Mity i legendy morskie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka morza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
morze, legendy, mity, marynistyka
Algoforos

Zbiór przystępnie opracowanych i przedstawionych mitów oraz legend morskich z różnych epok i regionów świata,m.in. Sumeru,Akadu,Skandynawii,Hiszpanii,Wysp Brytyjskich,Chin,Japonii czy wysp Oceanii.

Dociekliwy_Kotek | 2014-10-31
Przeczytana: październik 2014

Jestem po prostu zachwycona! To jest jedna z "tych" książek z bajkami: pięknie i barwnie napisana, wciągająca; jedna z tych, która ma w sobie "ducha" dawnych opowieści.
Książka dzieli się na dwie części. Pierwsza gruntownie przedstawia "kosmogonie" mórz i oceanów według mitologii i wierzeń różnych kręgów kulturowych. Są zatem nieśmiertelne i konieczne dla każdego opracowania mity greckie, ale także sumeryjskie i egipskie, znalazło się też miejsce dla podań skandynawskich oraz - i to jest rzadko spotykana rzecz - dla mitów chińskich, japońskich i polinezyjskich.
W drugiej części, według mnie znacznie ciekawszej, Zofia Drapella przedstawia podania i legendy związane z morzem i żeglugą. Odwołań do mitologii jest już znacznie mniej, a ich miejsce zastępuje prawdziwa kopania egzotycznych, nieznanych i fascynujących opowieści spoza Europy: wszystkie te legendy z Polinezji i wybrzeży Afryki mogą naprawdę oczarować, a są tym cenniejsze, że niełatwo znaleźć obszerne ich opracowania....

ROB | 2017-01-29

bardzo przyjemny w lekturze zbiór legend i baśni

Usti | 2015-05-16
8_oclock | 2014-06-02