Historia o Janaszu Korczaku i o pięknej Miecznikównie

Okładka książki Historia o Janaszu Korczaku i o pięknej Miecznikównie Józef Ignacy Kraszewski
Okładka książki Historia o Janaszu Korczaku i o pięknej Miecznikównie
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: klasyka
klasyka
1992-01-01
1948-01-01

Poruszająca powieść o rodzinie miecznika Zboińskiego, szanowanego przez rodzinę, króla i poddanych. Powieść o miłości córki miecznika, Jadzi, do wychowanka rodziny, tytułowego Janasza Korczaka. Miłość jest odwzajemniona, ale w ówczesnej sytuacji społecznej wydaje się, że nie może być spełniona. Uczucie to, choć pięknie przedstawione, jest tylko pretekstem do przedstawienia czytelnikowi sytuacji politycznej i stosunków społecznych panujących w Polsce. Mieszkańcy żyją w ciągłym niepokoju przed najazdami tureckimi, uwikłani są w nieustające walki o własne domostwa. Mężczyźni opuszczają domy na długie miesiące by walczyć o ojczyznę u boku króla, kobiety zmuszone są, aby troszczyć się o gospodarstwa i czekać z niepokojem, czy mężczyźni wrócą do domu. J.I.Kraszewski w niezwykle ciekawy i plastyczny sposób przedstawia obraz XVII wiecznej Polski.

„Należy stworzyć takie okoliczności, takie przeprowadzić reformy, które na tysiąclecia zabezpieczyłyby w ojczyźnie rozkwit plonu ducha, młota, pługa…Okrzykowi: umierać za Ojczyznę – trzeba przeciwstawić zasadę: - umieć żyć dla Ojczyzny, zwyciężać dla niej; do najdrobniejszego zwycięstwa”. Cytat ten, to słowa pisarza, które zostały przytoczone we wstępie do powieści i jak sądzę są dobrym odzwierciedleniem tego co autor chciał przekazać czytelnikom.
Jest to powieść przede wszystkim o honorze, prawości, wierności, szlachetności i patriotyzmie. W mojej ocenie to jedna z najlepszych powieści autora.

„Historia o Janaszu Korczaku i pięknej miecznikównie”, to już moja kolejna, kolejna i kolejna książka autorstwa Józefa Ignacego Kraszewskiego, który zostawił po sobie setki powieści historycznych i obyczajowych. „Historia o Janaszu Korczaku i pięknej miecznikównie” to powieść obyczajowo, której akcja rozgrywa się na kresach w czasach panowania Jana III Sobieskiego....

Co tu dużo pisać.
Facet super pisał, choć schemat zawsze ten sam.

Co tu dużo pisać.
Facet super pisał, choć schemat zawsze ten sam.

Józef Ignacy Kraszewski popisał się ciekawą historią. Wyobraź sobie XVIII wiek. Głównym wątkiem jest miłość. Panujące wówczas normy postępowania zabraniały wiązania się ludzi z różnych klas społecznych. Dochodzi do tego wojna i obrona zamku. Bohaterów jest dużo o różnych charakterach. Wyróżnić możemy Korczaka-dzielnego, biednego sierotę; Dorszak - czyli nie liczącego się z nikim, typowego chama, Jadzie - piękną i delikatną dziewczynę oraz szereg innych postaci. Turkowie atakują, a Polacy bronią. Około trzysta stron (328) ciekawej historii o miłości. Jak się kończy - Kraszewski pozostawia w tajemnicy praktycznie do samego końca. Chociaż opisy wojny są, to jednak książka jest bardziej skierowana do kobiet niż mężczyzn. Chociaż kto wie może i są tacy co marzą o takiej miłości?

Świetna powieść przygodowa .

Świetna powieść przygodowa .

Powieść jest bardzo podobna do trylogii Sienkiewicza, tematyka historyczno-przygodowa, wątek nieszczęśliwej miłości przeplata się z intrygą i walkami na Dzikich Polach, do tego dochodzi dawka humoru w scenkach z życia polskiej szlachty. Wielka szkoda, że książka (zresztą to samo dotyczy wielu innych dzieł Kraszewskiego) jest tak mało znana i rzadko wznawiana, jak widać łaska wydawców i czytelników na pstrym koniu jeździ.

• Domowa biblioteczka
  • Powieść historyczna