Kwiaty Hiroszimy

Tłumaczenie: Maria Leśniewska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Flowers of Hiroshima
Hub

Autorka opowiada, że skutki owej katastrofy widoczne są w Hiroszimie jeszcze w czternaście lat później. Wojna atomowa stowrzyła nowy, radioaktywny gatunek ludzi. Są to pozostali przy życiu mieszkańcy owego miasta, pozornie zdrowi i normalni, o ile... O ile ciała ich nie są pokryte nie gojącymi się bliznami lub umysł ich nie zatrzymał się wtedy nagle jak wszystkie zegary Hiroszimy; o ile nieoczekiwanie tajemnicza choroba nie zniekształci ich ciał i nie przetnie życia w straszliwej męczarni, pod okiem bezsilnych lekarzy...

Lecz najgorsze jest to, że ocaleli ludzie Hiroszimy nigdy nie dowiedzą się, czy radioaktywne promienie, które przeszyły ich ciała, nie wpłyną straszliwie na fizyczny i psychiczny rozwój przyszłych pokoleń.

źródło opisu: http://www.antykwariatnws.pl

źródło okładki: http://literacki24.pl

Hub | 2011-05-01
Przeczytana: 01 maja 2011

Książka, posługując się jednostkowym przykładem, zbiera i podsumowuje doświadczenia "nieszczęsnych szczęściarzy", ktorzy przeżyli katastrofę w Hiroszimie. Niechciana kobieta, umierający mężczyzna, konwenanse japońskiego stylu bycia skonfrontowane z amerykańskim luzem - wszystko to buduje jednocześnie spójny i rozchwiany obraz psychiki nieszczęśliwych ale dumnych ocaleńców atomowego ataku na Japonię.

Odżegnując się od polityki autorka oddaje głos pojedynczej osobie, kobiecie (a więc podwójnie wykluczonej osobie), czyniąc ją narratorką wspomnień, które w obłędnym korowodzie przeplatają się z teraźniejszością. Wrażliwość młodego sublokatora, Amerykanina, pozwala mu wkroczyć w świat, który na co dzień nie jest dostępny przybyszom spoza kraju.

Bogactwo tej niewielkiej książeczki polega na intymności i prywatności całego opowiadania. Choć miejscami pretensjonalna i afektowana, proza ta, jak myślę, precyzyjnie oddaje stan ducha i umysłu ludzi tamtego czasu i tamtego miejsca.

Quercus | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014