Inferno

1999-01-01
1999-01-01
Mariusz Kalinowski
literatura szwedzka Strindberg

Do przeczytania "Inferna" skłoniła mnie lektura "Schizofrenii" prof. Kępińskiego, który wspomniał o tym, że szwedzki pisarz opisał w tej książce swoje psychotyczne przeżycia. Sięgnąłem zatem po "Inferno" głównie jako uzupełnienie "Schizofrenii" i w tej roli dzieło Strindberga jest bardzo dobre. Nie jest to bowiem lektura dla każdego, dlatego być może jest ona niestety zapomniana.

fascynująca lektura, czytałam z wypiekami na twarzy.

fascynująca lektura, czytałam z wypiekami na twarzy.

Czytając "Inferno" czułam, że popadam w obłęd wraz z głównym bohaterem. Połknęłam ją w jeden wieczór, zaintrygowana - co będzie dalej, jak zakończy się schizofreniczny epizod w życiu Strindberga?
Polecam. Jedna z tych książek, które - nieodkryte przez krytykę i media - leżą zakurzone na półkach bibliotek i antykwariatów. A przy tym wielka gratka dla miłośników XIX wieku!

• Klasyka
  • Psychologia