Krwiożerczy karnawał

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Cykl: Seria niefortunnych zdarzeń (tom 9)
Wydawnictwo: Egmont Polska
The Carnivorous Carnival
9788323720713
baudelaire, lemony, snicket

Słowo krwiożerczy , które pojawia się w tytule tej książki, odnosi się do istot mięsożernych. Jeżeli przeczytałeś to krwiożercze słowo, to właściwie nie ma powodu, abyś czytał dalej. Ten krwiożerczy tom zawiera bowiem opowieść tak niestrawną, że w porównaniu z nią nawet najbardziej szkodliwy dla żołądka posiłek to pestka.

Co prawda każdy tom "Serii niefortunnych zdarzeń" jest tragiczny (naznaczony nieszczęściem i rozpaczą), ale ostatnie to coś strasznego. Co rodzeństwo spotka kogoś, kto mógłby im pomóc rozwikłać zagadkę, to ta osoba znika z ich życia w coraz to nieprzyjemniejszych okolicznościach...

Ponadto książka pokazuje całą galerię - jak zwykle nieco przerysowaną, ale taka już natura tej serii ;) - ludzkich zachowań.

I tak tutaj mamy ludzi, którzy wyśmiewają się z kogoś tylko dlatego, że wygląda nieco inaczej, podczas gdy sami nie są ideałami i mogliby uchodzić za "dziwolągi" (hakoręki, pryszczaty, małżeństwo z farbowanymi włosami itd.), ludzi dotkniętych kalectwem, którzy rozpaczliwie, wręcz za wszelką cenę, pragną akceptacji i szczęścia, a także osobę, która do tego stopnia pragnie wszystkich uszczęśliwiać, że (najwyraźniej) nie potrafi powiedzieć "nie", przez co gubi samą siebie i innych, sprawia im zawód...

Luna | 2018-06-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2018

Baudelaire'owie coraz bardziej pragną dowiedzieć się czegoś na temat dawnych wydarzeń, które zapoczątkowały tytułową serię niefortunnych zdarzeń. Głównym punktem scenerii "Krwiożerczego Karnawału" jest Gabinet Osobliwości Madame Lulu. To tutaj trójka rodzeństwa znów napotka się na negatywne cechy ludzkości - umiejętność wyśmiania z powodu "inności". Seria nadal trzyma w napięciu, czas na kolejną część.

Mamerkus | 2016-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Dziewiąta już część SNZ, wydarzenia nabierają coraz większego tempa, są zaskakujące i wciągające, sceneria się zmienia, a sieroty są coraz bardziej zdesperowane poznać prawdę o śmierci swoich rodziców.

Jest to kolejny tom, w którym autor w bardzo groteskowy, niemniej trafny sposób obnaża prawdę o człowieku, jego miałkich motywacjach, ambicjach i wewnętrznym złu, podsycanym przez sprzyjające okoliczności. Tutaj są to potrzeba akceptacji do tego stopnia, że można zabić innego człowieka (dziwolągi, madame Lulu), znowu psychologia tłumu, czy też zwyczajne czerpanie satysfakcji z cierpienia innych. Prawdziwa szkoła życia dla dzieci.

"Krwiożerczy karnawał" kończy się zdumiewającym cliffhangerem. W porównaniu z pierwszym tomem, kolejne odcinki SNZ są coraz obszerniejsze i coraz lepsze fabularnie.

Jeżeli zawsze kojarzyłeś lunapark z radością po lekturze tej książki z pewnością się to zmieni. Nawet ci się nie śniło jakie straszne rzeczy możesz spotkać w lunaparku.
Jeżeli nie chcesz mieć koszmarów, to lepiej tego nie czytaj.

czarna_maggie | 2013-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Cała prawda o człowieku- przerysowana i groteskowa, ale jednak.

Daria | 2017-09-03
Przeczytana: 03 września 2017

UWAGA, MOŻLIWY SPOILER

Tym razem podczas lektury "Serii..." wkradł się u mnie smutek. Konkretniej - zasmucił mnie fragment o traktowaniu dziwolągów. A może bardziej zmartwiłam się tym, że to, co napisane, ma jednak odzwierciedlenie w rzeczywistości? Nie wiem, ale jakoś tak dziwnie się poczułam.

Lubię tę książkę, ale jakoś tak nieswojo mi po niej...

Morfezik | 2018-04-13
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

Po ukryciu się w bagażniku samochodu Hrabiego Olafa uciekając przed pożarem szpitala, rodzeństw dotarło do miejsca, które nazywa się Karnawał Kaligari prowadzony praz Madame Lulu.
Czytać przed serialem.

paula14216 | 2014-11-23
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Same historie w całej serii ciekawe, aczkolwiek zbyt nierealne, ale juz pomijając to, to książki są napisane jak dla -10 lat, przez co denerwują tym, że na całą stronę jest wyjaśnienie słowa, takiego jak np: spontaniczny. Czytam te serię tylko by ją skończyć, ale nie przeczytałabym jej drugi raz, ani nie poleciła.

Glamrida | 2017-05-07

Tylko kilka razy w życiu byłam tak zainteresowana czytaną lekturą, że nie mogłam się od niej oderwać. Właśnie jedną z tych książek jest "Krwiożerczy Karnawał" Lemony'ego Snicketa, a także cała Seria Niefortunnych Zdarzeń.

Genialna książka, bogate słownictwo, ciekawa fabuła...

Serdecznie polecam, 10/10.

Tasia98 | 2012-11-03
Przeczytana: 10 lipca 2012

Świetna książka! Naprawdę można się wciągnąć! Przeczytałam w jedną noc a czas uważam za wspaniale spędzony. Można się na chwilę oderwać od rzeczywistych problemów , bo książkę czyta się szybko i dobrze. Cieszę się że ją przeczytałam.