POD WIATR Czang Kaj-szek 1887-1975

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Arkana Historii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Arcana
historia
mandek

Znakomita monografia poświęcona jednemu z najbardziej kontrowersyjnych polityków XX wieku. Uznawany był kolejno za "czerwonego generała", wielkiego demokratę i przywódcę Azji oraz za ucieleśnienie okrucieństwa i reakcji. W czasie II wojny światowej symbol heroizmu Chin, zaliczany wraz z Churchillem, Rooseveltem i Stalinem do alianckiej Wielkiej Czwórki, doświadczyć miał potem spektakularnego poniżenia z rąk zwycięskich komunistów, wygnany z kontynentalnych Chin na wyspę Tajwan, gdzie zbudował nowoczesne państwo, którego sukcesy wprawiły świat w zdumienie.

Tyle od Wydawcy. Ze swej strony dodam, że największe wrażenie zrobił na mnie stopień infiltracji amerykańskiej administracji przez sowiecką agenturę w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu (do ataku komunistów na Koreę Płd). Agentura ta miała niebagatelny wpływ na podejmowane przez Amerykanów decyzje w Chinach i na to, że w rezultacie to Mao Zedong, przewyższający chyba Stalina i Hitlera razem wziętych w ilości popełnionych zbrodni, zwyciężył na chińskim kontynencie.
Fascynująca lektura - polecam.

źródło opisu: http://www.arcana.pl/ oraz własny

źródło okładki: Wydawnictwo ARCANA

Petroniusz | 2016-02-10
Przeczytana: 2015 rok

Książka totalna, świetnie udokumentowana, stosunkowo mało w Polsce znanej postaci, która przecież była jedną z istotnych osób dla kształtu historii XX w.
Jakub Polit wykonuje ważną pracę, przybliżenia Polakom historii Dalekiego Wschodu, z naciskiem na Chiny i Japonię. To bardzo ważne gdyż Azja zaczyna odgrywać na nowo - coraz ważniejszą rolę w stosunkach międzynarodowych (jak to mawiają Chińczycy - wracają na swoje miejsce) i myślę że to dobrze by znać jakieś podstawy z historii tamtego regionu i wzajemne relacje, niemniej skomplikowane jak w Europie Środkowej.

Nie znałem do tej pory praktycznie wcale postaci Czang Kaj Szeka, a teraz mocno to się zmieniło, postać nie tak jednoznaczna jak ją do tej pory widziałem, zwłaszcza w kontraście do Mao - z którym przegrał swoją walkę o przywództwo Chin.
Serdecznie polecam lekturę, mimo że 1000 str. mocno odstręcza. Naprawdę warto, to jest solidnie napisana biografia.

Zax | 2015-07-23
Przeczytana: 2015 rok

Za poznawanie historii Chin wziąłem się trochę nie z tej strony - zamiast najpierw przeczytać coś ogólnego, postanowiłem zabrać się za książkę o Czang Kaj-szeku. Postaci mi praktycznie zupełnie nieznanej - w szkole o Chinach praktycznie się nie wspomina, a i sam Czang to postać trochę zapomniana. Ale jakoś przyciągnął mnie ten tytuł podczas przeglądania oferty w sklepie.

Od razu powiem, że to kapitalna książka. Jest długa (ponad 700 stron) i czyta się ją powoli (dużo chińskich nazw, cytaty pisane małym krojem), ale wciąga bardzo szybko. Czyta się to jak powieść, język nie jest suchy, autor dodaje coś od siebie, ale unika subiektywizmów, które mogłyby zniekształcić przekaz. Nietrudno odnieść wrażenie, że lubi Czanga, ale trudno mi sobie wyobrazić, by ktoś nie docenił tej postaci podczas czytania książki. Korzysta też z różnych źródeł - angielskich, rosyjskich, francuskich, wytyka błędy w opracowaniach dawniejszych, a na amerykańskich zwolennikach Mao, zakłamujących postać Czanga...

mandek | 2011-05-03

Swoją opinię zawarłem w opisie książki:

Fascynująca lektura - polecam.

mietek2014 | 2014-12-11

Nikt tej postaci nie przedstawiłby lepiej niż Jakub Polit ze swoim brawurowym piórem.

Aztek_Anonim | 2016-09-17
trzykropek | 2011-05-24