La Sombra
powieść hiszpańska
A--

"Zjawa" jest wczesnym utworem znanego dziewiętnastowiecznego klasyka hiszpańskiego, Benito Péreza Galdósa, autora ponad siedemdziesięciu powieści. Utwór ten, reprezentujący nurt tzw. "realizmu idealistycznego", pełen cennych spostrzeżeń natury obyczajowej i psychologicznej, został świadomie "skażony" elementami fantastyki. Bohater, don Anzelm - postać niezwykle silnie osadzona w atmosferze...

Bohater, don Anzelm - postać niezwykle silnie osadzona w atmosferze dziewiętnastowiecznej Hiszpanii - stara się żyć "pełnym życiem idealnym, na równi z rzeczywistym". Jest nawiedzany przez zjawę, postać będącą ucieleśnieniem jego chorobliwej zazdrości, absurdalnych poczynań i szalonych złudzeń. Wszelkie próby zmierzające do pozbycia się prześladowcy kończą się fiaskiem, bo "czyż można zabić kogoś, kto istnieje od początku świata?".

przeł. [z hisz.] Jadwiga Konieczna-Twardzikowa ; [posłowiem opatrzył Henryk Czubała]

źródło opisu: okładka

"-Zabiję cię - krzyczałem ze zdwojoną wściekłością, - choćby cię chroniły wszystkie potęgi piekieł. Nie umiem się posługiwać żadną bronią, lecz Bóg przyjdzie mi z pomocą". [...]
- Dobrze - odrzekł Parys rzucając niedopałek papierosa. - Będziemy się bić tej nocy".

"Zjawa" to w wielkim skrócie opowieść o tym jak doktor Anzelm walczył z Parysem o swoją ukochaną - brzmi dość nudnie i ckliwie, ale wcale tak romantycznie nie będzie. Don Anzelm padł bowiem ofiarą ucieleśnienia swojej obsesyjnej zazdrości o żonę. Stał się łącznikiem między szarym światem, a ideałem. Snując swoją opowieść o walce z tajemniczym adoratorem, zjawą, zdaje się być ogarnięty szaleństwem, chociaż bardziej to wszystko przypomina bajkę niż studium psychozy.

Skłamałabym, jeżeli zaczęłabym tu Wam teraz opowiadać o moim zachwycie nad rolą tej opowieści w historii literatury, o realizmie idealistycznym i podobnych rzeczach. Przeczytałam z zaciekawieniem posłowie, ale od lat szkolnych nie próbowałam patrzeć na...

Jülka | 2015-02-16
Na półkach: Przeczytane, Groza, 2015
Przeczytana: 16 lutego 2015

Ciekawa forma, piękne, mieniące się tajemniczo opisy madryckich wnętrz - bardzo wdzięczna i dobrze napisana nowela (mikropowieść?).

gggagg | 2011-09-26

Jak większość książek z tej serii miodzio.

Morgoth | 2017-09-17
Na półkach: Przeczytane, Audiobook