Strach na wróble

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Cykl: Jack McEvoy (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
The Scarecrow
Dorota_1988

Jack McEvoy, dziennikarz kryminalny „Los Angeles Times” traci pracę. Zarząd daje mu dwa tygodnie na wyszkolenie swojej następczyni, młodej reporterki Angeli Cook i pożegnanie z redakcją. Jack postanawia wykorzystać ten czas na napisanie ostatniego artykułu, tekstu o szesnastoletnim dilerze narkotyków i mordercy skazanym za wyjątkowo brutalne zabójstwo jednej ze swoich klientek, którą uduszoną workiem na śmieci, znaleziono w bagażniku skradzionego przez chłopaka wozu… Gdy Jack zagłębia się w sprawę, odkrywa, że chłopak nigdy nie przyznał się do popełnionych czynów…

Ettelea | 2013-09-28
Przeczytana: 28 września 2013

„Strach na wróble” pana Connelly posiada wszystko, czego oczekuje się po dobrej powieści kryminalnej. Niezwykle inteligentny seryjny morderca, dociekliwy śledczy, mały romansik i niezwykle szybkie tempo, które sprawia, że serce bije wciąż mocniej i mocniej.

Spodobał mi się pomysł z ujawnieniem sprawcy morderstw już na pierwszych stronach opowieści. Na początku byłam zawiedziona, ponieważ lubię sama dochodzić po nici wskazówek do kłębka odpowiedzi. Jednak zabieg ten sprawił, że mogłam dwutorowo śledzić toczący się wyścig mordercy i łowcy, co dawało dokładniejszy obraz wydarzeń i sprawiło mi ogromną frajdę. Ocenę książki na pewno podnosi magnetyzujący styl autora. Jeśli już zaczniesz czytać, to nie możesz się oderwać.

Choć zakończenie nie zaskakuje, to i tak lektura dostarcza niezapomnianych wrażeń.

gwiazdka | 2013-05-14
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 14 maja 2013

Kolejna książka Connelly’ego, w której seryjny morderca ścigany jest przez stróżów prawa. I nie tylko. W tym konkretnym przypadku do akcji wkracza reporter, znany już z Poety (niestety, nie czytałam) oraz agentka Rachel- tę już miałam okazję „poznać”. Czytelnik ma ten komfort, że od początku zna tożsamość mordercy, do czego bohaterowie muszą docierać po długich staraniach. Dla niektórych może to być minus powieści, że autor od pierwszych stron odsłania karty, jednak ten typ powieści sensacyjno- kryminalnej, jeżeli jest dobrze napisany, ma swoje zalety. Uważam, że książka jest dobra, jeżeli jednak ktoś szuka super napięcia, tu znajdzie go niewiele, zakończenie też nie zaskakuje. Ogólnie jest to kawałek dobrej rozrywki.

Roland | 2013-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2013

Kolejna powieść Michaela Connely'ego tym razem bez detektywa Bosha. W "Strachu na Wróble" nasz główny bohater reporter Jack McEvoy wpada na trop seryjnego zabójcy, o którym istnieniu nie wiedziała nawet policja. Razem ze swoją dawną miłością Rachel Walling tropiąc zabójcę ze ścigających stają się ściganymi.
Connely w "Strachu na Wróble" zastosował ciekawy trik literacki, otóż już od pierwszych stron poznajemy personalia mordercy. Przez całą książkę obserwujemy swoistą grę pomiędzy naszymi bohaterami a seryjnym mordercą. Jak się ona kończy? To już każdy musi odkryć sam. Według mojego zdania ten trik tylko dodał smaczku i tak dla dobrej książki.
Cóż dodać książka warta przeczytania

maradiego | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

Trochę skusił mnie tytuł, bo rzadko sięgam po zaoceanne kryminały. "Strach na wróble" a w nim Gene Hackmann. Film taki. Świetny. Kryminał bez zwiazku z filmem. Ale dobry. Nie da sie nie powiedzieć, ze dobry. Polecam wszystkim miłośnikom nowoczesnych mediów. Szczególnie jedna scenę: środkiem pustyni w Nevadzie jedzie samochód , a w nim facet który: w telefonie ma ostatnie impulsy, jego abonament został wyłączony, pieniądze ze wszystkich możliwych kont wyparowały, na rzecz Towarzystwa Dobroczynnosci wszelakiej, laptop i internet w ogóle nie wchodzi w gre, bo go zablokowali.... I mnóstwo szczegółów odnośnie funkcjonowania gazet, internetu.... Ponieważ sam jestem coraz bardziej oldskulowy, śmiało opuszczałem te fragmenty...i wyszło mi na dobre, bo ksiażke przeczytałem. Dało sie.

fioletowa | 2014-04-13
Przeczytana: 29 marca 2014

W „Strachu na wróble” Michael’a Connelly'ego od początku wiadomo kim jest seryjny morderca i to ten nietypowy trik sprawia, że nie można się oderwać od lektury. Główny bohater Jack, reporter LA Times zajmujący się rubryką kryminalną odkrywa, że morderstwo o którym napisał bardzo przypomina inne.. To powiązanie zaczyna początkowo nierówny wyścig, gdzie ścigający staje się ściganym i odwrotnie.. Akcja książki toczy się płynnie i ciekawie, choć momentami bywa może przewidywalnie, to warto po nią sięgnąć.

