Niebo i piekło

1997-01-01
1997-01-01
83-7129-971-0
Wojciech Drozd
romans literatura dla kobiet miłość uczucia

Sandra Brown - "Niebo i piekło"/"Slow Heat in Heaven"

Schyler + Cash

*1988

Sandra Brown - "Niebo i piekło"/"Slow Heat in Heaven"

Schyler + Cash

*1988

Są takie autorki,do czytania których ciężko mi się zabrać.Jedną z nich jest Sandra Brown,więc sporo czasu mi zeszło,zanim się za książkę wzięłam.Opis jest dość enigmatyczny,niewiele mi mówił.Na pewno nie wiedziałam ,czego się mogę spodziewać.Majaczy mi,że prawdopodobnie kiedyś już tę książkę czytałam,albo przynajmniej przeglądałam,pewne szczegóły wydawały mi się znajome,ale nie na tyle,żebym mogła powiedzieć,że książkę pamiętam...Nie jest to typowy romans,raczej powieść obyczajowa z elementami romansu.Elementami,jak dla mnie mocno wybrakowanymi.Jakoś nie przepadam za książkami,w których bohater szlaja się po różnych łóżkach,czy takich,w których wierność małżeńska to puste słowo.Rozumiem,że czasami zdrada wydaje się być uzasadniona ,ale to nie tutaj.Seks jest tu traktowany jako zwykła rozrywka.Nieważne czy któraś ze stron w nim uczestniczących jest już z kimś związana...Wierność to tutaj puste słowo.Podobnie zresztą traktowany jest alkohol,jako remedium na nudę,lekarstwo na ból,smutek czy zniechęcenie.Przerażające,że bohaterowie po wypiciu kilku lub więcej mocnych drinków,jak gdyby nigdy nic siadają za kierownicę samochodu nie zważając na to na jakie niebezpieczeństwo narażają siebie i innych.
Dużo w tej książce elementów,chwilami nawet za dużo.Są nielegalne walki psów,próby utrzymania firmy na powierzchni,przekupstwa,defraudacja,hazard,prostytucja,gwałty więzienne,skomplikowane relacje z bliskimi,patchworkowe rodziny,śmiertelna choroba,niekompetentni pracownicy...Czytelnik może się chwilami pogubić w tej gmatwaninie.
Samych bohater w nie polubiłam.
Schyler Crandall to z jednej strony świetna bizneswoman,nawet jeśli nie zna się na danej pracy to szybko się uczy,z drugiej strony jest niepewna siebie i własnych uczuć kobieta,nie potrafiącą walczyć o swoje.Gdy siostra ukradła jej narzeczonego ,nie potrafiła ,a może nie chciała zawalczyć o swoje szczęście.Gdy ojciec ją odrzucił nie próbowała pytać,czy wyjaśniać dlaczego tak się stało.Potrafiła jedynie spakować walizki i uciec na druga stronę świata.Podobnie zachowuje się po powrocie-biernie poddaje się umizgom Kena(ex narzeczonego,aktualnie jej szwagra),nie reaguje na koszmarne zachowanie siostry,nie podejmuje żadnych kroków gdy dowiaduje się,że Ken defraudował pieniądze.Sama ciężko pracuje ,próbując uratować firmę ojca,a jednocześnie nie reaguje jakoś specjalnie na na próby sabotażu...
Cash Boudreaux też mnie nie zachwycił.To typowy ogier,któremu żadna spódniczka się nie oprze.To,że spotyka się z Schyler,nie przeszkadza mu umawiać się z Rhondą ...Nie lubię takich bohaterów,którzy nie potrafią utrzymać zamkniętego rozporka...Z drugiej strony facet znający się na swojej pracy,za którym inni ludzie pójdą w ogień.
Podobnie jest z pozostałymi bohaterami.Ojciec Schyler to niewychowany prostak,który dorobił się na ożenku z bogatą kobietą.To homofob i szowinista.Równie nieprzyjemni są Tricia i Ken.Nie najlepiej opisani są również policjanci,pracujący w miasteczku.To skorumpowani urzędnicy,przymykający oczy na przestępstwa,jeśli tylko odpowiednio się im zapłaci,tak pieniędzmi jak i usługami prostytutek...No i jest jeszcze niejaki Jigger-lokalny mafioso,któremu nikt nie podskoczy,bo każdy się go boi...
Dla mnie najsympatyczniejszą osobą występującą w książce była Gayla,skrzywdzona i wykorzystywana kobieta,która dla matki poświęciła wszystko.Męskich bohaterów ratowali Mark i Jimmy Don,którzy przypominali,że nie każdy facet to świnia,a niektórzy przynajmniej próbują być w porządku...Przy czym jeden z nich to gej,a drugi to człowiek gwałcony w więzieniu,po wyjściu z którego zabija on osobę częściowo odpowiedzialna za jego nieszczęścia...
Podobał mi się sposób przedstawienia posiadłości .Belle Terre jawi się jako niemal raj na ziemi dla jednych,a zarazem piekło dla innych postaci.Dla niektórych jej posiadanie jest nobilitacją,dla innych domem,dla kolejnych niemal więzieniem...
Choć nie jest to typowy romans,miłość odgrywa w tej książce sporą rolę.Równie ważna jest miłość rodzicielska,jak miłość cielesna czy wreszcie miłość do posiadłości.Niemal równie ważna jest nienawiść i zazdrość.
Nie sprawiło mi większej przyjemności czytanie tej książki.Było mi ciężko kontynuować czytanie,ale cieszę się,że skończyłam.

