Etyka lekarska

Wydawnictwo: Unia
83-86250-04-6
filozofia i etyka
poznanianka

Niezmiennie aktualny przegląd podstawowych norm etycznych i wynikające z nich wskazania, nakazy i zakazy dla lekarzy. Jest to pogłębiona refleksja nad istotą powołania lekarza, nawiązująca do obowiązującego Kodeksu Etyki Lekarskiej. Etyka odwołuje się do osoby ludzkiej i praw naturalnych. Po każdym rozdziale ksiądz Olejnik, profesor Akademii Teologii Katolickiej, wykłada problematykę etyczną z pozycji katolicyzmu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-unia.pl/towar/id/6/etyka_lekarska/

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-unia.pl/towar/id/6/etyka_lekarska/

Natalia | 2011-08-20
Przeczytana: 16 sierpnia 2011

Ta niewielkich rozmiarów książeczka w skrócie traktuje o etyce lekarskiej. Rozpoczyna od etyki ogólnej poprzez etykę w medycynie i problemy z jakimi na co dzień styka się lekarz. Poszczególne kwestie są konfrontowane z nauczaniem Kościoła. "Etyka lekarska" jest dobrą pozycją dla wszystkich zainteresowanych tym tematem, jednak na pewno niewystarczającą dla studentów medycyny. Osobom, którym szeroko pojęta medycyna jest tematem obcym, książka może wydać się nudna.
"Wielka godność i wysoka ranga społeczna medycyny niesie ze sobą określone wymagania".

poznanianka | 2011-05-15
Przeczytana: 15 maja 2011

Tytuł i wstęp może sugerować, że w dalszej części książki nastąpi dogłębne opracowanie tematu. Biorąc pod uwagę, że pozycja liczy 150 stron małego formatu jest to raczej niemożliwe. Faktycznie, autor właściwie zarysował tylko większość problemów związanych z pracą lekarza. Nie można jednak posądzić go o niedokładność, tudzież o niekompetencję. Po prostu, w książce zawarł ogólne określenie problemów oraz odpowiedź jaką na nie dają aktualnie obowiązujące akty prawne regulujące pracę pracowników służby zdrowia. A także pokrótce historyczny rozwój praktyk dotyczących niektórych aspektów pracy lekarza.

Bardziej głodnym wiedzy zapewne zabraknie analizy konkretnych spraw i przedstawienia odpowiedniego zachowania w określonych sytuacjach.

Autor omawia najważniejsze punkty pracy lekarza, analizując poszczególne fragmenty kodeksu etyki lekarskiej i Przysięgi lekarskiej. Na poziomie podstawowym temat jest wyczerpany. Dla kogoś niezwiązanego stale z medycyną ta pozycja jest wystarczająca,...

Enzymopatia | 2016-03-03
Adrian Korzeniewski | 2015-01-16