Kot i Tao

978-83-7579-052-8
kot, malarstwo, grafika, filozofia
filozofia i etyka
Isiliel

Kwong Kuen Shan opatrzyła czterdzieści kocich portretów poruszającymi wypowiedziami starożytnych chińskich filozofów, między innymi Konfucjusza. Udało jej się uzyskać niezwykły efekt - słowo współgra tu znakomicie z rysunkiem. Książka stanowi dzięki temu nie tylko przyjemność dla oka, ale dostarcza również materiału do przemyśleń i pozwala zbliżyć się trochę do prawdy o świecie, o kotach i o człowieku.
Autorka przyznaje we wstępie, że długo cierpiała na kotofobię. Aż pewnego dnia jeden kot ją "zaadoptował". Był to Healey, kot sąsiadów, którzy się wyprowadzili, zabierając ze sobą wszystkie zwierzaki. Ale Healey uparcie wracał do dawnego domu. Kwong Kuen Shan uznała więc, że nie ma wyjścia i z powodów czysto humanitarnych musi się nim zająć. Teraz pod jej dachem mieszka wiele kotów, a ona daje wyraz swojej fascynacji nimi, publikując wyjątkowe książki.

źródło opisu: okładka

Meszuge | 2014-02-09
Przeczytana: 16 grudnia 2008

Koty kojarzą się ludziom z Tao prawdopodobnie „od zawsze”. Jest w tych niesamowitych stworzeniach coś takiego, co sprawia, że takie właśnie skojarzenie wydaje się najzupełniej naturalne i oczywiste, i „dzieje się”… właściwie odruchowo.
Niezależne pomimo udomowienia, drapieżne pomimo oswojenia, koty są w nieprawdopodobny sposób asertywne. Zanim ludzie „odkryli” asertywność i pożytki z niej płynące, dla kotów był to najzupełniej naturalny sposób bycia od tysięcy lat.

Niewielka książeczka pod tytułem „Kot i Tao” jest w zasadzie albumem, w którym znalazły swoje miejsce, w doskonale wyważonych proporcjach, „kocie” obrazy Kwong Kuen Shan oraz sentencje wschodnich mistrzów.

Autorka, która dorastała w Hongkongu i tam studiowała kaligrafię oraz klasyczną chińską literaturę, maluje swoje koty „po chińsku”, a to oznacza zarówno tradycyjne materiały, techniki i sposoby, jak i specyficzną perspektywę. Opatruje swoje prace pieczęciami, tradycyjnie maczanymi w cynobrowej paście.
Chińskie...

Alapogo | 2014-06-25

Bardzo pięknie zilustrowana, łącząca w sobie ducha sztuki i filozofii chińskiej z jej przepiękną poezją.

Meowth | 2016-03-07
Sibov | 2016-01-03