Vasco: Złoto i żelazo

L'or et le fer
spisek, zbrodnia, podróż, Rzym
komiksy
Agnieszka

Album opowiada o spisku, który ma za zadanie obalić rządy Collonów w Rzymie. Vasco jest częścią tego spisku. Do jego wuja, który jest bogatym bankierem, przyjeżdża Cola di Rienzo, prosząc o pożyczkę wspierającą spisek. Otrzymawszy milion dukatów musi dostarczyć je do Rzymu. Pomaga mu w tym młody Vasco. Po drodze muszą przeciwstawić się wielu niebezpieczeństwom, intrygom, zasadzkom oraz zdradzie, zanim Cola di Rienzo zostanie nowym trybunem Rzymu.

Postać Vasco stworzył Gilles Chaillet w 1978 roku dla magazynu "Tintin". Dzięki przygodom młodego Włocha, autor pokazał nam mało znane średniowiecze, gdzie o losach Zachodu nie decydowali już rycerze, ale bankierzy. Graficznie album zaskakuje przepięknie rysowaną architekturą średniowiecznych Włoch. Z prawdziwą przyjemnością można śledzić przygody Vasco obserwując bardzo szczegółowo rozrysowane kadry. Na uwagę, poza architekturą, zasługują również szczegółowo przedstawione ówczesne ubrania, zbroje itd.

źródło opisu: http://www.kazet.bial.pl/2008_05/m_dawno.htm

źródło okładki: Zdjęcie autorskie