Fabrykant obłoków

8. Rekurencja
9. Amnezja
10. Posłowie

przeł. [z fr.] Wanda i Krzysztof Błońscy ; [il. Beata Barszczewska-Wojda]

Z początku wydawało się, że moje spotkanie z tą książką będzie małym nieporozumieniem. Ja i opowiadania? – nie bardzo, nigdy nie byłam wielką zwolenniczką tej formy wypowiedzi literackiej; ja i fantastyka? – nie należę do fantastykomaniaków, którzy śpią Fantastycznie, jedzą Fantastycznie, żyją Fantastyką i biorą fikcję za fantastyczną rzeczywistość. Marsjanie, UFO, latające talerze, obce cywilizacje, mesjasze z innych planet – to nie były i nie są moje ulubione tematy.

Jednak, na szczęście, wraz z każdą kolejną przeczytaną stroną upewniałam się, że żadnych z wyżej wymienionych rzeczy tu nie ma, i w ogóle nie o taki rodzaj fantastyki tu chodzi. Świat przedstawiony w opowiadaniach opiera się na przekonaniu autora, że najbardziej fantastyczna jest już sama otaczająca nas rzeczywistość (i nie ma potrzeby kreowania innych sztucznych, fikcyjnych tworów), a rzeczy wokół mogą być raz naturalne, raz fantastyczne i magiczne, w zależności od tego jak na nie spojrzymy – „Weźcie jakąkolwiek...

Witoldo | 2011-08-30
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Niedoceniona a znakomita książka. Świetne posłowie autora z bardzo dowcipną grą w definicję fantastyki.

danjel | 2014-07-07

Bardzo dobry zbiór opowiadań... Ktoś podsunął mi jeden dział tej książki "Antybabel" i na podstawie tylko tego działu potrafiłem stwierdzić,że ta książka będzie świetna. Zatem postanowiłem przeczytać ją i się nie zawiodłem ,a pragnę zauważyć ,ze nie lubię fantastyki, jednak to jest strzał w dziesiątkę.

finnegan | 2016-01-07
Przeczytana: 08 stycznia 2016