Odszukać ofiarę

Okładka książki Odszukać ofiarę Ross MacDonald
Okładka książki Odszukać ofiarę
Ross MacDonald Wydawnictwo: Prima Cykl: Lew Archer (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Lew Archer (tom 5)
Find a Victim
Prima
1993-01-01
1993-01-01
Piotr Cieplak
Archer kryminał

Dosyć przeciętny kryminał, jak na dzieło ze złotej ery. Intryga pokręcona i wydumana, motywacja protagonisty do prowadzenia prywatnego śledztwa niewiarygodna, relacje małomiasteczkowe jak z parodii Lyncha, portret psychologiczny mordercy jak chorągiewka na wietrze fabuły. Przeczytane na tylnym siedzeniu samochodu w drodze do Włoch.

Rozczarowanie. Książka jest po prostu słaba. Intryga nieciekawa, zagadka, którą rozwiązuje detektyw Lew Archer, zupełnie nie przykuwa uwagi. Nie bardzo wiadomo, dlaczego w ogóle ją rozwiązuje. Co sprawiło, że zatrzymał się w prowincjonalnym miasteczku USA, przez które przejeżdżał, i zaczął prowadzić śledztwo? Nie sposób pojąć.

W sumie więc - nuda. Takie małe książeczki, jeśli są dobre, pochłania się w dwie-trzy godziny, a ja tę męczyłem wiele dni, przerywając i wracając do niej z masochistycznym zacięciem i nadzieją, że może się rozkręci.

Tyle tylko, że tłumaczenie całkiem niezłe, a i sam Macdonald pod względem warsztatu był profesjonalistą, więc tekst płynie dość gładko.

Podsumowując więc: czyta się to bez bólu zębów, za to ziewając.

W sumie więc - nuda. Takie małe książeczki,...

Piąta z kolei książka cyklu z prywatnym detektywem, Lwem Archerem. To taki produkt uboczny w twórczości mojego ulubionego twórcy czarnego kryminału. Przede wszystkim Lew Archer jest poza swoim matecznikiem, czyli kalifornijskim wybrzeżem Pacyfiku. Podróżując przez kalifornijską Central Valley natyka się na postrzelonego człowieka na drodze, no i zaczyna się... Mamy małe miasteczko, sieć powiązań rodzinnych między biznesmenami, policją i lokalną elitą, co nie ułatwia śledztwa. Trochę nasz bohater dostaje po głowie, ale wykaraskawuje się. Brakuje temu kryminałowi pogłębionych portretów ludzkich z najlepszych dzieł autora, wszystko to jakieś takie powierzchowne i płytkie. Tylko dla prawdziwych fanów Archera (jak ja). Jeszcze smakowity cytat: Archer spotyka młodą narkomankę: „Nie mogła mieć więcej niż dziewiętnaście, dwadzieścia lat. Zastanowiło mnie, jak wyglądałaby w wieku czterdziestu lat, gdyby ich dożyła.”

• Kryminały
  • Przeczytane w 2013r.
  • Kraków góra
  • Nowe serie kontynuacja
  • Papier
  • Priorytet 2
  • Cykle 👾

Dodaj cytat z książki Odszukać ofiarę