Na psa urok

Tłumaczenie: Maria Smulewska
Cykl: Kroniki Żelaznego Druida (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Hounded
druid, magia, wampiry, wiedźmy
klauduch444

Pierwsza księga serii o Atticusie O'Sullivanie, ostatnim druidzie i najśmieszniejszym bohaterze urban fantasy od czasów Harry'ego Dresdena Jima Butchera! Atticus O'Sullivan to gwiazda rockowa wśród magików - ten przystojny Irlandczyk to tak naprawdę ostatni z druidów. Polegając na swych nadprzyrodzonych mocach, wrodzonym sprycie i uroku osobistym, już od dwóch tysięcy lat ucieka przed pewnym...

Atticus O'Sullivan to gwiazda rockowa wśród magików - ten przystojny Irlandczyk to tak naprawdę ostatni z druidów. Polegając na swych nadprzyrodzonych mocach, wrodzonym sprycie i uroku osobistym, już od dwóch tysięcy lat ucieka przed pewnym celtyckim bogiem. Kiedy jednak w sennym miasteczku Tempe w Arizonie, gdzie się ostatnio zaszył, pojawia się ponętna bogini śmierci Morrigan, jako forpoczta celtyckiego panteonu, Atticus nie ma złudzeń - zanosi się na poważne kłopoty...

Na psa urok to pierwszy tom cyklu urban fantasy. Hearne wypełnia ten świat barwnymi postaciami. Jest tu gadający wilczarz irlandzki i wataha wilkołaków-wikingów, i piękna barmanka opętana przez hinduską boginię, wampir-prawnik i... polskie wiedźmy, którym udało się umknąć nazistom. Szalona mieszanka mitów i współczesności, bohater obdadrzony ciętym dowcipem, niespodziewane zwroty akcji - to dość, by rozchichotany czytelnik przeczytał powieść jednym tchem.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2011

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

qGard | 2019-08-25
Przeczytana: 12 sierpnia 2019

Gdybym kierował się tym co przeczytałem w opisie książki z tyłu, raczej bym nie miał.okazji jej przeczytać. Ogólnie opowieść ciekawa, dużo mitologi Irlandzkiej, której szczerze nie znam, więc zabawa było również poznawanie tych bogów, bożków. Sam Articus był całkiem przyjemna postacią, chociaż jak na takiego uważnego, kilka głupotek zrobił. Ciekawy jestem w sumie kontynuacji, bo wiem, że jest a 1 tom jest mocno zamknięta historia i można by było go spokojnie traktować jako zamkniętą całość.

Maupka | 2019-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2019

Absolutne cudo! Balsam dla duszy z genialnym poczuciem humoru, a zarazem wspaniale zbudowanymi postaciami :)
p.s. i ten piesełek, Oberon <3

Basiek | 2019-07-14
Na półkach: Przeczytane, 2019

Nie sądziłam, że tak dobrze będę się bawiła przy czytaniu książki, której główny bohater to druidzka wersja Eda Sheerana. A jednak. Opowieść Atticusa jest jedną z ciekawszych, na jakie ostatnio trafiłam.

Ile kłopotów może sprawić pies wie ten, kto psa posiada. Z moich osoblistych doświadczeń wynika, że im mniejszy pies, tym większy kłopot (mój 50-kilowy owczarek sprawia mniej kłopotów niż 2-kilowe żywe sreberko, które mam od tygodnia). Atticus, druid, na własnej skórze przekonał się, ile czasem trzeba zachodu z zapewnieniem psu bezpieczeństwa.

Szczerze mówiąc, na początku trudno było mi się wciągnąć. Za dużo dziwnych imion, postaci, nawiązań do mitologii celtyckiej. No, nie zachwyciło. Później było już znacznie lepiej, a teraz mi szkoda, że zbyt szybko skończyłam. Szczerze polubiłam Atticusa, Oberona, Morrigan, Hala i resztę.

