Okładka książki Historia o Janaszu Korczaku i o pięknej Miecznikównie

klasyka
typ
papier
Shirkus
6.55 (20 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Historia miłości biednego, młodego szlachcica sieroty do córki jego dobroczyńcy, bogatego pana. Janasz Korczak gorąco i prawdziwie kocha swoją Jadzię, uważa jednak, że nie ma prawa starać się o nią wbrew woli rodziców dziewczyny, pragnących dla córki lepszego losu.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Bodzepor | 2013-12-18
Przeczytana: 1998 rok

Powieść jest bardzo podobna do trylogii Sienkiewicza, tematyka historyczno-przygodowa, wątek nieszczęśliwej miłości przeplata się z intrygą i walkami na Dzikich Polach, do tego dochodzi dawka humoru w scenkach z życia polskiej szlachty. Wielka szkoda, że książka (zresztą to samo dotyczy wielu innych dzieł Kraszewskiego) jest tak mało znana i rzadko wznawiana, jak widać łaska wydawców i czytelników na pstrym koniu jeździ.

Dama | 2014-05-22

Kalendarium literackie
  • Jacek Dukaj
    40. rocznica
    urodzin
    Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Ann Brashares
    47. rocznica
    urodzin
    Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał(...).
  • Patricia Schröder
    74. rocznica
    urodzin
    Na to nie ma słów - powiedział czule. - Noszę cię w sercu, odkąd po raz pierwszy cię zobaczyłem. To prawda, Elodie... Prawda, której właściwie nigdy nie powinnaś usłyszeć.
  • Mario Spezi
    45. rocznica
  • Arnold Schwarzenegger
    67. rocznica
    urodzin
    Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie.
  • Cherie Priest
    39. rocznica
    urodzin
    Nawet anioły załkają, gdy ujrzą, co ci zrobiłam.
  • James Blish
    39. rocznica
  • Maeve Binchy
    2. rocznica
  • Ingmar Bergman
    7. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, kiedy wszystko wróci do dawnego porządku. Trzeba żyć ze świadomością, że samotność jest absolutna. Wtedy człow... pokaż więcej
  • Jun'ichirō Tanizaki
    49. rocznica
    śmierci
    Każdy powinien tworzyć sobie system moralny odpowiadający jego naturze, a następnie zgodnie z nim postępować.

Znajdź nas na Facebooku