tytułowa bohaterka budzi sympatię od pierwszego spotkania - urocze jest połączenie jej staroświeckiego wyglądu z nowoczesnym zachowaniem, szalonymi pomysłami oraz konsekwencją w wychowywaniu wnuków. Temu ostatniemu towarzyszą sprytne sztuczki, jakich nie powstydziłby się żaden porządny psycholog.

Mimo iż sporo mówi się w książce o zasadach postępowania, nie wyczuwa się w niej nachalnego dydaktyzmu. Zamiast niego króluje subtelne, inteligentne poczucie humoru, które wprawia czytelnika w doskonały nastrój.

Polecam tę zabawną i ciepłą opowieść czytelnikom w każdym wieku.

książek: 1988

Książka jest naprawdę super. Czytałam ja w szóstej klasie i wtedy bardzo chciałam mieć taką babcię jak tą z powieści.

Lavenda | 2015-06-09
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Urocza, choć odrobinę niespójna opowieść, ale metody wychowawcze tytułowej babci bardzo mi się podobają. A i sama babcia niezwykle sympatyczna. Mam ochotę zapoznać się z kolejnymi częściami cyklu.

syla50 | 2013-02-11

Książeczka bardzo ciepła, sympatyczna a babcia jest odlotowa:)

Gabriela | 2016-03-27
Jane_Lyne_Conelly | 2016-03-07