Ameryka Łacińska

Seria: Świat Według Reportera
Wydawnictwo: G+J
Ameryka, Ameryka Łacińska
Rewolwerowiec

Świat Według Reportera jest serią książek z zapisem podróży znanego dziennikarza, prowadzącego i reportera Wiadomości TVP1– Piotra Kraśko. Eskimosi nauczyli mnie, jak przetrwać, gdy mróz spada do –50 stopni, przekonali, że psie zaprzęgi są wciąż lepsze od skuterów, a do połowu wielorybów potrzebna jest trampolina. W moim ulubionym barze w Teksasie na suficie wiszą setki staników, a włoska mafia znalazła na Brooklynie knajpę z najlepszym widokiem na Manhattan. Zdradzę, jak przetrwać noc na cmentarzu w Tijuanie, pijąc tequilę z grabarzami, i co ukrywają tam kartele narkotykowe. A także: co przez okno w swoim domu widzi Dalajlama, jak się jeździ na snowboardzie na Saharze i dlaczego gogle potrzebne są do kolacji w czasie burzy piaskowej. Podam adres sklepu, w którym zakupy robią zakonnice gotujące dla papieża i przepis na ulubione spaghetti Mela Gibsona.

źródło opisu: Wydawnictwo G+J RBA, 2011

źródło okładki: http://guj.burdamedia.pl/

Koronczarka | 2015-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2015

Nie lubię telewizyjnego Piotra Kraśko. Nie lubię jego afektowanego sposobu mówienia, głosu, który przechodzi trochę za bardzo przez nos, z lekka połykanych czasem sylab. Kiedy znałam tylko telewizyjną wersję tego dziennikarza, nie rozumiałam, dlaczego uważa się go za dobrego w swoim fachu. Ale Piotr Kraśko na piśmie to zupełnie inna sprawa. Tu dobre opanowanie warsztatu widać wyraźnie. A seria "Świat według reportera" wydawane pod auspicjami National Geografic jest taka, jak to wydawnictwo - wysmakowane w formie, atrakcyjne i nieco fragmentaryczne lub płytkie. Malutka książeczka nosi tytuł Ameryka Łacińska oczywiście na wyrost. Ale lekko liznąć niektóre problemy tego kontynentu można. Ze smakiem:)

Suerte | 2013-12-28

Nie sądziłam, że w tak małej książeczce uda się zmieścić tyle interesujących informacji - a jednak! Bardzo mi się podoba styl pana Piotra, pisze ciekawie, bez suchych faktów czy zbędnego zbaczania z tematu. Jedyne do czego mogłabym się przyczepić to nieco mylny tytuł książeczki, która praktycznie w całości poświęcona jest Meksykowi, troszeczkę Brazylii i odrobinę Peru. Moim zdaniem Autor mógłby napisać trzy osobne książki. O ile w przypadku Meksyku byłam usatysfakcjonowana zawartymi w niej informacjami, o tyle przy Brazylii czułam pewien niedosyt, natomiast temat Peru (na który poświęcono raptem niecałe 5 stron) został zaledwie muśnięty. Niemniej jednak pozycja jest godna uwagi i warto po nią sięgnąć.

Monika | 2012-06-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 19 czerwca 2012

Podróżnicze książki Piotra Kraśko z cyklu "Świat według reportera" są inne niż wszystkie, dotykają innych sfer życia ludzi, opowiadają o innych problemach.

Ameryka Łacińska, a w szczególności Meksyk, przybliżyły mi filmy Wojciecha Cejrowskiego. Polubiłam ten kraj ani razu w nim nie będąc.

Piotr Kraśko opowiada o Meksyku (i nie tylko o Meksyku, ale akurat ten kraj zainteresował mnie najbardziej) z zupełnie innej perspektywy. Perspektywa inna, ale moja sympatia dla mieszkańców Meksyku tylko wzrosła. Łezka w oku mi się zakręciła, gdy czytałam o ich podejściu, miłości i bezgranicznym uwielbieniu dla naszego papieża Jana Pawła II.

Katarina -> to była piękna podróż do dalekich krajów, dziękuję:)

Evik | 2012-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 22 czerwca 2012

Książki tej nie należy traktować jako przewodnika turystycznego. Ale... razem z Piotrem Kraśko wyruszamy w drogę.

