Bez bólu

1994-01-01
1994-01-01
Magdalena Lipska
Literatura amerykańska

Wstępem jest rok 1982 i zacięte walki toczące się w Libanie między Palestyńczykami, Libańczykami i Izraelczykami. I tragiczny wypadek gdy dźwiękowiec głównej bohaterki zostaje pozbawiony głowy. Brzmi drastycznie? Nie w tamtym czasie i nie w tamtym miejscu. To sprawia, że kilka stron później Ona wraca do hotelu i wpada w Jego ramiona. Bo on tego chciał, bo czuł się zafascynowany, bo nie umiał się powstrzymać. Bo ona od dawna unikała go, czując to dziwne przyciąganie do izraelskiego generała. Chce od niej wszystkiego w zamian oferując jej „w miarę bezbolesną egzystencję”.
Co dostaje czytelnik?
Opis bolesnej egzystencji do momentu kiedy spotkała tego faceta. Niemal od samego początku. Małżeństwo, rodzina, rodzice, siostra ze swoim szczęśliwym małżeństwem i dziećmi, matka obłędnie zakochana w zdradzającym ojcu, bezwzględny rządzący się kasą i seksem świat telewizji i powiązań łóżkowych.
Masa retrospekcji i odczuć. Wiele emocji bo kamera usytuowana jest cały czas na ramieniu bohaterki, ale jedno co w tym wszystkim przebija, to pewność uczucia i nadzieja na kolejny dzień z kimś ukochanym. Pośród niekochanej żony, latających bomb, porwań, wymian zakładników i zwykłego draństwa ludzi, jest coś ważnego. I choć być może proporcjonalnie jest go tutaj stosunkowo niewiele, to wychodzi się z tej książki optymistycznie i z uśmiechem na ustach. Być może i przekonaniem, że kiedyś pasmo zła się skończy i każdy dostanie to, na co zasłużył.
To nie jest książka do achów i ochów. Nie do masy „+” czy mnożących się stron na forach internetowych, ale i tak warto ją przeczytać. Wydaje mi się, jestem przekonana, że w nawale tych lekkości i przyjemności warto zatrzymać się na deczko innych wymiarach tych odczuć.
Zachęciłabym niektóre osoby do lektury, w życiu realnym to zrobiłam, może tutaj tez kogoś zachęcę i nie dlatego, że ja uważam, że jest taka genialna (bo nie każdemu podejdzie, pewnie nawet więcej osób zgani niż pochwali),ale pozwala oderwać się od pewnej bajki.
Raz na jakiś czas można pozwolić sobie na taki skok w bok.
Sama nie wpadłabym na Bez bólu. Została mi polecona w ramach moich poszukiwań romansu z wojskowym. Przyznam, że nie do końca o to mi chodziło w mojej prośbie. Nie prosiłam o tak dobry, rzetelny, wzruszających kawałek literatury jak dostałam.
Nie napiszę niczego więcej, bo akurat w tym wypadku ciężko jest streścić w kilku zdaniach treść, a zresztą jej znajomość nie pomoże w czytaniu tej książki.

No cóż, ciężko mi ocenić tę książkę, z jednej strony dobrze napisana historia, a z drugiej Maggie ,która dużo przeżyła od swoich zimnych uczuciowo rodziców,narzucony przez ojca ślub z obcym człowiekiem, który na podróż poślubną wybrał objazd po obozach koncetracyjnych. On nie uznaje jej pragnienia pracy, ale jej pragnienie jest ważniejsze.
Autorka ma talent ,bo nawet w mrocznych chwilach był humor np Hektor podłożył bombę w domu i porwał swoją żonę , siostrę i matkę bo żona znęcała się nad nim psychicznie. Meggi.... nie polubiłam, z jednej strony walczy o pracę, ma romans z innym, ale spełnia zachcianki męża typu zmień sukienkę, umaluj usta ,jest jak manekin spełnia jego zachcianki, a walczy tylko w migawkach.

Nie wiem jak ocenić tą książkę, napisana w bardzo dobrym stylu, ale głównej bohaterki nie szanuję i nie lubię, za to że dla pracy była gotowa pójść do łóżka z szefem, zamiast odejść od męża czy z nim walczyć woli go zdradzać. Avi bardziej mi się podobał, choć powody jego małżeństwa też nie do końca zrozumiałam.

Autorka ma talent ,bo nawet w...

• Xxxxxxxxxxx
  • Zwykłe ludzkie życie
  • Posiadam EBOOK
  • Barbara Victor
  • łatwe- lekkie i przyjemne - pojedyncze
  • Trup się ściele
  • Przeczytane 1999

Dodaj cytat z książki Bez bólu