Agata | 2016-03-27

Sequel świetnego "Poety" z Jackiem McEvoy'em w roli głównej. Dziesięć lat po sprawie Poety, o której napisał bestsellerową książkę, Jack traci pracę w redakcji "Los Angeles Times". Ostatnie dwa tygodnie ma poświęcić na szkolenie swojej następczyni, młodej i ambitnej Angeli Cook. Postanawia zakończyć karierę z przytupem artykułem tak świetnym, aby pracodawcy gorzko pożałowali decyzji o zwolnieniu. Temat pojawia się sam: dzwoni do niego babcia szesnastoletniego członka gangu oskarżonego o okrutne morderstwo. Chłopak nigdy nie przyznał się do winy. McEvoy zaczyna drążyć sprawę i wkrótce odkrywa, że śledztwo było prowadzone tendencyjnie. Jednocześnie Angela odkrywa, że w Las Vegas niedawno popełniono niemal identyczną zbrodnię, po czym... znika bez śladu. Zaś Jack odkrywa, że jego karty kredytowe nie działają a telefon jest odłączony. Prosi o pomoc dawną ukochaną, agentkę FBI. Dochodzą do wniosku, że mają do czynienia z groźnym przeciwnikiem, który jest nie tylko seryjnym mordercą, ale...

Nikki_944 | 2015-09-05
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 września 2015

To moja druga książka tego autora i znów to samo odczucie. Sama już nie wiem czy autor ma taki styl czy to moja wina, bo za dużo kryminałów już przeczytałam i ciężko mnie zaskoczyć. Szybko się ją czyta jednak brakuje tego elementu zaskoczenia, bardzo łatwo przewidzieć następne wydarzenia.
Głównie przy książce trzymało mnie to, żeby potwierdzić moje przypuszczenia i kiedy kilka stron później sprawdzało się to o czym myślałam z jednej strony cieszyłam się, że udało mi się to rozwiązać zanim autor to rozwiązanie pokazał, z drugiej strony byłam zawiedziona, że tak łatwo poszło i nie było żadnego, nagłego zwrotu akcji. Ogólnie książka dobra, idealna na leniwe wieczory.

Zuela | 2014-09-11

Praca dziennikarzy,intrygi,zabójstwa.Szybka lektura na jesienne wieczory,ale jednorazowa

Poranek | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

Michael Connelly i jego "Strach na wróble"
Po raz pierwszy czytałam książkę tego autora i muszę przyznać, że pan Connelly zastosował zabieg, który mnie zaskoczył. Mianowicie od początku wiadomo było, kto był mordercą. Jeśli jednak myślicie, że przez to książka stała się mniej interesująca, nie macie racji. Owszem napięcie było mniejsze, niż wtedy gdy nie wiemy kto dokonał zbrodni, jednak zabieg autora pozwolił nam obserwować rozwój akcji z dwóch perspektyw - mordercy i próbujących rozwiązać zagadkę zbrodni - dziennikarza "Los Angeles Times" Jacka McEvoy'a i jego partnerki, agentki FBI Rachel Walling. Jak dziennikarz wpadł na trop zbrodni, której nie zauważyła policja? Co zrobił, aby prawda wyszła na jaw a winni zostali ukarani? Jaką rolę w jego dochodzeniu odegrała agentka FBI? Czym/kim jest tytułowy strach na wróble?

Książka dobrze napisana, warto poświęcić dla niej ze dwa...

Michael Shootbook | 2013-09-07
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013, ~ G3
Przeczytana: 05 września 2013

Connelly'ego dobrze się czyta. Jego kryminały posiadają wrodzony magnetyzm, który przyciąga. "Strach na Wróble" nie odbiega tu od normy, a miłośnicy "Poety" z pewnością odkryją parę swoich ulubionych bohaterów na nowo.

Autor trzyma czytelnika w napięciu aż od przedostatniego rozdziału, a właściwie do przed-przed ostatniego ;) Momentami trochę naiwne, trochę przewidywalne - może dlatego, że od początku wiemy kim jest morderca.

To przede wszystkim dobre czytadło i tak powinniśmy je odbierać. Jeśli ktoś szuka arcydzieła to... niech szuka dalej.