Nosorożec

Rhinocéros
978-2-07-036816-7
satyra
Aśka St

Nosorożec (1959), dramat E. Ionesco, który w metaforyczny sposób demaskuje wszystkie postaci totalitaryzmu, ukryte zło zagrażające humanizmowi. Zamysł Nosorożca oparty został na groteskowej historii. Któregoś dnia na ulicach Paryża pojawiają się nosorożce. Codziennie ich przybywa, ale nikt nie zna przyczyny takiego stanu rzeczy. Wkrótce prawda wychodzi na jaw – to ludzie, powodowani własną słabością, strachem, konformizmem, zamieniają się w nosorożce. Jednakże Berenger, główny bohater, nie ulega masowym tendencjom, nie zmienia się w nosorożca, do końca mężnie pozostaje człowiekiem.

źródło opisu: http://portalwiedzy.onet.pl/93663,,,,nosorozec,haslo.html

źródło okładki: atticus.pl

aplut | 2014-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Przejdę od razu do tego co mi się nie spodobało, ponieważ wymienianie zalet będzie nudne. A zatem:
1. Wskazówki autora dotyczące rozmieszczenia scenografii i rekwizytów są w mojej opinii niezbyt precyzyjne. Próbowałem sobie wyobrażać co gdzie stoi w drugim i trzecim akcie ale za każdym razem coś mi psuło ogląd. Ionesco niby szczegółowo opisał co gdzie ma być, ale ja wracałem do opisów i czytałem uważnie drugi raz. To samo było ze zmieniającymi się elementami scenografii w trakcie aktów. To z jednej strony może i zamierzony efekt dający dowolność dla reżyserów, ale dla kogoś kto czyta to nie jest dobre. Wiem że dla kogoś nieprecyzyjne wskazówki nie muszą stanowić problemu ale ja lubię mieć w wyobraźni spójną scenografię.
2. Akt I trochę zakłóca kompozycję. Mógłby być krótszy, bo trochę niemrawo się robiło momentami. Oprócz tego panował tam zbyt duży tłum jak na teatr absurdu.
Poza tym wszystko na plus: pomysł, postacie, problematyka i (moje ulubione) paraboliczne ujęcie tematu....

AlphaMWO | 2014-04-22

Ta na pozór niepoważny i dowcipny dramat to tak naprawdę mistrzowskie studium totalitaryzmu i zagrożeń, jakie dla społeczeństwa niesie za sobą ten niepożądany twór polityczny. Ionesco w wymyślny sposób pokazuje czytelnikowi, jak stopniowo, kroczek po kroczku totalitaryzm zaciska pięść i atakuje każdą sferę naszego życia. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto lubi pod płaszczykiem ironii i dowcipu doszukiwać się głębszych przesłań, ale też dla tych, którzy po prostu szukają lekkiego, przyjemnego w odbiorze dramatu.

Libra | 2016-02-13
Przeczytana: 02 lutego 2013

Bezbłędnie oddaje stan człowieka wyobcowanego. To dramat opowiadający o borykaniu się ze swoją innością wobec świata. Wysokie stadium samotności, od której nie ma ratunku. "Ciąży mi samotność, towarzystwo również". Dodatkowo dzieło porusza kwestię totalitaryzmu. Dramat bolesny i pesymistyczny. Pomimo scen absurdalnych, śmiesznych, ponieważ pod nimi kryje się raczej tragizm niż dowcip.

Justyna | 2016-10-22
justyss123 | 2016-10-18