Jeśli ktoś szuka lekkiej i przyjemnej lektury na wakacyjny wieczór, to zdecydowanie polecam "Na psa urok". Sama na pewno sięgnę po kolejne części.

kserkses | 2019-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2019

No jakoś tak... Nie wiem... Zalatuje merysójką :D. Może 2 część bardziej wyklaruje moje uczucia co do tej serii.

michal2907 | 2019-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2019

'To długa historia. W skrócie bóg. I będzie miał pewnie ze sobą parę demonów, nie licząc wiedźm. Opowiem wam więcej po drodze. Ogólnie rzecz mówiąc czeka nas bójka z istotami z piekła rodem'.

W sumie mógłbym na tym cytacie zakończyć recenzję. Jedni zmarszczą brwi na wieść o takim miksie, drudzy z miejsca się podjarają. Kto lubi szalone, nieskrępowane mieszanki urban fantasy, ten znajdzie u Hearne'a coś dla siebie.

Moje pierwsze spotkanie z tym pisarzem. Moje pierwsze skojarzenie: Neil Gaiman jak nic! Skojarzenie nie opuszczało mnie przez całą książkę. Istny spinoff 'Amerykańskich bogów', tylko bohater inny, weselszy niż Cień. 3/4 postaci z 'Na psa urok' spokojnie by się mogły w słynnym dziele Gaimana pojawić. Może poza tym, że Hearne woli psy :)

Siodhachan O Suileabhain ma dziś na imię Atticus O'Sullivan. Ma lat 2100, myśli, że ma 2100, wygląda na 21, a zachowuje się jakby miał koło 40- tki, że tak strawestuje Sapkowskiego :) Jest druidem, ale nie takim jak Panoramix. Bardziej...

Łukasz | 2019-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo pozytywne zaskoczenie, nie dziwią mnie porównania głównego bohatera do Harrego Dresdena, nie mniej Atticus O'Sullivan jest sam w sobie postacią unikalną. Nawet w klasycznym fantasy nie przypominam sobie zbyt wielu druidów, a ten jest doprawdy wyjątkowy. Kieruje się szczególnymi zasadami, nie jest stereotypowym druidem jak sam o sobie mówi, pilnie strzeże swych tajemnic (z wyjątkami), a najważniejszą osobą w jego życiu jest wilczarz irlandzki o imieniu Oberon. Dyskurs jaki z nim prowadzi potrafi doprowadzić człowieka do śmiechu lub też po prostu wprawić w dobry humor na długi czas.

Mimo iż książka głównie koncentruje się na postaci Atticusa pojawiające się postacie drugoplanowe są jej mocną stroną i ważnymi elementami fabuły. Nie da się nie lubić najlepszej pod słońcem kancelarii adwokackiej, która czerpie gigantyczne zyski na pechu jaki prześladuje druida.

Przed lekturą warto poczytać trochę o wierzeniach i bóstwach celtyckich ja zrobiłem to dopiero po fakcie i żałuje...

eRLed | 2019-05-22
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 22 maja 2019

Świetna jako przerwa od dłuższych i cięższych pozycji.

Michał | 2019-04-16
Przeczytana: 13 kwietnia 2019

Jest baaardzo zabawna, można się przy niej naprawdę mocno pośmiać.

W zasadzie każda postać ma swój niepowtarzalny charakter, dzięki czemu dialogi (a szczególnie niewypowiedziane myśli albo mentalne komunikaty z psem głównego bohatera) są przekomiczne.

Jak narazie przeczytałem 2 tomy - w drugim jest chyba nawet więcej humoru niż w pierwszym.

Polecam wszystkim miłośnikom "tego typu humoru".

LoVeandHoPe | 2019-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2019

Humor, bogowie, magiczne stworzenia.. Idealna mieszanka dla zranionego serca.

Doris374 | 2019-04-09

Swietna ksiazka, napisana lekkim I dobrym piurem. Jej glowny bohater to wysmoenity towarzysz na wolne popoludnia. Jego historia jest ciekawa chwilami wstrzasajaca ale wciaz opowiedziana humorystycznie. Druidzkie przygody SA godne uwagi