Będziemy mieli Drugie Dziecko! Magia serca i miłości

Okładka książki Będziemy mieli Drugie Dziecko! Magia serca i miłości Elżbieta Zubrzycka
Okładka książki Będziemy mieli Drugie Dziecko! Magia serca i miłości
Elżbieta Zubrzycka Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
27 str. 27 min.
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2009-01-01
2009-01-01
27 min.
Ciąża noworodek rodzeństwo

Warto przeczytać. Rzeczowo i przystępnie opisuje realne niepokoje związane z pojawieniem się w rodzinie drugiego dziecka. Podsuwa także rodzicom niezawodny pomysł, za pomocą którego można pomóc dziecku zrozumieć, że nowy członek rodziny nie jest konkurencją, a serca są magiczne i w swoich kieszonkach mają miejsce dla wszystkich! :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czy zastanawialiście się jak czuje się pierwsze dziecko, gdy na świat przychodzi jego młodsze rodzeństwo? Lub nawet wcześniej, gdy nagle wszystko zaczyna kręcić się wokół brzuszka mamusi, a rodzice i dziadkowie są zaangażowani w wielkie przygotowania na przyjście na świat niemowlęcia? Podekscytowani rodzice oczekują, że wszyscy będą cieszyć się wraz z nimi. Warto jednak tę sytuacje wytłumaczyć także dziecku, które często czuje się odrzucone i zdezorientowane.

Muszę przyznać, że dotąd nie zagłębiałam się tak bardzo w ten temat. Nie myślałam o tym, dopóki ten problem nie zaczął dotyczyć mojej rodziny bezpośrednio. Teraz sama spodziewam się dziecka i moim obowiązkiem jest zapewnić Alicji, że to nie zmieni w żadnym stopniu relacji między nami. Moja córeczka jest bardzo wrażliwa i bardzo przejmuje się wszystkim dookoła. Zatem informacja o tym, że za kilka miesięcy w naszym domu pojawi się drugi bobas wywołał u niej lawinę pytań i wątpliwości.

Wtedy z pomocą przyszła mi właśnie ta książeczka. Dzięki niej w bardzo prosty sposób mogłam opowiedzieć mojej córce wszystko to co nas czeka w niedalekiej przyszłości. A także zapewnić ją, że drugie dziecko w domu nie odbierze jej ani szczypty naszej miłości.

"Będziemy mieli Drugie Dziecko!" to opowiadanie o pewnej rodzince. Przeczytamy w nim o uczuciach poszczególnych członków rodziny, o wątpliwościach każdego z nich, o tym jak rodzina przygotowuje się na powitanie niemowlęcia, jak zmieni się ich życie, gdy maluch przyjdzie na świat, a także wszelkiego rodzaju różnice pomiędzy wychowywaniem pierwszego dziecka, a każdego kolejnego brzdąca. Ta książka porusza ten temat bardzo dogłębnie. Omawia wszystkie szczegóły, o których tak naprawdę jeszcze nawet nie myślimy.
Opowiadanie jest dość krótkie i pisane prostym zrozumiałym dla małego dziecka językiem. Nam przeczytanie całej lektury zajmuje bardzo niewiele czasu. A poza tym książeczka ta jest bardzo ciekawie ilustrowana, co także przyciąga wzrok malucha. Rysunki uzupełniają tekst, przedstawiają zawartą w nim treść. A przy tym urozmaicają lekturę ;)

Jak już wspomniałam wcześniej książeczka ta bardzo ułatwiła nam tę nową sytuacje i jestem pewna, że dzięki niej nasza córeczka poczuła się pewniej. Teraz wie już mniej więcej co ją czeka, jakie problemy może napotkać, czego się spodziewać. A co najważniejsze - jest pewna, że nigdy nie przestaniemy jej kochać, a nasza miłość wciąż będzie równie wielka co dotychczas :) Gorąco polecam tę lekturę wszystkim rodzicom, którzy spodziewają się kolejnego dziecka. Na pewno się przyda :)

• Czytane z dziećmi
  • Psychologia