A Clash of Kings

Cykl: Pieśń Lodu i Ognia (tom 2)
Wydawnictwo: HarperVoyager
1 177
1 708
1 601
1 182
angielski
plast

Inne wydania

The Iron Throne once united the Sunset Lands, but King Robert is dead, his widow is a traitor to his memory, and his surviving brothers are set on a path of war amongst themselves. At King’s Landing, the head of Lord Eddard Stark rots on a spike for all to see. His daughter Sansa is betrothed still to his killer’s son Joffrey – Queen Cersei’s son, though not the son of her late husband Robert. Even so, Joffrey is now a boy-king, Cersei is his regent, and war is inevitable.In Dragonstone, Robert’s brother Stannis has declared himself king, while his other brother Renly proclaims himself king at Storm’s End – and Eddard Stark’s fifteen year old son Robb wears the crown of the north at Winterfell.A comet in the night sky, red and malevolent, the colour of blood and flame, can only be an omen of murder and war. Stannis’s child Princess Shireen dreams of dragons waking from stone. And a white raven has brought word from the Citadel itself, foretelling summer’s end. It has been the longest summer in living memory, lasting ten years, and the smallfolk say it means an even longer winter to come…The first rule of war is never give the enemy his wish. But winter will be the biggest enemy. From beyond the Wall the undead and Others clamour for freedom, and from beyond the sea the long-dead Dragon King’s daughter hatches her revenge. Robb Stark will be exceedingly lucky to reach adulthood.

źródło opisu: Harper Voyager, 2003

źródło okładki: amazon.com

książek: 2093
Marago | 2014-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2014

Rewelacyjna powieść epicka z rodzaju heroic fantasy. To już drugie spotkanie z bohaterami "Pieśni lodu i ognia". Rzecz wzorowana na dziejach rycerstwa średniowiecznego, ale dotykająca tkanki współczesnej(osłabienie państwa przez konflikty wewnętrzne i żądza władzy, przy jednoczesnym jego zagrożeniu z zewnątrz) . Dopracowane, barwne portrety psychologiczne bohaterów, ich zmaganie sie z rzeczywistością, wielowątkowość, konteksty polityczne, religijne i obyczajowe, niezwykłe opisy, sprawiają że dajemy się ponieść nurtowi powieści, zatracając się w niej praktycznie bez granic. Mamy wrażenie, że niemal nią oddychamy. Czy GRA O TRON już się zakończyła? Czy rzeczywiście nadchodzi nieubłaganie czas chłodu? Tego dowiemy się w kolejnych częściach cyklu. Ja czekam z niecierpliwością, czego wszystkim życzę. Książkę polecam.

ChicaDeAyer | 2014-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Drugie tomiszcze poczytnej serii zachwyciło mnie niemalże tak samo jak 'Gra o Tron' - nawet nie zauważyłam kiedy książka się skończyła, a do cienkich ona przecież nie należy.

Po raz kolejny czytało mi się wprost rewelacyjnie - świat wykreowany z takim rozmachem przez Martina wciągnął mnie bez reszty. Przy tym dziele nie sposób się nudzić, a biorąc pod uwagę ogrom rozlicznych wątków, przeróżnych postaci wszelkiej maści - nie ma żadnej zbędnej strony w całej zawartości lektury. Wspaniałe kreacje bohaterów, świetny rys fabularny, dopieszczona historia, duży nacisk na detale - tak, tak, tak!

Chyba nie wytrzymam i od razu złapię za następną część!

Kalissa | 2016-10-07
Przeczytana: październik 2016

Część druga cyklu - jest jeszcze lepsza niż część pierwsza!

1. Coraz lepiej widzę świat Siedmiu Królestw - otoczony z północy przez dzikich i Innych, a z południa - przez ludy Wolnych Miast i nadchodzące smoki!

2. Wydarzenia w powieści coraz wyraźniej przypominają wojny i bitwy średniowiecznej Europy - wojna trwa, wątki rodzinne i sojusze uległy zagmatwaniu, a ci bohaterowie - którzy przetrwali stali się coraz bardziej niejednoznaczni. Bitwa morska i obrona miasta - to majstersztyki!

3. Zachwyca mnie magia tej powieści: tajemnicza czarodziejka, tajemniczy mag, trzyoka wrona!, wilcze sny - wszystko to jest tak różnorodne, tak ciekawe - że myślę sobie, że wyobraźnia autora nie zna granic!

