Ultraviolet

Okładka książki Ultraviolet
R. J. Anderson Wydawnictwo: fantasy, science fiction
Ultraviolet

O tym, że zbyt dużo grzybów w jednym barszczu szkodzi
Ultraviolet to jedna z tych powieści, w których im mniej wiesz o książce przed rozpoczęciem czytania, tym większą masz przyjemność z lektury. Dlatego w tej recenzji postaram się nie spoilerować, a uwierzcie mi, mam ochotę.
Gdyby nie zakończenie, piałabym z zachwytu nad treścią. Dawno nie czytałam tak dobrze napisanej, interesującej fabuły, trzymającej w napięciu jak dobre filmy Polańskiego. Autorka podjęła się kilku trudnych tematów, robi to jednak z wyczuciem. I ten język, poetycki, ale nie ciężki. Mimo dużej ilości opisów, książka nie jest przegadana.
Niestety, Autorka przedobrzyła. Ostatnie rozdziały czytałam z wielkim „WTF” na czole. Co z tego, że dzięki rozrzuconym po książce wskazówkom wiedziałam co się wydarzy kilkaset stron wcześniej? Takie zmiany gatunku powinny być zakazane! To jak jedzenie zupy, a potem odkrycie, że jednak od początku spożywaliśmy tort. Bardzo dobrego tortu, ale chciałam zupę!
Wszystkie części książki podobały mi się ogromnie, czytałam je z przyjemnością, ciekawa co wydarzy się dalej. Autorce należą się brawa za ambitne podejście do tematu(żadnych wampirów, wilkołaków czy krasnoludków),płynięcie pod prąd(choroby psychiczne nastolatków są mało popularne w literaturze).
I stąd moje rozczarowanie. Bo po lekturze czuję się jak kojot Wiluś, który właśnie odkrył, że pod nim jest pustka. Ultraviolet mogło trafić na listę moich ulubieńców, a jest rozczarowaniem. Bardzo interesującym rozczarowaniem. Na Goodreads Ultraviolet oznaczono jako pierwszy tom serii, na pewno skuszę się na drugi tom.
Mimo wszystko zachęcam do lektury. Czasem warto się rozczarować.
PS. Sebastian Faraday? Co to za imię?!

O tym, że zbyt dużo grzybów w jednym barszczu szkodzi

• Rezygnacja