Harry Potter and the Goblet of Fire

Cykl: Harry Potter (tom 4)
Wydawnictwo: Bloomsbury Publishing
1 847
angielski
sipsam

Inne wydania

It is summer holidays and soon Harry Potter will be starting his fourth year at Hogwarts School of Witchcraft and Wizardy. haryy is counting the days: there are new spells to be learnt, more Quidditch to be played, and Hogwarts castle to continue esploring. But Harry needs to be careful - there are unexpected dangers lurking...

źródło opisu: Bloomsbury, 2000

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Jeśli chcesz poznać człowieka, dowiedz się, jak traktuje swoich podwładnych, a nie równych sobie.” *str.548
Nie wiem dlaczego zaczęłam tą opinię od cytatu, który raczej nie ma nic wspólnego z książką, no chyba, żeby się tu przyczepić, że właśnie z tej książki pochodzi. Może zacytowałam go, gdyż jest prawdziwy, albo dlatego, że mi się podoba lub po prostu dla jego rozgłośnienia, bo na to zasługuje...
W każdym razie „Harry Potter i Czara Ognia” jest już 4 tomem bestsellerowej części o nim. I jak na razie najdłuższym, z czego się niezmiernie cieszę. Jak to wskazuje liczba części, jest to jego 4 rok w Hogwardzie. Prawdę mówiąc, im starszy Harry, tym więcej nieszczęść, tajemnic i magii go spotyka.

W te wakacje Harrego czeka niezwykłe wydarzenie – Mistrzostwa Świata w Quidditch. Wybierze się na nie z przyjaciółmi, ale po zakończonym meczu w lesie dojdzie do nieprzyjemnej sytuacji... Jednak jakoś się po niej pozbiera i zacznie czwarty rok nauki w Hogwardzie, gdzie będzie mieć miejsce...

GraceSuarez | 2016-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2016

Czytając poprzednie tomy oczywiste było, że sięgnę po kontynuację. Tak też się stało. Niektórzy jednak twierdzą, że ta powieść ma jedno konkretne grono odbiorców:
- Co czytasz? - spytała mnie znajoma
Pokazuje jej okładkę książki.
- A czy to nie jest dla dzieci?
NIE!! Harry Potter to nie jest książka dla dzieci! To jest książka absolutnie dla każdego, a jeśli ktoś lubi fantastykę to będzie wniebowzięty.
Na czym polega fenomen Rowling, że jej książki tak niesamowicie wciągają? Że są tak logiczne, przemyślane, interesujące a jednocześnie ciekawe? To chyba wrodzony talent do wymyślania niesamowitych historii!
Im Harry jest starszy tym bardziej jego przygody stają się niebezpieczne. Jest mnóstwo intryg czy zagadek,które jak najbardziej działają na korzyść książki.
Były momenty grozy, ale i takie, w których się śmiałam. Zwłaszcza z bliźniaków i dowcipów jakie wymyślali. Każda postać jest inna, każdą da się polubić, nawet Malfoya, jednakże bezapelacyjnie do moich ulubionych należy...

Pinkiman | 2016-06-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Od tej części naprawdę widać jak bardzo filmy zostały spłycone w porównaniu do pierwowzoru. Robiąc powtórkę z ekranizacji, czułem się jakbym w tempie ekspresowym skakał po książce, a wątki i tak zostały urywane w połowie.

Jest to moja druga ulubiona część (zaraz po Zakonie Feniksa), więc miałem spore oczekiwania wobec tej pozycji. Pozostaje tylko powiedzieć jedno - nie zawiodłem się.

Wszystko co najlepsze w tej sadze zostało powtórzone. Było ciekawie, momentami intensywnie, a emocje przelewały się przez kartki. Mimo tego było parę wątków, które stanowiły próbę wpisania wartościowych treści. Pod tą postacią pojawił się wątek ruchu wyzwolenia skrzatów, który uważam za wyjątkowo nietrafiony przykład przedstawienia niewolnictwa - ale tylko sposób w jaki zostało to zrobione (było niestety nudno). To jednak chyba mój jedyny zarzut, na jaki trafiłem czytają tę część.

Jak każda do tej pory - REWELACYJNA. Z przyjemnością sięgnę po kolejne :)

PABLOPAN | 2015-11-21
Przeczytana: 19 listopada 2015

Książki recenzować nie trzeba. Zachęcać też nie zamierzam. Jeśli ktoś zaczął pierwszy tom, nie ma opcji żeby nie dotarł do końca serii. W czwartej części dzieje się dużo, a zagrożenie jest bardziej realne niż kiedykolwiek wcześniej. Zachęcam do czytania w oryginale. Po pierwsze bez fuszerek tłumacza, a po drugie świetnie się bawiąc można podszlifować język. Polecam!

