Schodów się nie pali

Wydawnictwo: Znak
reportaż, Polska
literatura faktu
Michał

Zbiór reportaży, które należą do najlepszych drukowanych w polskiej prasie w latach 90. Wojciech Tochman opowiada m.in. o bliźniaku, który odszukał swojego brata, chłopcu o brzydkiej twarzy, dzieciach odebranych rodzicom, Wandzie Rutkiewicz, Piotrze Skrzyneckim czy Grzegorzu Przemyku. Niezależnie jednak od tego, kto jest bohaterem tekstu, reporter w poruszający sposób ukazuje mroczne sekrety ludzkiej duszy i odważnie docieka motywów zachowań i życiowych wyborów. Przejmująco opowiadając o oddaleniu, tęsknocie i poszukiwaniu, maluje jednocześnie wnikliwy obraz współczesnej Polski.

Książka finalistka Nagrody Literackiej Nike 2001

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

kjuik | 2019-04-14

Jestem zaskoczona, jak słabo wypada ta pozycja na tle innych dzieł autora. Niby bohaterowie ciekawi, a jakoś nie wciąga. Przeczytałam od niechcenia, bo cieniutka, ale chyba tylko raz poczułam drgnienie serca.

Doweyko | 2019-03-27
Przeczytana: 26 marca 2019

Wzruszające teksty, chwytające za serce, powodujące kontemplację, przerażenie, rzadziej śmiech. Reportaże stosunkowo krótkie i bardzo przystępne bez, tak jak mówi Magdalena Szejnert, niepotrzebnych słów. Tak jak i ta opinia. Polecam!

Malv | 2019-03-01

Po tej książce zakochałam się w reportażu.

ania | 2019-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Sięgając po kolejny zbiór reportaży Wojciecha Tochmana, wiedziałam na 100% co dostanę i oczywiście nie zawiodłam się.
Reportaż - historia - człowiek, wyciągamy z tego to, co najważniejsze, najciekawsze, poruszające, jeszcze raz przesiewamy i zostaje sama smietanka, esencja i to są właśnie reportaże Wojciecha Tochmana.
Zero przegadania, bicia po oczach brutalnością, a efekt porażający, jak zawsze.
Niestety połowę tych tekstów przeczytałam niedawno w zbiorze "Bóg zapłać", jednak nie przeszkadzało mi części z nich przeczytać jeszcze raz.

Bonia | 2018-11-16
Przeczytana: październik 2018

Zbiór reportaży o różnej tematyce. Wojciech Tochman jak zawsze nie zawiódł.

biruta | 2018-11-10
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 listopada 2018

Życie prawdziwe. Teksty wzruszają i porażają. Mówią prosto. Do serca. O Człowieku. Tym znanym i tym, o którym nikt nie słyszał. Jest więc i o Wandzie Rutkiewicz,a właściwie o czekaniu na jej powrót, i o Grzegorzu Przemyku, ale i o kobiecie, która przysposobiła chore odrzucone dziecko.Doskonałe reportaże. Naprawdę.

bppremiera | 2018-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Przede wszystkim wielki ukłon w stronę pana Tochmana za niezwykłą umiejętność przedstawienia w reportażu tego, co siedzi we wnętrzu człowieka. Odkrywanie tajemnic, mrocznych sekretów, o których można byłoby sądzić, że już nikt nie opowiada. Dążenie do pokazania wszystkiego wprost, nie ujawniając jednak okrucieństwa. To wielka sztuka umieć zachować w sobie to co się wie i nie zdradzić szczegółów odstraszających czytelnika. Zbiór jedenastu reportaży, a treść każdego inna. Wszystkie jednakowo fascynują zabierając w świat bliski za pomocą skojarzeń i doświadczeń z życia. W każdym odnalazłam coś, co spotkałam, poznałam, widziałam, słyszałam, bądź przeżyłam. Tochmana zaprowadził mnie w góry, gdzie opowiadał o wciąż żywej legendzie Wandy Rutkiewicz i nadziei na jej powrót do domu. Przedstawił mi chłopca nazywanego straszydłem, którego los spoczywał w ludzkich rękach. Autor pozwolił mi uzupełnić wiedzę dotyczącą nieżyjącego maturzysty Grzegorza. Poznałam go z innej strony niż u...

Agnieszka | 2018-08-15
Na półkach: Przeczytane, 2018

Treść książki można by podsumować stwierdzeniem, że prawda bywa dziwniejsza od fikcji i stanowi tym ciekawszą lekturę, gdy jest przedstawiona tak, że czujesz jakbyś sam był w centrum tych wydarzeń, odczuwał emocje uczestników ...

"for strange effects and extraordinary combinations we must go to life itself, which is always far more daring that any effort of imagination."
Arthur Conan Doyle "The Adventures of Sherlock Holmes"

Paula Ignasiak | 2018-05-11
Przeczytana: 11 maja 2018

Książka jest bardzo przemyślanym i zarazem niezwykle wyważonym zbiorem reportaży. Została także finalistką Nagrody Literackiej Nike w 2001 r. Możemy przeczytać tu o ludziach zarówno bardziej jak i mniej znanych. Do tej pierwszej grupy będzie należał reportaż o Wandzie Rutkiewicz, Grzegorzu Przemyku czy Edwardzie Stachurze. Oprócz nich poznamy bardzo smutną historię dwóch braci bliźniaków,którzy zostali rozdzieleni po urodzeniu. Autor przybliży także historię dziewczyn, które padły ofiarą handlu ludźmi i kilka innych niezwykle przejmujących reportaży.
Czytając Tochmana można niemalże utożsamiać się z bohaterami, wnikając w ich uczucia i sposób myślenia. A ten do łatwych nie należy. Ponadto jest to utwór, który wywołuje wiele emocji, zwłaszcza u osób wrażliwych, empatycznych. Jednakże zdecydowanie warto po niego sięgnąć .

Bartek | 2018-02-07

Genialne reportaże debiutującego (wtedy) Tochmana. Zwięzłe, szczere, prawdziwe, bez zbędnych słów. Czyta się z zapartym tchem. Gdy się skończy szuka się następnej książki tego autora.