Rusłan i Ludmiła

Wydawnictwo: Aksjomat
Руслан и Людмила
puszkin, rusłan, ludmiła, baśń
Anna

Baśń Aleksandra Puszkina z 1820 r. napisany w stylu baśni o porwaniu córki Włodzimierza I Wielkiego, Ludmiły przez czarodzieja i o dzielnym rycerzu Rusłanie, który miał ją uratować.

źródło opisu: ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl

Isiliel | 2015-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Utrzymany w konwencji fantastycznej poemat o miłości, odwadze i magii - czyli o tym, czego najczęściej poszukujemy w baśniach.

,,Rusłan i Ludmiła" to piękny ukłon w stronę tradycyjnego podania ludowego - z jednej strony jest bowiem właśnie klasyczną baśnią, w której znajdziemy i piękną księżniczkę, i dzielnego rycerza-protagonistę, i złego czarnoksiężnika, i magiczną broń. Zarazem jednak narrator chętnie i często przypomina czytelnikowi o seksualności swych bohaterów - niektóre fragmenty poematu przesycone są dość śmiałą - jak na swoje czasy - erotyką. I choćby dlatego warto sięgnąć po Rusłana i Ludmiłę - aby przypomnieć sobie, że jeszcze nie tak dawno temu pozornie niewinne historie o królewnach i wojownikach skierowane były nie do dzieci, lecz do dorosłych nie mogących pozwolić sobie na rozrywki bardziej kosztowne niż wspólne bajanie przy ogniu. Obecnie niewielu z nas wie, ile seksu i przemocy wypełniało oryginalne wersje ,,Czerwonego Kapturka", ,,Śpiącej królewny" i...

Wieszczyca | 2016-03-12

Rusłan i Ludmiła- to piękna opowieść o szlachetności, odwadze i sile miłości. Mogę śmiało powiedzieć, że jest to utwór szczególnie mi bliski, gdyż osadzony w szalenie dla mnie ciekawej epoce. Wielość bohaterów, ich zróżnicowane postawy, a także typowy dla legend wyraźny podział na dobro i zło sprawiają, że odczytanie przesłania utworu jest proste, przyjemne i co ważniejsze daje nadzieję.

Sygryda | 2012-07-16

Jedno z bardziej lubianych przeze mnie dził Aleksandra Puszkina. Można w pozycji tej odnaleźć nie tylko miłość, ale i wiarę w człowieka, szlachetność jego czynów i nagrodę, jaka czeka na każdego kto wytrwałością, uczciwością i odwagą walczy o swój los.
Piękna baśniowa historia często mistyczna, często nieziemska w swoim wymierze, a jednocześnie w idealny sposób ukazująca ludzkie cechy charakteru, zarówno te chwalebne jak i te, które delikatnie uchodzić mogą za przywary.

Cinnamon | 2011-10-21
Przeczytana: 21 października 2011

Miłość, zawiść, mędrcy i czarodzieje. Dobro i zło. Uczucie i zemsta. Motyw wydawałoby się "wymęczony" przez literaturę, ale Puszkin zrealizował go w bardzo ciekawy sposób. "Uporządkowany" pod względem fabuły utwór, mający jednocześnie bogaty, pełen magii język. Piękne dzieło.

boyaryshnya | 2014-08-22

Człowiek może z lubością zatopić się w tajemniczości baśniowo ruskiego świata i poczuć dziecięce oczarowanie. Żałuję, że trafiłam na tę pozycję stosunkowo późno.

briana | 2013-10-03
Przeczytana: 02 listopada 2013

Piękna baśń. Najbardziej lubię w niej wstęp.

Azog | 2016-12-11
Na półkach: Przeczytane, Lektury, E-book