Świat książek
Oficjalna grupa serwisu LubimyCzytać.pl. Ogólne dyskusje o książce: nowości wydawnicze, książki wartościowe i godne polecenia, nagrody literackie, spotkania z autorami oraz różnego rodzaju informacje ze świata książki.
890091 czytelników
3426 dyskusji
84611 wypowiedziPokaż ostatnią
Najciekawsze style pisania
liczba postów na stronie: 
książek: 134
Vaco
28-08-2014 14:57
Roger Zelazny Bardzo przypadł mi do gustu styl Rogera Zelaznego. Podoba mi się sposób w jaki prowadzi fabułę, a forma w jaką to ubiera jest niezwykle obiecująca. Zelazny bawi się językiem, nie trzyma się sztywno jednej konwencji. Pisze swobodnie, jakby było to najprostszą rzeczą pod słońcem, takie przynajmniej odniosłam wrażenie :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 687
vAnitas
28-08-2014 15:00
Atlas chmur Atlas chmur !
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2724
isobel
28-08-2014 15:17
Markus Zusak Markus Zusak

zdecydowanie. on pisze tak... prosto, niewymuszenie a jednocześnie ujmująco. w jednej chwili rozbawia, a w kolejnej łamie serce

a także

Carlos Ruiz Zafón Carlos Ruiz Zafón
Stephen Chbosky Stephen Chbosky
Libba Bray Libba Bray
Cassandra Clare Cassandra Clare
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 917
Blissund
24-01-2017 22:08
Italo Calvino Italo Calvino
Pełen różnorodności, pozwolę sobie użyć określenia, "elastyczny" styl. Dopasowuje się do tematyki poruszanej w danej powieści. Punkt styczności stanowi niewątpliwie piękno opisów, języka oraz sposób wnikania w istotę człowieka. Mimo iż jeszcze przede mną trylogia "Nasi przodkowie" już teraz uznaję go za mistrza słowa pisanego.

John Steinbeck John Steinbeck
Mimo banalnej formy czy też braku wyrafinowanych wyrażeń, John Steinbeck urzekł mnie. Uwielbiam u niego ową prostotę, czytając go zatracam się w powieści, sprzed moich oczu znikają coraz to kolejne zdania. Odbieram czysty przekaz.

Joanna Chmielewska Joanna Chmielewska
W tak doborowym towarzystwie nie sposób zapomnieć o mojej Monarchini! Joanna potrafi doprowadzić mnie do łez opisując zawartość torebki. Myślę, że to wystarczające uzasadnienie uwzględnienia jej w owym zestawieniu.

Vladimir Nabokov Vladimir Nabokov
Nadal nie potrafię pojąć subtelności, z jaką opisywał bestialskie czyny Humberta. Język Nabokova to mistrzostwo samo w sobie, niezaprzeczalne piękno.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 40
Ixina
25-01-2017 17:13
O, jaki przyjemny, treściwy, literacki temat. Dobrze, że ktoś go wykopał.
Jest wiele książek, w których styl zasługuje na uznanie. To bardzo szerokie pojęcie, i często trudno oddzielić sam styl od innych elementów, np. od kreacji głównego bohatera. Spróbuje wypisać tu książki i autorów, które cenię właśnie za język, ale z powodów wcześniej wymienionych ta klasyfikacja nie będzie zbyt precyzyjna czy sprawiedliwa. Kolejność przypadkowa.
Terry Pratchett - oczywista oczywistość.
ORO - potoczny, bardzo realistyczny i świetnie przekazujący emocje styl.
John Marsden i jego serie "Jutro", "Kroniki Ellie". Także styl potoczny, realistyczny, dla mnie po prostu piękny.
Tancerze BurzyBratobójca - jak z reguły nie cenię sobie pełnego zawijasów stylu, tak tu uważam go za niezwykle piękny i sugestywny.
Genezis - bardzo oszczęsdna forma, pozycja z pogranicza prozy i dramatu. Można praktycznie mknąć przez słowa, nie ma nic zbędnego. Jak mawiała moja nauczycielka polskiego (akurat o poezji, ale co tam) - minimum słów, maksimum treści.
Książę Cierni - hipnotyzująca narracja czarnego charakteru.
Oraz, last but not least, Feliks W. Kres. Znam go właściwie tylko z dwóch cyklów felietonów o pisaniu, w których forsuje tezę, że temat, treść, przesłanie jest nieważne, a pisarz ma być po prostu sprawnym rzemieślnikiem. W zasadzie się z nią nie zgadzam, jednak przekonuje mnie, że dobry pisarz może pisać nawet o niczym - narzekania na to, że ma dużo listów na parapecie w wykonaniu tego autora czytuję z olbrzymią przyjemnością.

Jest wiele innych książek, które uważam, za napisane bardzo dobrze, cenię sobie sprawne pióro autora (by daleko nie szukać, FNIN Kosika, Atramentowa Trylogia Funke, Zatopione miasta Bacigalupiego, Podzieleni Schustermana czy Chłopak Nikt Allen Zadoff). Ale są to książki napisane po prostu dobrze, nie takie, w których styl jakoś się wyróżnia, wybija, zwraca na siebie uwagę. Chyba. Sama naprawdę nie jestem pewna, gdzie która książka powinna trafić, bo to sprawa bardzo płynna. Stworzyłam tą klasyfikację na wyczucie, na podstawie mojego chwilowego widzimisie i niewykluczone, że jakąś książkę skrzywdziłam, a inną niesłusznie nagrodziłam. Zapraszam do dyskusji.
Bo to, co czyni książę taką jaką jest - i czym dokładnie jest styl - to temat naprawdę fascynujący.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 72
ewunicia14
25-01-2017 21:47
Zdecydowanie Eleanor Catton Jej książki są dosyć specyficzne, szczególnie Próba, jednak ta specyfika czyni je oryginalnymi, a styl piania Catton jest ciężki, ale również naprawdę dobry.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
zgłoś błąd zgłoś błąd