Kościół katolicki w Cesarstwie rosyjskim

Wydawnictwo: Neriton
83-88973-13-4
historia
Michał

Autor proponuje topograficzno-chronologiczne ujęcie dziejów poszczególnych placówek religijnych, podając bardzo dokładne informacje, dotyczące parafii, księży, parafian. Pozycja ta uświadamia czytelnikom istnienie nieznanych lub częściowo zapomnianych dziejów polskiego przymusowego i dobrowolnego osadnictwa na pozaeuropejskich obszarach carskiej Rosji oraz starań tych ludzi o zachowanie narodowej tożsamości i narodowego dziedzictwa w związkach z Kościołem katolickim.

Fragment Wstępu:
Zainteresowanie Syberią pojawiło się w kręgach kościelnych na przełomie XVII i XVIII stulecia, co było wywołane rozwojem duszpasterstwa w Chinach. Ze względu na uciążliwość podróży morskich dyplomacja watykańska bezskutecznie zabiegała o zgodę na przejazd przez Rosję do dalekowschodnich misji.

Najbardziej przejrzystą prezentację historii syberyjskiego Kościoła można uzyskać w ujęciu topograficzno-chronologicznym. Przyjęta metoda badawcza nie wymaga specjalnych zabiegów systematyzujących. Punkt wyjścia stanowią podziały dekanalne z lat 1910-1918, czyli szczytowy okres rozwoju duszpasterstwa i organizacji terytorialnej. Z tej perspektywy równie wyraźnie rysuje się każda faza w dziejach katolicyzmu na bezbrzeżnych obszarach Rosji Azjatyckiej - od początków do upadku, a nawet odrodzenie, którego symptomy pojawiły się na długo przed rozpadem ZSRR.

źródło opisu: historyton.pl, fragmenty ze Wstępu

źródło okładki: historyton.pl

Michał | 2011-05-04