Skarby

Cykl: Janeczka i Pawełek (tom 3)
Wydawnictwo: Kobra Media
tajemnica, humor, chmielewska

Inne wydania

Siedząc na wysokim kuchennym stołku, z łokciami na stole i brodą wspartą na rękach, Janeczka z głębokim niesmakiem patrzyła na brata. Potępienie i nagana wyraźnie malowały się w jej wielkich niebieskich oczach i wzgardliwym grymasem wykrzywiały twarz. Pawełek przegrał zakład z całą klasą, kompromitując się straszliwie. Wyjawił właśnie siostrze swoją klęskę i teraz posępnie i bez apetytu wylizywał salaterkę po kisielu, samotnie kończąc obiad, na który spóźnił się na skutek dodatkowych zajęć w szkole...

eMka_Bezunia | 2015-09-27

Wystarczy tylko niewielki skrawek starego listu i słowo o skarbie... i czyjeś życie zmienia się o 180 stopni.
Tym razem rezolutne rodzeństwo w poszukiwaniu skarbów, załatwia swojemu tacie ( oczywiście w tajemnicy przed nim samym ) pracę w Algierii. Resztę pozostawiam wyobraźni.

Jeśli dobrze pamiętam, to ta właśnie publikacja rozpoczęła mój wieloletni romans z twórczością Joanny Chmielewskiej. Książkę dostałam od taty, który czytywał utwory tej autorki – zarówno przeznaczone dla dorosłych, jak i te dla dzieci. Mimo że nie znałam dwóch poprzednich części, w ogóle mi to nie przeszkadzało – i to jest też wielka zaleta cyklu o Janeczce i Pawełku, nie trzeba czytać po kolei, aby się dobrze bawić.

Główni bohaterowie to Janeczka i Pawełek Chabrowiczowie oraz ich wspaniały pies Chaber. Gromadząc makulaturę, natrafiają na list, który ich intryguje. Wynika z niego, że gdzieś znajdują się wielkie skarby i można je odnaleźć. Dzieci orientują się, że chodzi o jakieś miejsce w Algierii, i postanawiają za wszelką cenę się tam dostać. W tym celu wysyłają dokumenty ojca do odpowiedniej placówki, aby dostał pracę w tym egzotycznym kraju. Wszystko idzie po ich myśli i na wakacje jadą do Afryki z nadzieją na odnalezienie wielkiego skarbu.

Powieść jest wspaniała – opisy...

Eliszeba | 2014-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2014

Joanna Chmielewska nie pisze książek, ona odnajduje dziurki od klucza wszędzie tam, gdzie dzieje się coś niezwykłego i pozwala nam przez nie popatrzeć.
Tym razem podglądałam kolejną przygodę Janeczki i Pawełka, którzy w poszukiwaniu skarbów docierają na kraj świata, tzn. do Algierii. Fantazja dwójki rodzeństwa nie ma granic. Ilekroć wydaje mi się, że już bardziej nie mogą mnie zaskoczyć, przewracam kartkę i... Ooooo..... Sekunduje im dzielnie genialny pies, którego nieocenione zdolności nie raz ratują im skórę.
"Skarby" obfitują nie tylko w dynamiczne zwroty akcji i niezwykłe zdarzenia. Mamy tutaj też mnóstwo świetnego humoru, który wielokrotnie zmusza do głośnego śmiechu.
Na dodatek, choć to książka dla młodzieży nie traci absolutnie swojej świeżości w zetknięciu z cynizmem człowieka po dwudziestce =)Polecam (bo czyż mogę inaczej :)

PABLOPAN | 2012-05-04

Nie tak dobra jak Nawiedzony dom, ale też czytałem z wypiekami na twarzy.

miharu | 2010-08-04

Oj, pamiętam, że za nastoletnich czasów 'przewałkowałam' "Skarby" chyba z osiem razy:) Janeczka i Pawełek to moja ulubiona para bohaterów książek Chmielewskiej. No i ten genialny pies..

Degamisz | 2014-04-13

To nie "Nawiedzony dom" niestety... Aczkolwiek również mi się bardzo podobało. Udało się uchwycić autorce klimat Algierii który zawarła w Autobiografii

atimere | 2015-08-28

To chyba moja ulubiona ulubiona książka z młodzieżowej gałęzi twórczości Joanny Chmielewskiej. Tym razem Janeczka z Pawełkiem i rodziną zabierają nas do Algierii i to jest kolejny atut tej książki. Bo nie dość że zabawne, wypełniona wartką akcją, to jeszcze mamy tu "ciekawe plenery".

Monique | 2011-03-18
Na półkach: Przeczytane, Joasia ;)
Przeczytana: 18 marca 2011

Bardzo fajna książka i mimo,że przygody Janeczki i Pawełka zaliczają się bardziej do dziecinnych ( co nie znaczy,że są złe) to ta jest zupełnie inna! Super ;) Jak zawsze zresztą xD

Betoniarka | 2016-05-30
Przeczytana: 30 maja 2016

Janeczka, Pawełek i super pies Chaber to jedne z najfajniejszych postaci literackich wszech czasów. Nie ma w nich absolutnie nic fałszywego. W tej części wprawdzie idą po całości, bo za plecami ojca załatwiają mu pracę w Algierii, co trochę wpływa na wiarygodność całej opowieści, ale zabawy jest mnóstwo. Polecam.

Anna | 2011-11-06

Pierwsza przeczytana książka tej autorki. Sporo ciekawych sytuacji, szybko się czyta, ciekawe zakończenie. Polecam