We are for the Dark
mrok, teby, faraon, mumie, balsamiści, matryce

Trzy opowiadania
Tajemny gość The Secret Sharer
Teby stu bram Thebes of the Hundred Gates
oraz tytułowa Autostrada w mrok

Trzy oszałamiające podróże do krańców czasu i przestrzeni w trzech wspaniałych powieściach Roberta Silverberga, mistrza fantastyki takiej, jaką najbardziej lubimy.

źródło opisu: okładka i spis treści

źródło okładki: http://allegro.pl/autostrada-w-mrok-robert-silverberg-i1574747491.html

Faust_Goethe | 2013-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2013

Genialne 3 opowieści. W trakcie i po przeczytaniu każdej z nich, zastanawiam się jak zachowałbym się w sytuacji głównego bohatera, co bym czuł. Fabuły nie zdradzam. No, mogę jedynie zdradzić, że 2 opowiadania dzieją się w przyszłości, w przestrzeni kosmicznej, a jedno w starożytnym Egipcie.

Pete489 | 2014-07-15

Wysoka ocena ocena dotyczy tylko pierwszego omawianego tekstu, jakim jest:

"Tajemny Gość", kawał solidnego hard s-f. Właściwie mój ulubiony tekst tego autora, obok "Prądów Czasu".
Podróże międzygwiezdne na długie dystanse, hibernacja oraz "odcieleśnienie", czyli podróżowanie w postaci umysłu włączonego do struktur statku. Całość dopełniona wątkiem detektywistycznym. Świetny tekst.

"Teby Stu bram" zawierają motyw podróży w czasie oraz przekonująco zarysowany klimat upalnego Egiptu, choć całość odrobinę się dłuży - raczej bez fajerwerków.

"Autostrada w mrok" charakteryzuje się dziwnym, "teistycznym" klimatem - po kilkunastu stronach poddałem się.

Polecam (ze względu na Tajemnego Gościa).

vladimir_pudding | 2014-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Opowiadania są bardzo ciekawe, każde ukazuje inny obraz przyszłości (i przeszłości). Według mnie autor tworzy zbyt tajemnicze postacie, imiona często dowiadujemy się w połowie, a głębsze tajemnice nie są znane. Nie jest przyjemne wczuwać się w taką historię, nie potrafiąc wyobrazić sobie bohatera. Są to opowiadania, na których trzeba mocno się skupić podczas czytania, ponieważ łatwo można wypaść z rytmu. Nie mniej jednak, bardzo polecam, ponieważ to ciekawy zbiór i jeśli można go gdzieś zdobyć, to nie trzeba się wahać ;)

Rafał | 2013-01-24
Przeczytana: 28 stycznia 2013

jedna gwiazdka za pomysły

OmniModo | 2013-07-10
Przeczytana: 08 lipca 2013

5/6 ale za drugie opowiadanie , jak zwykle uwielbiam motywy podróży w czasie. trzecie opowiadanie też było niezłe, a pierwsze najsłabsze z nich.

Marcin Maj | 2016-10-04
Defenestracja | 2016-08-03