Ameryka Łacińska. Swoim obszarem obejmuje prawie całą Amerykę Południową i część Ameryki Północnej. Piotr Kraśko swoją uwagę skupia na Meksyku. Meksyk to piękny kraj, ma wspaniałe plaże, góry i doskonałe hotele. Niestety, poznajemy głównie tą ciemną stronę Meksyku. Jest to świat karteli narkotykowych. Świat dzieci będących na usługach tych karteli. Można tu spotkać czternastolatka mającego cztery zabójstwa na koncie. Bywa tu niebezpiecznie, ale pewnym immunitetem jest to, że pochodzimy z kraju Jana Pawła II. Wielu Meksykanów do dziś wspomina pielgrzymkę papieża w 1979 roku.

Z książki dowiadujemy się, jak skorumpowanym krajem jest Meksyk. Policja często współpracuje z kartelami narkotykowymi. W wielu rejonach zabójstwa są na porządku dziennym. Dlatego w Ciudad Juarez, mieście słynnym z seryjnych morderstw wyjątkowym dniem był 17 czerwca 2010 roku - dzień, w którym w...

Agata | 2014-07-09

Zawiodłam się tak jak na Japonii. Liczyłam na historię o Indianach, dżungli, wierzeniach przodków, a tutaj tylko kartele narkotykowe, przewozy nielegalnych towarów i ludzi. Bałam taką ocenę, a nie inną tylko ze względu na sposób pisania. Kraśko opisał, rzeczy, które nie szczególnie mnie interesowały w sposób niezwykle ciekawy i zapewne gdyby były opisane chociaż pobieżnie tradycje i obyczaje (tak jak np w książkach W. Cejrowskiego) to trafiłaby zdecydowanie do moich ulubionych. Za sposób pisana i wciągnięcie w tematy dla mnie nie ciekawe daje tak wysoką ocenę i polecam gorąco, ale proszę nie oczekiwać jakiegoś super WOW!. Włochy opisane są dużo lepiej, ale i tak uwielbiam wszystkie jego książki, bo są ciekawe, a autor czarujący :)

MadziaR | 2012-03-01
Przeczytana: 17 lutego 2012

Lubie tego typu książki, bo zawsze dowiaduję się czegoś nowego. Tak było i tym razem. Książka spełniła wszystkie moje oczekiwania, czytało się ją bardzo szybko i z rosnącym zainteresowaniem. Mogłam wyruszyć w daleką podróż nie ruszając się z fotela:-)

Moniczak_C | 2012-03-16
Przeczytana: 16 marca 2012

Patrzę Kraśko, myślę co on może wiedzieć o Ameryce Łacińskiej? Ano może :) książkę czyta się z zainteresowaniem. Przypatrujemy się życiu zwykłych ludzi, jednostek. Poznajemy historię niezwykłego grabarza,który jako jedyny wie gdzie i co ukrywają kartele narkotykowe na cmentarzu. Księdza Lucasa- który zjednał sobie wiernych swoim zamiłowaniem do piłki nożnej i polo. Mnie najbardziej zaciekawił los potomka meksykańskiego imigranta, który wykonując dobrze swoją pracę w USA, codziennie styka się z dramatami swoich rodaków...
Polecam!

Ina1973 | 2012-10-18
Przeczytana: 06 października 2012

Jestem zdziwiona i zasmucona-taki Kraśko pisze lepiej niż moja ulubiona Pawlikowska...Jednak mnie jako czytelnika nie zachęcił tylko zniechęcił do odwiedzenia Meksyku i krajów Ameryki Łacińskiej.Przedstawił te kraje bez lukru.Lepiej nie zapuszczać się poza obręb hotelu,zwiedzanie-tylko i wyłącznie z przewodnikiem.Fotki marne,bo robione z ukrycia.

BaNaN | 2011-11-18
Przeczytana: czerwiec 2011

Wspaniała książeczka kolejna w cyklu Piotra Kraśko. Prawdziwa rewelacja, właśnie tego oczekiwałem od takiej książeczki. Przepiękna Ameryka Łacińska opisana w małej książeczce, która porywa nas i pozwala przyswoić trochę wiedzy, odkryć nową kulturę i odczuć przeżycia z pobytu w Ameryce Łacińskiej Piotra Kraśko.

morti | 2015-11-30
Na półkach: Podróże, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 30 listopada 2015

Bardzo lubię pióro Piotra Kraśki i nie zawiodłam się sięgając po "Amerykę Łacińską". Wprawdzie ta część 'Świata według reportera" skupia się głównie na kartelach narkotykowych w Meksyku, w treści jednak przemyconych zostało wiele interesujących informacji.