Jak czytać architekturę? Najważniejsze informacje o stylach i detalach

Tłumaczenie: Ewa Romkowska
Wydawnictwo: Arkady
How to Read Buildings
978-83-213-4598-7
architektura, budowle, budynki
lotusflower

Ten praktyczny podręcznik, uczący oglądać i cenić architekturę, pomaga dostrzec historyczne i stylistyczne wskazówki, zawarte w każdej budowli. Dość mały, by zmieścić w kieszeni, i dość poważny, by udzielać wyczerpujących odpowiedzi, ułatwia praktyczne badanie architektury: - wskazuje najważniejsze cechy konstrukcji powstałych w różnych epokach, od starożytności po dziś, - uczy rozpoznawać...

- uczy rozpoznawać budowle i oceniać ich wiek,
- stanowi źródło informacji na temat stylów w architekturze i elementów architektonicznych.

źródło opisu: Arkady, 2008

źródło okładki: http://www.arkady.com.pl/product/8263,jak_czytac_a...»

orchideaidea | 2013-10-10
Przeczytana: 10 października 2013

Bardzo ciekawa książeczka, bogato ilustrowana.
Definiuje wiele szczegółów i detali w architekturze z zachowaniem podziału na style. Małe ryciny dokładnie pokazują zarys danego elementu. Przy każdym z nich jest przykład znanej budowli, w której występuje opisany szczegół.
Podręczny przewodnik po architekturze w pigułce.

Klaudia Dąbrowiecka | 2014-04-08
Przeczytana: marzec 2014

Książka mimo małych rozmiarów zawiera wiele treści, również te z zakresu "rozszerzonego". Analizuje ona dogłębnie takie elementy architektoniczne jak na przykład schody - dowiemy się nie tylko jak wyglądały na przestrzeni wieków, ale również, do czego służą (te definicje są wyjątkowo interesujące ;)). Jedną z największych jej zalet jest rozmiar i cała oprawa graficzna, która jest bardzo przejrzysta i przyjemna : tekst nie jest ciągły, zagadnienia omówione skrótowo, terminy objaśnione przede wszystkim za pomocą ilustracji (wyjątkowo udanymi zresztą, bo jednolitymi, urzekającymi swą monochromatycznością). Polecam każdemu, kto przygląda się kamienicom idąc przez centrum miasta albo chciałby odnaleźć się w terminologii dot. architektury.

AnnaEulalia | 2015-11-05

Super! Idealny podręcznik, dzięki któremu zwiedzając zabytkowe budowle przestaniemy mówić: "popatrz jakie ładne ozdoby tam na górze, na tym białym długim czymś przy dachu" :) Wielki plus za mnogość ilustracji ułatwiających zrozumienie i zapamiętanie omawianych tematów.

Kuswir | 2015-08-06
Przeczytana: 31 lipca 2015

Zwięzłe wprowadzenie do historii architektury. Książka jest przewodnikiem po poszczególnych elementach budynków (np. dachy, okna, schody, kominki itd.) w kontekście danych epok. Nie jestem architektem, więc nie mogę się wypowiedzieć na temat merytoryczności książki (a zwłaszcza terminologii czy ewentualnych błędów), niemniej jednak z punktu widzenia laika wygląda sensownie i stosunkowo dobrze tłumaczy zagadnienia.

jovika | 2014-01-31

kwintesencja tego, co powinniśmy wiedzieć, i na co zwracać uwagę idąc ulicą i zadzierając trochę głowę do góry, żeby zobaczyć wspaniały świat detali architektonicznych. przejrzyście napisana i bogato ilustrowana książka, która na pewno pozwoli usystematyzować wiedzę na temat sztuki w architekturze.

szopenfeldziarz | 2015-09-27
Przeczytana: 08 lutego 2016

Całkiem przyjemna, kieszonkowa książka. Taka na wyjazd, lub spacer po mieście, gdy zapomni się co to tam jest. :)

Magda | 2016-02-12
Paula | 2016-01-19