Historia o Janaszu Korczaku i o pięknej Miecznikównie

klasyka
Shirkus

Inne wydania

Historia miłości biednego, młodego szlachcica sieroty do córki jego dobroczyńcy, bogatego pana. Janasz Korczak gorąco i prawdziwie kocha swoją Jadzię, uważa jednak, że nie ma prawa starać się o nią wbrew woli rodziców dziewczyny, pragnących dla córki lepszego losu.

Bodzepor | 2013-12-18
Przeczytana: 1998 rok

Powieść jest bardzo podobna do trylogii Sienkiewicza, tematyka historyczno-przygodowa, wątek nieszczęśliwej miłości przeplata się z intrygą i walkami na Dzikich Polach, do tego dochodzi dawka humoru w scenkach z życia polskiej szlachty. Wielka szkoda, że książka (zresztą to samo dotyczy wielu innych dzieł Kraszewskiego) jest tak mało znana i rzadko wznawiana, jak widać łaska wydawców i czytelników na pstrym koniu jeździ.

Ela91 | 2016-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Józef Ignacy Kraszewski popisał się ciekawą historią. Wyobraź sobie XVIII wiek. Głównym wątkiem jest miłość. Panujące wówczas normy postępowania zabraniały wiązania się ludzi z różnych klas społecznych. Dochodzi do tego wojna i obrona zamku. Bohaterów jest dużo o różnych charakterach. Wyróżnić możemy Korczaka-dzielnego, biednego sierotę; Dorszak - czyli nie liczącego się z nikim, typowego chama, Jadzie - piękną i delikatną dziewczynę oraz szereg innych postaci. Turkowie atakują, a Polacy bronią. Około trzysta stron (328) ciekawej historii o miłości. Jak się kończy - Kraszewski pozostawia w tajemnicy praktycznie do samego końca. Chociaż opisy wojny są, to jednak książka jest bardziej skierowana do kobiet niż mężczyzn. Chociaż kto wie może i są tacy co marzą o takiej miłości?

hooop | 2015-10-30

Świetna powieść przygodowa .

Janina | 2016-07-07
Na półkach: 1990-1999, Przeczytane