Ćwiczenia z zachwytu

Exercices d'admiration
83-07-02644-X
eseje, literatura, portrety
verbo

Książka zawiera kilkanaście esejów i portretów, między innymi dwa obszerne eseje dotyczące Josepha de Maistre'a i Valery'ego oraz pomniejsze teksty o Beckecie, Eliadem, Borgesie, Michaux, Fitzgeraldzie.
Cioran opisuje w niej pisarzy mu bliskich, takich, którzy w swej twórczości i życiu dotykają granicy, apologetów skrajnych poglądów, cynicznych, wyraźistych myślicieli.

źródło okładki: internet

verbo | 2011-05-08
Przeczytana: 04 maja 2011

W jednym z tekstów zamieszczonym w tym zbiorze Cioran, tak opisuje siebie."...miałem 17 lat.spragniony wybryków i herezji w jakiejkolwiek postaci, lubiłem wyciągać z idei najdalej idące wnioski, chciałem być logiczny aż do granic zdrowego rozsądku, lubiłem prowokować i nadawać szaleństwu godność systemu. U Weiningera fascynowała mnie przyprawiająca mnie o zawrót glowy przesada sformulowań, otchłanie negacji, odrzucenie rozsądku, zabojcza bezkompromisowość, pogoń za absurdem, mania doprowadzania myśli do punktu, kiedy niszczy samą siebie i cały gmach, którego część stanowi."
Niewiele da sie dodać, aby opisać zawartość tej książki. Wszystkie wymienione powyżej wyrażenia dotyczą prezentowanych w niej pisarzy. Bo czyż nie skrajna jest apologia kata de Maistre'a. Czy przyznanie się przez Valery'ego, że uczynił idola ze swojego umysłu nie graniczy z szaleństwem. Czy Beckett nie stawia nas na granicy, a może od niej bierze swój początek.
Jeśli chcecie zapoznać się ze zdaniem Ciorana,...

Cardio | 2013-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Niezwykle lubię czytać Ciorana, gdyż uważam, że mamy sporo wspólnego. Sposób, w jaki ten erudyta i filozof operuje ironią czy sarkazmem dochodzi do mistrzostwa, co jest dla mnie niezwykle przyciągające. Każdy z opublikowanych esejów dotyczy osoby wybitnej, a jeśli nie wybitnej to przynajmniej znaczącej dla autora. Trafne komentarze i celne uwagi znamionują człowieka wrażliwego i inteligentnego. Mała książeczka, czytanie dosłownie na jeden wieczór, a ma się poczucie, że można by wracać do niej w nieskończoność. Naprawdę polecam, ponieważ nie ma w sobie nic z nudnego filozoficznego – niekiedy – bełkotu.

Kuba95 | 2016-10-01
książek: 2061