Aforyzmy japońskie

6 (19 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
aforyzmy, Japonia, Nippon
pozostałe
mika

Zawiera aforyzmy czterech pisarzy: Akutagawa Ryunosuke, Natsume Soseki, Sakaguchi Ango i Hagiwara Sakutaro.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://www.conrada11.pl

talia44 | 2013-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2013

Przysłowia,aforyzmy,maksymy i sentencje mają w literaturze japońskiej długą tradycje.W zbiorku przedstawiono aforyzmy trzech powiesciopisarzy ijednego poety z pierwszej połowy XX wieku.
Ta mała książeczka zawiera ponad 300 aforyzmów.Kilka z nich przytocze.

Mędrzec to ten,kto na drodze pełnej kolców wyhodować potrafi różę."

"Wolność jest jak powietrze na szczycie góry.I jedno,i drugie-nie do zniesienia dla słabych"
"Domator to człowiek.który rezygnuje z połowy swojego życia"

"Pełnia szczescia dana jest wyłącznie imbecylom.Nawet najbardziej niepoprawny optymista nie uśmiecha się bez przerwy"

"Z łysiny dumni są tylko starcy"
"Łatwo o przyjaciela,który się razem z nami smuci,trudniej o takiego,co by się razem z nami cieszył"

Dociekliwy_Kotek | 2011-08-05
Na półkach: Japonia, Przeczytane

Jak to wszystkie zbiory aforyzmów: im bardziej wyrywa się z kontekstu myśl jakiegoś pisarza, tym bardziej "zyskuje na uniwersalności". Kwestią dyskusyjną pozostaje czy taki wybór rzuca jakieś światło na japońską mentalność, poczucie piękna i stosunek do życia, mnie prywatnie nie przyniosło literackiego objawienia.

Ensui-Szyszka | 2014-04-06
Na półkach: Przeczytane, Asiaholic, 2014
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Niektóre myśli są trafne, nie ma żadnych olśniewających. Puszczam oko do autora, który z pełnym przekonaniem stwierdził, że kobietę powinno się traktować jak bóstwo albo jak psa, broń Boże jak człowieka. Do przeczytania w jeden dzień, np. w czasie podróży.

kina | 2012-07-09
Przeczytana: 15 listopada 2016