Gmina

2004-01-01
2004-01-01
Jerzy Kędzierski
czechy poezja literatura czeska

Dawno już nie czytałem tak dobrego tomiku zagranicznej prozy poetyckiej. Miloš Doležal idealnie trafił w mój gust opisując historie krążące po jego rodzinnej wsi i jej okolicy. Są tu plotki o zwykłych ludziach ale też i o tych, którzy zapisali się na kartach historii, a wszystko to przedstawione z prawdziwie czeskim dystansem i czarnym humorem.

Polecam!

Polecam!

Poezja również dla tych, którzy za wierszami nie przepadają.

Zbiorowy, lecz indywidualny obraz Czechów. Ich historii, tej dużej, narodowej i tej małej, każdego z osobna. I to, jak jedna wpływała na drugą lub nie. Jak ta duża przechodziła gdzieś obok tej małej, często niezauważana, a nawet świadomie zbagatelizowana. Wychodzi tu z Czechów zapatrzenie w siebie i egoizm – niedostrzegają tego, co w zasadzie bliskie i kluczowe dla nich samych. Taki obraz wyłania się z „Gminy” Miloša Doležala. Czy słuszny i prawdziwy? Każdy może poddać to własnej ocenie. Oprócz tego, że ten ponad 70-stronicowy zbiór wierszy niesie za sobą wartości, to ponadto jest świetną rozrywką – zapewniają ją spore pokłady humoru i ironii, choć do ich rozpoznania często niezbędna jest wiedza i znajomość kontekstu. Kto z Czechami łączy coś więcej niż legalną marihuanę i dobre piwo, ten powinien przy „Gminie” się zwyczajnie dobrze bawić. A przy okazji pozna kulturę, historię i opinię naszych południowych sąsiadów o nich samych.

Poezja również dla tych, którzy za wierszami nie przepadają.

Podczas lektury miałam wrażenie, że siedzę ze znajomym przy piwie w dobre, ciepłej hospodzie i ten mi opowiada o ludziach ze swojej wsi.
To nie są zwykłe wiersze, sławiące (lub wprost przeciwnie) piękno wsi, zalety ludzkie lub czyjąć urodę. To dowód na to, że w każdej ludzkiej historii można znaleźć coś niezwykłego, interesującego.
Poza tym powaliła mnie trafność niektórych wierszy, zdolność autora do takiego sformułowania puenty, że można jedynie paść na kolana.
Chcę więcej.
Polecam - to bardzo cienki zbiorek, szybko się go czyta, a wiersze pozostają w pamięci.
Dłuższa opinia tutaj: ---> https://czechozydek.wordpress.com/2014/11/06/milos-dolezal-gmina/

Poza tym powaliła mnie trafność niektórych...

Dawno nie czytałam tak dobrych wierszy! Nie ma w nich żadnego nadęcia, przeintelektualizowania, braku sensu i puenty ani (przede wszystkim) nudy.
Te wiersze są niesamowicie ciekawe i wydałam z siebie westchnienie zawodu, docierając do ostatniego.
Są to utwory o ludziach, najczęściej prostych, pochodzących z małych miasteczek lub wsi. Każdy wiersz wprowadza nas w inną historię, pozwala poznać kolejnego człowieka. Jest w nich prawdziwa "czeskość", z którą zetknęłam się już w "Babuni" Němcovej.
Poezja Doležala ma w sobie lekkość (nawet, jeśli mówi o śmierci) i jakąś bajkowość - to takie małe gawędy.
Mamy tu dużo nawiązań do czasów II wojny światowej, jak również innych ważnych dla Czechów wydarzeń historycznych, ale są one tylko tłem do opowiedzenia tych niezwykłych (prawdopodobnie autentycznych) historii.
Dla mnie to poetycka wersja "Miasteczka Winesburg" Andersona, a uwielbiam wszystko, co mi tę książkę przypomina.

Żeby zachęcić do sięgnięcia po tę książkę, zamieszczam fragment jednego z moich ulubionych wierszy z tego zbiorku:

"Łapiduch"

Łapiduch Władysław Niesmut
(...)
Przyjeżdżał do nieboszczyków zapłakany
i w kuchni rodzinie zmarłego usprawiedliwiał się szeptem
- Jako biedny krewny śmierci
bardzo proszę o wybaczenie, że wam tatę kradnę
ale przewiozę go tylko za wioskę na smyntorz
do reszty rodziny
Łoni sobie i tak
pod ziemią robią chodniczki
żeby wzajemnie się mogli odwiedzać

(tłum. Jerzy Kędzierski)

Prowincjonalne w swej tematyce wiersze na pozór wydają się w tej samej tematyce banalne. Za każdym kryje się jednak historia - pomijam tutaj pytanie, czy oparta na faktach autentycznych (wziąć w cudzysłów) czy wykreowana przez Dolezala. Każdy coś ma - tak chyba należy interpretować każdy z tych wierszy.
Wierszy krótkich, pisanych prostym językiem, czasem dosłownie prostym.
Pomimo tej prostoty i prowincjonalności, przebija z nich duża doza smutku czy melancholii. Smutku raczej i szarości zwykłego życia. Przemijania czy może raczej: zobojętnienia na niezwykłe wydarzenia, które po jakimś czasie zdają się jawić jako zwykłe, może nawet nic nie warte zdarzenia i przypadki. Tak, jak się opowiada po wsiach i miasteczkach, jak to komuś coś się przytrafiło.
Dla ciekawych.

Wierszy krótkich, pisanych prostym językiem, czasem dosłownie...

• Literatura czeska
  • Poezja