Etyka lekarska

Wydawnictwo: Unia
83-86250-04-6
filozofia i etyka
poznanianka

Niezmiennie aktualny przegląd podstawowych norm etycznych i wynikające z nich wskazania, nakazy i zakazy dla lekarzy. Jest to pogłębiona refleksja nad istotą powołania lekarza, nawiązująca do obowiązującego Kodeksu Etyki Lekarskiej. Etyka odwołuje się do osoby ludzkiej i praw naturalnych. Po każdym rozdziale ksiądz Olejnik, profesor Akademii Teologii Katolickiej, wykłada problematykę etyczną z pozycji katolicyzmu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-unia.pl/towar/id/6/etyka_lekarska/

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-unia.pl/towar/id/6/etyka_lekarska/

poznanianka | 2011-05-15
Przeczytana: 15 maja 2011

Tytuł i wstęp może sugerować, że w dalszej części książki nastąpi dogłębne opracowanie tematu. Biorąc pod uwagę, że pozycja liczy 150 stron małego formatu jest to raczej niemożliwe. Faktycznie, autor właściwie zarysował tylko większość problemów związanych z pracą lekarza. Nie można jednak posądzić go o niedokładność, tudzież o niekompetencję. Po prostu, w książce zawarł ogólne określenie problemów oraz odpowiedź jaką na nie dają aktualnie obowiązujące akty prawne regulujące pracę pracowników służby zdrowia. A także pokrótce historyczny rozwój praktyk dotyczących niektórych aspektów pracy lekarza.

Bardziej głodnym wiedzy zapewne zabraknie analizy konkretnych spraw i przedstawienia odpowiedniego zachowania w określonych sytuacjach.

Autor omawia najważniejsze punkty pracy lekarza, analizując poszczególne fragmenty kodeksu etyki lekarskiej i Przysięgi lekarskiej. Na poziomie podstawowym temat jest wyczerpany. Dla kogoś niezwiązanego stale z medycyną ta pozycja jest wystarczająca,...

Enzymopatia | 2016-03-03
Adrian Korzeniewski | 2015-01-16