Gwiazdy należą do nas

Okładka książki Gwiazdy należą do nas Andre Norton
Okładka książki Gwiazdy należą do nas
Andre Norton Wydawnictwo: Alkazar Cykl: Astra (Pax) (tom 1) Seria: Science Fiction (Alkazar) fantasy, science fiction
Astra (Pax) (tom 1)
1993-01-01
Adam Budzyński
norton terra

Okładka książki Beast Masters Quest Lyn McConchie, Andre Norton
Beast Masters ... Lyn McConchie, Andr...
Okładka książki Three Classic Sf Novels: Plague Ship; The Lani People; Operation Terror J. F. Bone, Murray Leinster, Andre Norton
Three Classic ... J. F. Bone, Murray ...

Okładka książki Zguba elfów Mercedes Lackey, Andre Norton
Zguba elfów Mercedes Lackey, An...
Okładka książki Echa Wojny Światów Kevin J. Anderson, Gregory Benford, Janet Berliner, David Brin, George Alec Effinger, Barbara Hambly, Daniel Marcus, Daniel Keys Moran, Jodi Moran, Mike Resnick, Michael Shayne Bell, Robert Silverberg, Allen Steele, Mark W. Tiedemann, Howard Waldrop, Don Webb, Walter Jon Williams, Connie Willis, Dave Wolverton
Echa Wojny Świ... Kevin J. Anderson, ...
Okładka książki Rogi Tartarusa Michael Scott Rohan, Allan Scott
Rogi Tartarusa Michael Scott Rohan...
Okładka książki Czarne Trillium tom I Marion Zimmer Bradley, Julian May, Andre Norton
Czarne Trilliu... Marion Zimmer Bradl...

Historia przedstawiona w książce jest oczywiście ciekawa, niestety wiele rzeczy zadecydowało o mojej dosyć niskiej ocenie.
Po pierwsze: książka się niezbyt dobrze zestarzała (1954r.) i trzeba to mieć na uwadze w trakcie lektury. Brak w historii kluczowych z naszej perspektywy aspektów wypraw w nieznane (komunikacja, obserwacje z orbity itp.). Jednak to oczywiście nie wina autorki.
Po drugie: jak w innych książkach (np. "Agenci czasu"),Norton unika szczegółowych, technicznych opisów urządzeń. Ułatwiło to pewnie napisanie książki bez wiedzy specjalistycznej pozwalając skupić się na treści fabularnej.
Po trzecie: styl jest dosyć toporny. Tak, jak jedna z moich poprzedniczek, nieraz musiałem się wracać do poprzedniego akapitu, nie rozumiejąc o co chodzi... Czytając ma się wrażenie, jakby ktoś "obciął" część tekstu: jakieś zdanie, czy akapit...
No i właśnie po czwarte... Na ile wersja polska, którą czytałem jest wierna oryginałowi - tego nie wiem. Jednakże dosyć częste błędy w składni, czy dziwny szyk zdania wydają mi się być wynikiem albo niedoskonałego tłumaczenia, albo niepoprawnej korekty. To trochę pewnie tłumaczyłoby poprzedni punkt.
Poza tym odniosłem wrażenie, jakby bohaterowie pojawiali się tylko wtedy kiedy są całkowicie niezbędni (np. Dessie),co tylko pogłębia wrażenie "docięcia" tekstu. Na pewno książka mogłaby być zdecydowanie "grubsza" przez uaktywnienie drugoplanowych bohaterów i wątków.
Dla mnie plusem jest natomiast sama fabuła książki, zdecydowanie przygodowa. Jest może nieco naiwnie optymistyczna, ale trzyma czytelnika w niewielkim napięciu. Chętnie przeczytam kontynuację, która na razie dostępna jest tylko w oryginale, bo jej fabuła może być chyba nawet ciekawsza.
Podsumowując: polecam przede wszystkim miłośnikom przygód osadzonych w uniwersum bardziej fantastyczno-, niż naukowym oraz czytelnikom poznającym początki literatury sci fi

Jest to krótka i dynamiczna opowieść, z elementami postapo, o ludziach, którzy podejmują próbę ucieczki z rodzimego globu - Terry. Zdominowana przez bezwględną dyktaturę planeta, przestała być bezpiecznym domem dla członków ruchu oporu.
Podróż międzygalaktyczna, stała się ostatnią nadzieją na opuszczenie splądrowanego wojnami świata i odzyskanie upragnionej wolności. Czy tak faktycznie się stanie, nawet po dotarciu "do gwiazd"? Czy może walką o przetrwanie jesteśmy naznaczeni, bez względu na miejsce w kosmosie?

Na pierwszy rzut oka, akcja galopuje w chaosie, tworząc ciąg nieścisłości i niedopowiedzeń. Nie ukrywam, że wracałam do niektórych opisów, by zrozumieć pewne wątki. Mimo to, książkę pochłonęłam w dwa wieczory, nie nudziłam się i magia fantastycznego pióra autorki, dała mi masę satysfakcji.
Bez wątpienia, fani "Świata Czarownic", mają okazję by poznać swoją ulubioną pisarkę, w zupełnie innej odsłonie. Zanurzamy się bowiem, w świat rasowego i pełnokrwistego sf.
Może to nie jest najwybitniejsza powieść. Norton jednak, z całym swoim dorobkiem, królową fantastyki była, jest i jeszcze długo będzie.

Przyciągnęło mnie nazwisko. Lekko napisane,warsztatowo sprawne. Mnie nie odpowiada. Zmęczyłam się lekturą.

Wyobraźnio do dzieła!

Wyobraźnio do dzieła!

• Science Fiction
  • Andre Norton - posiadam
  • Andre Norton
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • Cyfrowe
  • Fantastyka naukowa

Dodaj cytat z książki Gwiazdy należą do nas