Rodzina Połamackich

Wydawnictwo: Printex
978-83-608-2621-8
parodia, karykatura
Xymena

Współczesna parodia powieści Henryka Sienkiewicza "Rodzina Połanieckich".

Powieść współczesna dla młodzieży o tematyce społeczno-obyczajowej. W humorystyczny i nieco groteskowy sposób analizuje problemy dzisiejszej polskiej rodziny i zarazem ukazuje świat ludzi dorosłych, widziany oczami narratorki, trzynastoletniej gimnazjalistki.

źródło opisu: Wydawnictwo Printex, 2007.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Xymena | 2011-05-06
Przeczytana: 2010 rok

Najdurniejsza książka, na jaką zdarzyło mi się nieszczęśliwie trafić!

Miała to być niby parodia "Rodziny Połanieckich" i chociaż autorka zastrzega, że nie jest to współczesna wersja tej powieści, to ja na jej miejscu wstydziłabym się w ogóle porównywać taki twór do klasycznego dzieła. Sądzę, że gdyby Sienkiewicz na to trafił, przewróciłby się w grobie co najmniej ze trzy razy!

Narratorką jest trzynastolatka, gimnazjalistka. Autorka chciała być bardzo dowcipna, trendy, cool i jazzy, tworząc tego typu bohatera, którego język jest obrazą polszczyzny, literatury i kultury. Czułam się zażenowana, oburzona, wstyd mi było, że jestem Polką i czytam polską powieść, na tyle wstyd, że nie dotrwałam do końca.

Uwielbiam parodie, groteskę, karykaturę, jednak przy tej książce czułam się jak zdewociała starucha, która nie nadąża za współczesnymi trendami i wyłazi z niej zaściankowość, dulszczyzna oraz brak tolerancji. Ale szybko dotarło do mnie, że to nie jest MÓJ problem, tylko problem...

advancedfangirl | 2017-01-07
Evanescent | 2015-05-30