Degamisz | 2015-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Kiedy za pierwszym razem czytałem sagę o Potterze to właśnie „Czara ognia” była moją ulubioną częścią. Ciekawe czy i tym razem też tak będzie?

Autorka wprowadziła całe mnóstwo nowych, interesujących postaci – dla przykładu chociażby Rita Skeeter, wścibska, głodna sensacji reporterka, którą nie wiedzieć czemu uwielbiam ( nawiasem mówiąc idealnie zagrana przez Mirandę Richardson w adaptacji kinowej), a która moim zdaniem jest przykładem tego, jak Rowling widzi współczesny, jakże agresywny świat mediów. Ponadto ogromne wrażenie robi imponująca fabuła (książka jakby nie patrzyć jest spora objętościowo w porównaniu do poprzednich części). Jak zwykle Rowling nie ograniczyła się zaledwie do prezentowania wymyślonego przez siebie magicznego świata, nie tylko skupiła się na walce Pottera z Voldemortem, ale też skupiła się na jakże „zwyczajnym” aspekcie jak dojrzewanie – pierwsze miłości, porywy serca, zazdrość, nieustająca burza hormonów. Warto pamiętać, że może i książka opowiada o...

Dodi | 2014-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Cóż można powiedzieć o książce, którą zna każdy? Otóż można i to całkiem sporo (oczywiście samych pzytywów) :)
Jestem ogromną fanką książek o tematyce fantastycznej i aż wstyd się przyznać, że jako fanka Harrego Pottera, którą stałam się w wieku 5 lat po obejrzeniu pierwszej ekranizacji, dopiero teraz sięgnęłam po wersję papierową.
Jestem bardzo zaskoczona, iż w filmie jest aż tyle niezgodności i tak wiele niewspomnianych wątków. Do tej pory żyłam w przekonaniu, że ta seria została najwierniej odtworzona na dużym ekranie, a tu taka niespodzianka!
Mimo swoich niemałych rozmiarów, książkę czyta się w ekspresowym tempie. Lekka, miła i przyjemna lekturka :)

Książka pełna magii, tajemnic, przygód.
Uwielbiam wchodzić w ten świat, kiedy otwieram te książki.
Ta część trochę mniej mi się podobała, niż poprzednie, gdyż cały ten hałas wokół turnieju był dla mnie nużący.

Wraz z wydaniem "czary Ognia" rozpoczął się cykl obszerniejszych tomów z przygodami sympatycznego czarodzieja - nie żeby ktoś na to narzekał! Pomimo objętości, czyta się tę pozycję (jak i inne zresztą) naprawdę dobrze i sprawnie. Przyczynia się do tego styl p.Rowling oraz wszystkie części składowe z poprzednich części sagi, do których nas przyzwyczaiła, a za które ją pokochaliśmy. Jest wartka akcja, są tajemnice, zagadki i nieustanne przygody. Wszystko to podsycone niepokojem i obawą, które znajdują ujście w punkcie kulminacyjnym.

MarCyśka | 2012-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2012

"[...] nadejdzie czas, w którym będziecie musieli wybierać między tym, co słuszne, a tym, co łatwe."

Kamcia08 | 2010-11-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2005 rok

Choćbym się nie wiem jak wysiliła, nie potrafię powiedzieć złego słowa na żadną z części przygód Harry'ego Pottera. Dlaczego? Bo za każdym razem, gdy sięgam po którykolwiek tom, na nowo przeżywam przygody młodego bohatera.
W czwartym tomie serii Harry musi się zmierzyć z trzema zadaniami konkursowymi, ponieważ został on wybrany do wielkiego turnieju. Niestety, sam się nie zgłaszał, gdyż jest na to za młody. Więc czyja to sprawka? Poza tym jeden z pracowników Ministerstwa Magii dziwnie się zachowuje, a nauczyciel obrony przed czarną magią skrywa wiele tajemnic. Przed Harrym ciężki rok...
Ach, ten Harry Potter... Oczywiście nie mam żadnych zastrzeżeń do narracji czy fabuły. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik, więc czyta się szybko i przyjemnie. Autorka ma to do siebie, że uwielbia tajemnice, których mnóstwo umieszcza w każdym tomie. Jest to bez wątpienia zaleta, bo czytelnicy tacy, jak ja nie dadzą się zbyć byle sekrecikami. Kolejnym plusem jest duża ilość tych mniej ważnych...