Skarby

Cykl: Janeczka i Pawełek (tom 3)
Wydawnictwo: Kobra Media
tajemnica, humor, chmielewska

Siedząc na wysokim kuchennym stołku, z łokciami na stole i brodą wspartą na rękach, Janeczka z głębokim niesmakiem patrzyła na brata. Potępienie i nagana wyraźnie malowały się w jej wielkich niebieskich oczach i wzgardliwym grymasem wykrzywiały twarz. Pawełek przegrał zakład z całą klasą, kompromitując się straszliwie. Wyjawił właśnie siostrze swoją klęskę i teraz posępnie i bez apetytu wylizywał salaterkę po kisielu, samotnie kończąc obiad, na który spóźnił się na skutek dodatkowych zajęć w szkole...

Queequeg | 2018-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2018

Docelowym odbiorcą „Skarbów” są dzieci i nastolatki, to im ta powieść powinna się spodobać najbardziej. A tymczasem „Skarby” spodobały mi się dopiero teraz, kiedy dzieckiem ani nastolatkiem już nie jestem a wręcz przeciwnie – tak zwanym starym koniem z trójką z przodu.

Zastanawiam się nad tym co było w tej powieści odpychające wtedy a jest przyciągające teraz? Czego wcześniej nie dostrzegłem a zauważyłem obecnie? I dochodzę do wniosku, że chyba ta egzotyka. Pozostałe części przygód Janeczki i Pawełka dzieją się na naszym polskim podwórku, są na wskroś swojskie. W „Skarbach” rzecz dzieje się na innym kontynencie i w zupełnie innej kulturze – w Algierii. Widocznie wtedy mi to nie pasowało, teraz uważam to za największy atut powieści, taki zastrzyk energii i potężny kopniak do przodu dla całej serii. Zmiana środowiska wyszła Chabrowiczom jak i Chmielewskiej na dobre.

Poza tym autorka genialnie uchwyciła tu klimat Algierii jaki nam przedstawiła w swojej „Autobiografii”. Wszystko...

Vemona | 2018-02-07
Przeczytana: 1988 rok

W tej części przygód rodzeństwa wszystko zaczyna się od zakładu, który przegrał Pawełek. Musi dostarczyć do szkoły ogromną ilość makulatury, a wśród tej makulatury znajdują się fragmenty listu mówiące o skarbach...
To wystarczy, by uruchomić przemyślną akcję - odgadnąć, w jakim właściwie miejscu skarby mają się znajdować i - wysłać tam do pracy ojca, który nie miał najmniejszego zamiaru starać się o kontrakt gdziekolwiek.
Jak się okazuje - rodzeństwo jest zdolne nawet do załatwienia mu wyjazdu całkowicie bez jego wiedzy i zgody, byle tylko dostać się do Algierii...
Na miejscu, kiedy już pojadą tam na wakacje, przeżywają przygody związane z szajką arabskich złodziei, podejmują próby wysadzenia kamieniołomu, znajdują cudowną geodę, a opisane w liście skarby okażą się rozczarowujące.

Agnieszka | 2017-09-05
Przeczytana: 05 września 2017

Ciężej się czyta niż dwie wcześniejsze książki z tej serii

książek: 2019
Efemeryda | 2017-03-24

Jest to co potrzebne, żeby uśmiech pojawił się na twarzy: humor i prościutka intryga. No i oczywiście niesamowicie grzeczne dzieci z równie dobrze ułożonym psem. Przyjemne czytadełko. Nie intryguje, ale bawi. Dobra na jesienną chandrę.

aikaternie | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

Wprawdzie to książka dla młodzieży, ale przeczytałam ją z przyjemnością, bo ma wszystko, co cenię w twórczości Chmielewskiej, czyli tajemnicę i humor.

Andrzej2020 | 2016-12-26

Chyba byłem już za stary na książki dla dzieci, ale nieprawdopodobieństwo sytuacji (wielu) i robienie (przesilone) superbohatera z psa uznałem za przesadę.
Brak spójnej fabuły (niby dzieje się A, w rzeczywistości to jest tylko tłem do B i C, które są znacznie mniej wciągające).

Niewielka dawka dowcipów.

Ireth | 2016-12-19
Na półkach: Przeczytane, Dawno temu

Moim zdaniem najsłabsza część przygód Pawełka i Janeczki, akcja trochę się wlecze i nie ma aż tylu zabawnych sytuacji co w innych książkach z serii, jednak zakończenie powala i w sumie pozostawia dobre wrażenie.

monikers_k | 2016-10-05

Jako nastolatka uwielbiałam historie o Janeczce i Pawełku. Polecam!

Zosia Filipiuk | 2016-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2016

Trzecia część cyklu: Janeczka, Pawełek i Chaber. Akcja dzieje się w Algierii, dokąd przedsiębiorcze dzieci wysłały ojca na kontrakt. Opowieść o tym, że jak się człowiek przyłoży, to może wiele osiągnąć, a osiągnięcie celu wymaga odpowiednio dobranych środków. Urokliwa, ( w czasach komunizmu szalenie egzotyczna dla mnie), jak zawsze zabawna.

Sector | 2016-06-18

Genialna, luźna opowieść. Polecam wszystkie pozostałe części, szkoda, że jest wszystkich tylko 5 :(