Moje życie

7 (7 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Mein Leben
83-7200-607-5
Luna

Ta książka to coś więcej niż wspomnienia człowieka, który wiele przeżył i doświadczył. W tle bowiem bogatych przeżyć i doświadczeń, opisanych piórem biegłego pisarza, czuje się oddech wielkiej literatury. Opowiadając o swoim życiu, Ranicki mówi w istocie o poszukiwaniu tożsamości.

źródło opisu: muza.com.pl

źródło okładki: muza.com.pl

Karola | 2014-08-05
Na półkach: 52 w 2014, Przeczytane
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Marcel Reich Ranicki nazywany był często papieżem niemieckiej literatury. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jego opinie o książkach ukazujących się na niemieckim rynku wydawniczym, miały ogromny wpływ na to czy staną się one bestsellerem. Autobiografia Reicha-Ranickiego jest nie tyle historią jego życia, opisem dzień bo dniu tego co go spotkało w ciągu całego życie, dla mnie przede wszystkim to opis jego miłości do literatury. Reich-Ranicki tworzy obraz literacki swojego dzieciństwa, trudnych lat w Getcie Warszawskim a następnie lat powojennych. Na stronach autobiografii poznajemy jego literackie zainteresowania, jacy autorzy ukształtowali jego osobowość. Książka ta jest nie tylko bezsprzecznie bogactwem wiadomości dla każdego germanisty ale dla wszystkich, którzy choć trochę interesują się historią. Reich- Ranicki swoją historią pokazuje, że o naszym poczuciu narodowości nie świadczy miejsce w którym się urodziliśmy jednak to kim się czujemy.

Sija | 2014-11-16
Przeczytana: 13 listopada 2014

Świetnie się czyta, ta książka przekonała mnie do literatury (auto)biograficznej! Do tej pory z wielkimi oporami czytałam dzienniki, wspomnienia, autobiografie, biografie czy listy, ale teraz myślę, że warto czytać o ludziach, którzy tak jak Ranicki robili w życiu coś ciekawego/wielkiego. Ranicki pisze dużo o czasach wojny i literaturze niemieckiej. Dla osób nie zainteresowanych literatura niemiecka można polecić pierwszą część czyli lata okupacji i życie w Polsce tuż po wojnie.

książek: 1935
krolly7 | 2015-03-28