klasyka
Dorota_1988

Inne wydania

Bohater powieści to zdolny i ambitny młodzieniec, niedoszły filozof i początkujący literat, którego dewizą życiową jest motto: „trzeba zawsze w życiu stosować się do tego, co jest przyjęte i uznawane przez szanowanych poważnych i spokojnych ludzi”. Autor opisuje jego powikłane losy w międzywojennej Polsce w fascynującym otoczeniu podejrzanych „geszeftów”, nerwowego życia redakcyjnego, „pyskówek” urządzanych przez dziennikarzy, salonów stołecznej inteligencji i zamożnej burżuazji.
Sylwetki zdesperowanych panien na wydaniu i rozpustnych pseudointelektualistek a przede wszystkim „kiwonowatość” czyli lizusostwo przedstawicieli ówczesnych elit, ludzi pozbawionych inicjatywy i bezwolnie poddających się biegowi wydarzeń, to typowe zjawiska tamtej epoki. Czy tylko tamtej?

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=490

Piotr_k84 | 2014-08-11

Fabuła książki może nie jest zbyt porywająca, ale przesłanie (jakże uniwersalne także i dzisiaj) warte jest jej przeczytania.

Wnioski po lekturze: człowiek bez własnego zdania, charakteru nigdy nie będzie spełniony. Takim człowiekiem bardzo łatwo manipulować ... a w efekcie taka osoba nie jest poważana i szanowana. Po prostu trzeba tak żyć, żeby nie być tytułowym "kiwonem".

ps. to moja druga lektura Dołęgi-Mostowicza i druga, którą serdecznie mogę polecić.

ira | 2013-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść idealna na lekturę - nie wątpię, że nasz wspaniały system edukacyjny ochoczo wypaczyłby jej sens.
I gdyby była to lektura, tysiące niechętnych czytelników w analizie bohatera pisałoby z udręczeniem, że głównym kiwonem książki jest właśnie on - Józef Domaszko.
Studia - jakie wybrał wuj. Praca - jaką rzucił na kolana los. Kobieta - jaka się sama na swoją zgubę napatoczyła. Innymi słowy - jak mnie Panie stworzyłeś, tak mnie masz. Biedna Lusia.
Końcowa scena jest niepotrzebna, czytelnik od początku wie, ku czemu to zmierza - Józef Domaszko, całe młode życie prowadzony za rękę przez wuja, który wie wszystko i zawiera to wszystko w jednej maksymie ("zgoda buduje, niezgoda rujnuje") w końcu zajmuje jego miejsce i kazi kolejną młodą duszę wygodnickim oportunizmem.
Żal patrzeć - miło poczytać.

Agni | 2013-07-27
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 lipca 2013

Uśmiałam się, a to nie zdarza się często. Przyjemna, wakacyjna lektura.

ewel70 | 2015-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Józef Domaszko to chłopiec od początku prowadzony za rękę w swoim życiu przez stryja. To Cezary za niego podejmował decyzje we wczesnej młodości chłopca a on na wszystko przystawał. A kiedy stryjka zabrakło to...znalazł się ktoś, kto to kontynuuje! :)

"Kiwonem" w książce jest z pewnością główny bohater, który godzi się na wszystkie koleje losu bez większych przeciwstawień.

Książka faktycznie nie porywa ale Tadeusz Dołęga-Mostowicz potrafi dać każdej swej powieści jakieś przesłanie.

kzna | 2012-03-13
Przeczytana: 13 marca 2012

Przeczytane, ale bez zachwytu. Główny bohater - Józef Domaszko jest jak chorągiewka na wietrze. Wychowany był w ten sposób przez stryja, który przekazał mu dewizę : "Pamiętaj zawsze z wszystkimi żyć w zgodzie, bo zgoda buduje a niezgoda rujnuje",a Józef przekazał ją swemu siostrzeńcowi. Akceptuje i widzi dobre strony każdej rzeczy. Godzi się nawet i nie widzi niczego złego w przemycie kokainy przez jego wspólników z firmy. Nie zdaje sobie sprawy ze swojego "kalectwa". Uświadamia je dopiero mu na koniec powieści żona, która nie zauważyła u ukochanego tej "miękkości charakteru".

Mostowicz skupiał się przez całą powieść na tym, aby ukazać ciągłość pokoleń tytułowych "kiwonów" i pokazaniu "kalectwa" charakteru głównego bohatera. Stawia go w sytuacjach konkretnych, niewymagających od niego stanowczości (zwykle to ktoś za niego załatwia trudne sprawy, podpowiada co ma robić), co prowadzi do tego, że zmienia swe przekonania wraz z otoczeniem.

Książka jak najbardziej aktualna dziś.

rowena77 | 2013-03-10
Przeczytana: 07 marca 2013

Autor potrafi tak nakreślić sylwetki w swoich książkach, że nawet nijacy jak Józef czy podłe charaktery wzbudzają ciekawość. I to w nim lubię najbardziej. Każdy, jaki by nie był jest w jego książkach ważny. Nieustannie szukam kolejnych powieści tego autora.

K8W | 2015-09-13
Przeczytana: 13 września 2015

Lubię styl Dołęgi. W każdej książce wybiera sobie jakąś ludzką przywarę i starannie ją analizuje. Tym razem to ustępliwość, spolegliwość czy po prostu brak charakteru. Dołęga fantastycznie pozwala nam śledzić losy człowieka, który zmienia zdanie jak chorągiewka na wietrze pod wpływem argumentów innych ludzi, nie posiadając swoich lub zmieniających się okoliczności w celu usprawiedliwienia swojego braku stanowczości.

MOTYLA_NOGA | 2015-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2015

"i czekanie aż odbicie w lustrze zastąpi twój stary", przemiana głównego bohatera w stryja Cezarego; od młodzieńczej odwagi i ideałów do "przykładnego" obywatela i wałków na boku (koka)
postać prostego pracownika i jego chłopska uczciwość
układność, kompromisowość jako niezawodny sposób do owocnego życia społecznego, choć niekoniecznie prywatnego
najtrwalsze wieczne pióro - TD Mostowicz

Karol | 2014-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2014

Dobrze się czyta. Dzięki niej poznałem nowe znaczenie słowa "zdetonować".

Anndrew | 2016-02-15

Ciekawa książka, jednakże nie ma porównania do Kariery Nikodema Dyzmy.

Erotykon
    Jan Kochanowski, Henryk Sienkiewicz, Jan Lechoń, Tadeusz Boy-Żeleński, Cyprian K...
    Profesor Wilczur
    Tadeusz Dołęga-Mostowicz