Bardzo dobra. Trudno nazwać ją thrillerem, bardziej to książka obyczajowa z sensacją w tle i wyrazistym romansem. Ale bezsprzecznie trzyma w napięciu i jest to obok "Zazdrości" jedna z moich ulubionych pozycji Sandry Brown.
A główny bohater... Nie wiem skąd tyle niechęci do niego? Nie brał od kobiet nic na siłę, nie przypominam sobie żadnej sceny gwałtu... A że nazywał rzeczy po imieniu... Przyznam, że mnie bardziej irytowała postać Schyler, jej niezdecydowanie, sprzeczność wysyłanych sygnałów i czasami zwyczajna głupota ... Gdyby nie zdecydowanie Casha sądzę, że "woziliby" się ze swoim uczuciem następne 1000 stron. Świetna książka, świetna para głównych bohaterów,ogień jest i o to chodzi:) Polecam serdecznie i miłego czytania:)

Miła i przyjemna.

Miła i przyjemna.

Pomieszanie romansu i intrygi. Trochę mi z nią zeszło ze względu na brak czasu ale warto było. Książka warta przeczytania. Wciągająca i interesująca. Polecam.

[Opinia ta, to wyłącznie moje subiektywne odczucia i wnioski w odniesieniu do moich subiektywnych gustów i upodobań ;) Uwaga - spoilery!]

Romans współczesny, dużo akcji, brudnego seksu i intryg. Zupełnie nie moja bajka.

Dobrze, że nie kierowałam się opisem i zajrzałam do niego dopiero po przeczytaniu, bo zupełnie nie oddaje klimatu książki.
Schyler i Cash to główni bohaterowie - uwikłani w związki z przeszłości, zaplątani w sieć intryg, zemstę i namiętność.
Schyler to kobieta z poczuciem obowiązku, pomimo przeciwności nie poddaje się i walczy o zdobycie celu, który sobie obierze. Z natury dobra i ciepła. Jednak kosmicznie głupia jeśli chodzi o facetów.
Cash to wstrętny i wredny cham, twardy, nie oglądający się na nic, uznający własnego penisa za swego pana. Jego cel w tej książce to upokarzanie Schyler i seks z każdą, która ma ochotę. Nie zważa na jakiekolwiek uczucia innych poza swoimi, gbur i łajdak.
Świetny pracownik znający się na swojej profesji, za którym ludzie pójdą w ogień - to jedyne pozytywy Casha, które mogę wymienić.
Czym zaskarbił sobie uczucie Schyler nie wiem i dochodzić nie będę. Pewnie seksem, chociaż nie ujął mnie zupełnie opis ich igraszek.

Jeśli chodzi o intrygę to fajnie pomyślana, wiele osób zamieszanych, wątki poboczne ciekawe, nie nudzą, a postacie Jimmiego Dona i Marka przypominają o tym, że jednak faceci w porządku istnieją. Jeden to homoseksualista, a drugi to gwałcony w więzieniu facet, który po wyjściu zabija tego, który po części odpowiada za jego nieszczęścia...

Czytałam z niesmakiem, bez przyjemności i cieszę się, że skończyłam.
Gdyby ktoś chciał zrobić mi na złość i nadepnąć na odcisk, to koniecznie powinien mi dać tego typu książkę do przeczytania a dopnie celu. ;)

Jeśli ktoś szuka w romansie czułości to tutaj nie znajdzie ani krztyny. Okazania choć odrobiny szacunku do swojej "wybranki" (o ile tak można nazwać stosunek Casha do Schyler) - również nie znajdzie.
Jeśli ktoś lubi śfinie to jak najbardziej polecam, jest ich tutaj wiele, nawet w damskiej postaci. ;)

Schyler i Cash to główni...

Książka dość dobra na zabicie nudy w leniwe wieczory. Pełna intryg,pożądania i oczywiście happy end.

Ciężko mi ocenić tę książkę, bo szczerze mówiąc nie dałam rady jej przeczytać do końca, od samego początku mnie nie wciągała i po przeczytaniu 1/3 poddałam się.

• Romans
  • Kolekcja Sandra Brown