Czarne dziury historii Rosji

Черные дыры российской истории
978-83-11-11968-0
historia
Kasiek m

Książkę - z tak obrazoburczymi tezami - czyta się jak kryminał. Kiedyś władze państwowe Rosji określały obowiązujący schemat historii tego kraju. Teraz, gdy Rosja się zmienia, historycy mają co robić! Sam Lew Szylnik stwierdził, że zawarł w swej książce niewielką część tego, co jest jeszcze do opisania.

źródło opisu: Bellona, 2011

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Suarrilk | 2013-08-15
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zbieram się z tą recenzją dość długo, ponieważ książka wywołała we mnie sprzeczne emocje.

Zacznę od zaznaczenia dwóch kwestii. Po pierwsze, lektura​ wymaga chociaż podstawowej wiedzy z historii Rosji - autor wykazuje w kolejnych rozdziałach, że oficjalna wersja dziejów państwa rosyjskiego niekoniecznie (jego zdaniem) jest wersją prawdziwą czy prawdopodobną​, a jednocześnie nie zawsze ją przytacza​. Po drugie, właśnie ze względu na podejście autora ​"Czarne dziury historii Rosji" mogą zagotować krew w żyłach osób, które znają dzieje mocarstwa nie tylko powierzchownie.

Książkę napisano w taki sposób, że chwilami nie sposób się od niej oderwać, przytaczane przez Lwa Szylnikowa argumenty wydają się fascynujące i jego wizja dziejów daje do myślenia​, a przy tym przypomina dobry kryminał, w którym ścierają się różne wersje wydarzeń, odtwarzane przez śledczych​. Problem polega na tym, że autor w ogóle nie popiera swoich wywodów danymi źródłowymi - podaje np. tytuł czy autora​, ale nie...

Kasiek m | 2011-05-01
Na półkach: Akcja 52, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: kwiecień 2011

Zaraz musze się brać do pracy, to korzystając z faktu że burzowo jest wyłączyłam Internet i pisze sobie na laptoku, popijając kawkę i patrząc jak leje.
A książka o której chcę Wam dziś powiedzieć traktuje o tajemnicach Rosji, które nikną w mroku i dziś są praktycznie nierozwikłane. Gratka dla fanów tematyki. Książka to subiektywny wybór tematów, które spędzają sen z powiek historykom i wciąż są źródłem gorących dyskusji. Miła odmiana w dyskusjach o Rosji, poczytać o wydarzeniach, raczej nie związanych z Polską(wyjątki są mimo wszystko). Zaczęłam czytać przed snem, nawinie wierząc, że jedna historia i lulu. To było szczytem naiwności i nie spoczęłam póki nie skończyła.
Wyśmienita lektura, jak zwykle powtarzam to przy książkach zahaczających o miano specjalistycznych, do nie jest lektura dla każdego, jeśli temat Rosji nie kręci Cię wcale, jeśli Twoim Mistrzem nie jest Ludwik Bazylow, nie wróżę wspaniałych przeżyć przy lekturze. Jeśli jednak muza historii była obecna przy Twych...

Siobhan Webber | 2015-03-24
Na półkach: 2015, Przeczytane