Rzecz o Elsie Morante

Wydawnictwo: Universitas
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
allison

Pierwsze polskojęzyczne opracowanie twórczości Elsy Morante (1912-85), autorki powieści "Kłamstwo i czary", "Wyspa Artura", "La Storia", łączących wnikliwą analizę psychologiczną z liryzmem opisu, zostało tak skonstruowane, by spotkanie z dziełami włoskiej pisarki mogło stać się udziałem szerokiego grona czytelników, nie tylko literaturoznawców. Poszczególne utwory zostały tu odczytane na tle rozwoju wypadków historycznych i wydarzeń historycznoliterackich. Autorka rzutuje utwory Morante na dokonania innych pisarzy tworzących w tych samych latach i często należących do tego samego kręgu twórców w rzymskim i, szerzej, włoskim powojniu. Książka przybliża również samą postać Elsy Morante, której biografia, a szczególnie niektóre jej fragmenty, skrzętnie przez pisarkę skrywane, budzą od lat wciąż niezaspokojoną ciekawość czytelników i badaczy.

źródło opisu: okładka

Wnikliwe i ciekawe opracowanie twórczości włoskiej pisarki - książka przeznaczona jest jednak, moim zdaniem, tylko dla tych, którzy mają już za sobą urzekającą lekturę "Wyspy Artura" oraz "Kłamstwa i czarów".

Nine | 2015-10-03
Ania | 2014-01-03