Landstrykere
klasyka
Ewa Kowalska

Pierwsza część trylogii wspaniałego powieściopisarza, noblisty Knuta Hamsuna, relacjonującej życie prostych ludzi w surowych warunkach norweskiego klimatu na przełomie XIX i XX wieku. Prosty język, wartka akcja bez nagłych zwrotów, ale nie monotonna. Główny bohater poszukuje własnego miejsca na ziemi. Potrzeba miłości i ciepła powoduje, że wikła sie w problemy, których nie jest w stanie sam rozwiązać.

źródło opisu: http://antykwariatgelber.pl/

źródło okładki: http://antykwariatgelber.pl/

Caroline Livre | 2013-08-01
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki.
Przeczytana: 22 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Autor opisuje życie prostych ludzi w surowych warunkach panujących na Dalekiej Północy. Zaczyna się od opisu małej wioski na Lofotach , do której przyjeżdżają kataryniarze. Dalej obserwujemy losy młodego chłopaka, który razem z przyjacielem sprzedaje futra i zarabia na tym. Zakochuje się w kobiecie, której mąż wyjechał do Ameryki. Przeżywa z nią piękne chwile. Niestety, jej mąż wraca i razem emigrują do Ameryki. Po jakimś czasie wraca i spotykają się.

Książka ciekawa, aczkolwiek dosyć pogmatwana i czasem trudno się w niej połapać .

praski | 2014-05-28
Przeczytana: 2012 rok

Wspaniała książka zapomnianego dziś nieco autora. Jest to opis życia niewielkiej społeczności w srogich warunkach życia w północnej Norwegii. Główny bohater książki, outsider i indywidualista, ima się różnych zajęć, od handlu po rybołówstwo. Na swej drodze spotyka wagabunda pełnego niezwykłych pomysłów i nieprawdopodobnych opowieści z przeżytych przygód, oraz kobietę, której mąż-awanturnik zaginął bez wieści. Od tej pory jego życie przeplatać się będzie z kolejami losu tych dwojga i mimo pozornej monotonii nie będzie wiało nudą.

Jako skojarzenie nasuwa mi się serial „Przystanek Alaska” z powolnym tempem życia mieszkańców, wyraźnie zarysowanymi typami charakterów i także bez nagłych zwrotów akcji.

WojciechZmudzinskiSJ | 2016-03-02
Przeczytana: 02 marca 2016

Edward i August nie potrafią się ustabilizować, osiąść w jednym miejscu. Co jakiś czas odnoszą sukcesy w interesach, ale rodzin nie zakładają. Raz na wozie, raz pod wozem. Pływają, wędrują, handlują sprowadzanym zewsząd towarem, doradzają ludziom interesu, zakochują się i odkochują. Włóczykije oswajający się pomału z wzajemną przyjaźnią, dla jednych dobroczyńcy, dla innych gołodupcy. Świetna puenta. Warto było doczytać. I jeszcze cytat z ostatnich stron powieści: "To jest właśnie pytanie, czy nie należy spróbować wszystkiego, żeby się przekonać, dokąd najwłaściwiej przynależymy" (Edewart z książki Knuta Hamsuna, Włóczęgi).

Przeczytana: 27 czerwca 2016

Hamsun tak, ale Wloczegi nie.

Początkowo myślałam, ze to kwestia tłumaczenia, z lat 50ych, ktore mocno trąci myszką. Nie używa się tam słów chłopiec- jest fąfel, narwaniec czy przerwaniec, nie ma bagien - są oparzeliska I trzęsawiska, a "chłopiska" I "ludziska" szarżują na lewo I prawo "jużci" I "wszelako".
Potem pomyslałam, że może to jednak nie tłumaczenie, ale te powtarzające się lajtmotivy jak kupowanie pierścionków kobietom, które szybko się ulatniają, albo zegarków, które szybko się psują. Przy 500 stronach to wraca tak często, że aż irytuje. I nie - bohaterowie nie uczą się na błędach. To nie baśnie.

Do tego ta irytująca linearna akcja, która rozgrywa się tylko w obecności bohaterów. I choc pojawiają się osoby I wątki poboczne, to gdy bohater odpływa I traci je z widzenia, to te osoby I wątki przestają być ważne. Mówi się o nich dopiero, gdy bohater znów ich spotka.

Niby to miła historia, dwóch nie szczególnie kumatych wiejskich chłopców, którzy w życiu przeżywają jakieś...

Msz | 2017-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Bardzo fajna, wciągająca saga ze Świata norweskich rybaków, handlarzy, rolników, włóczęgów. Z czasów gdy rodziny były wielopokoleniowe, a ród to był ród. Jak wspomniałem wciągająca (czytałem długo- inne obowiązki ale na 3-4 posiedzenia) książka choć długa nie czyta jej się męcząco. Hamsun jest mistrzem gawędy. To już 3 moja książka Hamsuna (po Głodzie i Błogosławieństwach Ziemi) i na pewno nie ostatnia. Choć mile mi do poglądów społeczno-politycznych Hamsuna polecam

Debora | 2018-11-11
marijestmoja | 2018-04-15