Kościół w burzliwych czasach

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Więzi". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Więź
978-83-603-5623-4
religia
poznanianka

Jakiej wizji Kościoła potrzebujemy w naszych czasach, tak trudnych dla chrześcijaństwa? To jedno z pytań, na które odpowiada w swojej książce "Kościół w burzliwych czasach" ks. Alfons Józef Skowronek. Jakiej wizji Kościoła potrzebujemy w naszych czasach, tak trudnych dla chrześcijaństwa? Dziś proponuje się trzy zasadnicze wizje: fundamentalistyczną - Kościół winien odgrodzić się od grzesznego...

Jakiej wizji Kościoła potrzebujemy w naszych czasach, tak trudnych dla chrześcijaństwa? Dziś proponuje się trzy zasadnicze wizje: fundamentalistyczną - Kościół winien odgrodzić się od grzesznego świata; model małych grup - alternatywą dla świata ma być Kościół opierający się na świadectwie wiary niewielkich wspólnot; i pluralistyczną - szansą Kościoła jest dialog ze światem, pomimo napięć i konfliktów między nimi.
Ks. Alfons J. Skowronek, nestor polskich teologów, opowiada się za trzecią propozycją. Misternie kreśli optymistyczną wizję Kościoła jako wspólnoty bogatej w różnorodność tradycji. Znającej swoje słabości, ale potrafiącej się reformować, korygować i ulepszać. Wpatrzonej nie w siebie, ale w Boga. Autor swoją odpowiedź uzasadnia biblijnie, historycznie i systematycznie. Składa hołd nauczaniu Soboru Watykańskiego II, ale też odważnie je przekracza - stawiając radykalnie nowe pytania, których sobór nie mógł przewidzieć. Nad pasjonującą refleksją ks. Skowronka unoszą się znamienne słowa kard. J.-M.Lustigera: "Chrześcijaństwo dopiero się zaczyna. Wychodzi właśnie ze swych powijaków. W ogóle dopiero rusza z miejsca. Nie miało jeszcze żadnych szans, by się rozwinąć".

źródło opisu: http://www.ksiegarniaklimczok.pl/ksiazka/Skowronek...(?)

poznanianka | 2011-05-05
Przeczytana: 05 maja 2011

Okazała się ciekawa. Nie tylko z powodu teorii dotyczącej diakonów stałych, choć jest ona poparta argumentami, z którymi niełatwo się dyskutuje, zresztą ta sprawa zajmuje raptem 8 stron w liczącej tychże 240 książce.
Jak to zwykle bywa w takich pozycjach zaczynają się one historycznym wprowadzeniem i tak jest tym razem. Autor analizuje strukturę (jeśli o takiej można w ogóle mówić) pierwotnego Kościoła, poprzedzając ją opisem wspólnoty uczniów gromadzących się wokół Jezusa Chrystusa. Opiera się przy tym na informacjach dostarczanych przez Pismo Święte.
Następnie omawiany jest Kościół jako Lud Boży w relacji do różnych popularnych tudzież ważnych spraw i problemów współczesnego (i nie tylko) świata. Kościół jako znak w świecie, w historii, odpowiedzialny za zbawienie rządzący się swoimi prawami.
Im dalej tym bardziej kontrowersyjnie, chociaż ostatnio trudno napisać lub powiedzieć coś naprawdę szokującego czego nikt wcześniej jeszcze nie wymyślił. Rozdział o Kościele jako wspólnocie...

Dominik | 2011-05-24
Przeczytana: styczeń 2009