4. Sposób przedstawienia świata powieściowego - oczami poszczególnych bohaterów - wymusza na czytelniku - i uwagę - i sceptycyzm. Prawda może przecież wyglądać inaczej, niż widzimy to z punktu widzenia danej osoby.
- np. Littlefinger(lord Petyr Bealish)- każdy z bohaterów mówi o nim co innego!
...

Karol | 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

"Starcie Królów" to idealny sequel. Praktycznie cały pierwszy tom "Pieśni..." był wielkim wprowadzeniem do wojny pięciu królów, a dopiero teraz mamy okazję z bliska przyjrzeć się tej walce o władze. Mamy do czynienia z polityką jak i wojną, chociaż momentami ciężko odróżnić jedno od drugiego. Piękne, żyjące w harmonii siedem królestw z pierwszego tomu już nie istnieje, świat zmienia się nie do poznania, co wymusza również zmiany w kluczowych postaciach.

Nasi bohaterowie ewoluują, zaczynają rozumieć na jakich zasadach działa ich świat, wreszcie zaczynają podejmować jakieś próby wpasowania się to co dzieje się wokół nich. Niektórzy robią to szybko, inni będą to jeszcze robić przez kilka tomów, ale ważne że autor nie zostawia nikogo "nieporuszonego". Świat staje na głowie, wojna ogarnia królestwa, budzą się smoki, więc dziwnym byłoby gdyby ludzie przez cały czas zachowywali się tak samo.

Już w poprzednim tomie wspomniałem że za każdym razem gdy wracam do tej sagi odkrywam w niej...

Drugie spotkanie z psiarzem i jego cyklem uważam za udane, z pewnością sięgnę po kolejną część. W drugiej części autor ponownie serwuje czytelnikom wielu bohaterów, akcja rozgrywa się w wielu zakątkach, nie wspomnę już o ilości intryg, niebezpieczeństw i walk. Najbardziej podobało mi się to, że w „Starciu królów” znajdziemy już troszkę więcej magii niż w pierwszym tomie. Pisarz nadal dobrze prowadzi narrację i konstruuje szczegółową fabułą. Nadal także serwuje nam obłudę, upadek moralności, okrucieństwo. Uważam to za plus, ponieważ taka powieść wzbudza we mnie emocje. Nie chcę świata sztucznego świata, który przepełnia tylko dobroć, rycerskość i honor. Martin pokazuje, że życie i ludzie bywają okrutni, niesprawiedliwi. A jednak mam nadzieję, że w następnych powieściach pisarza znajdzie się trochę więcej miejsca na ukazanie tej lepszej natury człowieka. Ale to tylko taka refleksja, natomiast „Staracie królów” absolutnie polecam. Według mojej oceny pierwsze tomy „Pieśni Lodu i...

Ettelea | 2010-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2010

Drugi tom "Pieśni lodu i ognia", zarówno jego język jak i fabuła, są utrzymane na bardzo wysokim poziomie.
Królestwo przeżywa ciężkie czasy. Głowy potężnych rodów ogłaszają się królami i walczą o swoje racje. Krajem rządzi miecz, ogień i strach. Nocna Straż penetruje ziemie za murem aby odnaleźć dzikich i obronić przed nimi cierpiące królestwo.
Aby wzbogacić akcję, Martin stworzył kilka nowych, ciekawych postaci, które mają mniejszy bądź większy wpływ na rozwój wydarzeń. Ku mojej uciesze, w "Starciu królów" pojawia się więcej mistycyzmu oraz magii. Muszę tez zaznaczyć, że autor nie oszczędza zmysłu estetyki czytelnika. Erotyzm i brutalność przedstawione w powieści mogą przerazić co delikatniejszych moli książkowych.
Pomimo tego historia wciąga niesamowicie i mam chętkę na kolejne tomisko.

