Język życia. DNA a rewolucja w medycynie spersonalizowanej

Tłumaczenie: Magda Witkowska
Wydawnictwo: Laurum
The Language of Life: DNA and the Revolution in Personalized Medicine
978-83-62195-05-3
biologia, dna, geny
Mariusz

Nieco niespodziewanie staliśmy się świadkami rewolucji naukowej i medycznej. W ciągu ostatnich dziesięciu lat dokonano odkryć, które zaprzeczyły wielu powszechnym przekonaniom na temat DNA. Nowe odkrycia wyszły poza sferę teorii – dziś mogą one dotyczyć każdego z nas. Dwadzieścia jeden milionów Amerykanów cierpi na jedną z 6 tysięcy chorób zwanych rzadkimi lub sierocymi. Wiele spośród nich...

Dwadzieścia jeden milionów Amerykanów cierpi na jedną z 6 tysięcy chorób zwanych rzadkimi lub sierocymi. Wiele spośród nich rozwija się przede wszystkim w związku z nieprawidłowościami genetycznymi. W zasadzie wszystkie choroby okazują się w pewnym stopniu dziedziczne. W mediach roi się od historii o kobietach, które poddają się badaniom pod kątem mutacji prowadzącej do rozwoju nowotworów piersi, a także o rodzinach szczególnie narażonych na choroby serca czy zagrożonych pląsawicą Huntingtona. Wspomniana rewolucja zatacza jednak znacznie szersze kręgi i dotyczy cukrzycy, chorób serca, częstych nowotworów, zaburzeń psychicznych, astmy, zapalenia stawów, choroby Alzheimera i wielu innych schorzeń – wszystkie te choroby stopniowo odkrywają przed nami swoje sekrety. Dzisiaj za pomocą prostego testu przeznaczonego do użycia w domu można za kilkaset dolarów poznać tajniki własnego DNA.

źródło opisu: www.laurum.pl

źródło okładki: www.laurum.pl