Arek | 2015-06-21
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Niestety poległem. Nie dalem rady doczytać "Starcia królów" do końca. Brutalność scen, ich ochyda moralna, sprawiały że stawałem się mniej wrażliwy, zobojętniałem na cierpienia ludzkie, tu opisane. Drugi minus to pojawianie się mnóstwa bohaterów. Autor wymienia z nazwy pareset postaci. Jakby tego było mało, opisuje ich ubiór i godła rodowe. Widzę tu trochę podobieństw do Tolkiena. Mamy tu prawie tak samo dobrze opisany fantastyczny świat a oba cykle są równie toporne. Twórca Śródziemia pisał o honorze i szlachetności, o tym jak pokonać zlo dobrem, a twórca Pieśni Lodu i Ognia opisuje dno moralne i pełnię okrócieństwa. Mówiąc o sposobach przetrwania na tym dnie. Tam jedynie silni i sprytni przetrwają.
Muszę przyznać że wolę czytać krótsze powieści, ta ma ponad 1000 stron. Zastanówmy się ile czasu zabiera autorowi opisywanie setek wyimaginowanych scen które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Zastanówmy się czy warto czytać tak derastyczne sceny i stawać się zobojętniałym na...

Marduk | 2016-06-11
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Cóż ja mogę napisać o książce - o której napisano praktycznie wszystko! - żeby nie silić się na oryginalność? Ano może to, że jest to kolejna rewelacyjna część rewelacyjnej sagi! Lektura ponadobowiązkowa!
Polecam!

Powieść „Starcie królów” to drugi tom cyklu Pieśń Lodu i Ognia. Tym razem George R. R. Martin opowiada historię pełną intryg, zdrad i politycznych rozgrywek o niezwykłej sile oddziaływania.

Dopóki żył król Robert, Żelazny Tron jednoczył Zachodnie Królestwa. Po jego śmierci wdowa zdradziła królewskie ideały, bracia wszczęli wojnę, a Sansa została narzeczoną mordercy ojca, który teraz przejął jego tron i stał się królem. W każdym z królestw, od Smoczej Wyspy po Koniec Burzy, głowy najpotężniejszych rodów ogłaszają się królami i walczą o swoje racje. Pewnego dnia z Cytadeli przylatuje biały kruk, wieszcząc zapowiedź końca lata, jakie pamiętali żyjący ludzie. Mimo kłótni i waśni wszyscy zdają sobie sprawę, że najgroźniejszym wrogiem może okazać się nadciągająca zima...

Gra o Tron George’a R. R. Martina mnie autentycznie zachwyciła i od początku nie miałam żadnych oporów przed sięgnięciem po następnym tom Sagi Pieśni Lodu i Ognia. Nie rozczarowałam się. Druga część dorównuje...

Paweł | 2016-03-01
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 lutego 2016

Przebrnąłem. Wielowątkowość w tej książce jest tak ogromna, że spotkanie z jej stronicami napawało mnie wrażeniem brnięcia po świecie tak fantastycznym i tak ogromnym, że wyobraźnia ma szalała na maksymalnym poziomie (a może jeszcze nie, bo przecież wyobraźnia nie ma granic!). Martin stworzył przepotężny świat, w którym naprawdę dużo się dzieje. Praktycznie każdy inny bohater jest uwikłany w inne sprawy. Gdzie jeden napawa się dobrociami, kosztownościami i władzą tam drugi walczy o swoje życie. To mi się właśnie najbardziej podobało. Ta wspomniana już przeze mnie wielowątkowość jest u Autora punktem ważnym, gdyż tworzy bardzo rozbudowane wydarzenia, historie i wszelkie inne działania, które składają się na tę potężną książkę. Przyznam szczerze, że jestem poruszony losami bohaterów. Często nie spodziewałem się pewnych zakończeń, pewnych początków i pewnych wyborów. Trzeba jednak zaznaczyć, że lektura tej książki wpływa na nasze postrzeganie w życiu. Martin wypacza różne rzeczy,...

Młodzież czyta

Ponoć dzisiejsza młodzież nie czyta książek. To teza, której codziennie zaprzeczają nasi użytkownicy, dodając kolejne opinie o przeczytanych książkach do serwisu. Zapytaliśmy troje przedstawicieli młodego pokolenia o ich literackie wybory, skąd wzięła się u nich pasja do czytania i czy cieszą się, że wracają do szkoły.

Serial „Gra o tron” wyprzedza książki. I co z tego?

Zakończony niedawno 6. sezon popularnej produkcji HBO był precedensowy w tym względzie, że stanowił ekranizację powieści, która się jeszcze nie ukazała. Czy aby na pewno jednak? Ta kwestia nie jest tak prostą, jak się wydaje. (Poniżej znajdziecie spoilery dotyczące książek i serialu.)