Świat książek
Oficjalna grupa serwisu LubimyCzytać.pl. Ogólne dyskusje o książce: nowości wydawnicze, książki wartościowe i godne polecenia, nagrody literackie, spotkania z autorami oraz różnego rodzaju informacje ze świata książki.
880389 czytelników
3403 dyskusji
84108 wypowiedziPokaż ostatnią
Czytelnicze podsumowanie 2017 roku
liczba postów na stronie: 
książek: 10092
tsantsara
08-01-2018 15:54
Pierwszy raz podsumowuję - czy warto? Myślę, że tak, bo to jedna z form inspiracji do tego co czytać, co jest ciekawego?
Sam dla siebie mogę tylko powiedzieć, że przy tym tempie czytania mam zdecydowanie za dużą biblioteczkę na jedno życie...
Na 64 książki:
10 to były wspomnienia, biografie, reportaże, opracowania historyczne
8 to albumy/komiksy
Reszta to beletrystyka...(z czego 21 to czysta rozrywka, zaś 10 - w językach obcych) No cóż, to trzeba będzie urozmaicić.
W pamięci pozostaną jako wyjątkowe (i warte polecenia):
Nie trzeba głośno mówićZasady śmiesznego zachowaniaPod wulkanemPodrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984Życie towarzyskie i uczucioweObcy przyjacielPortret artysty w wieku młodzieńczymWiszera. Antypowieść
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1919
awita
08-01-2018 20:41
Przeczytałam tyle samo książek :-)
Ja też się obawiam, że czytam za wolno i nadal pozostaje tyle nieprzeczytanych ... Za to jaki mamy wybór! Na każdy nastrój i (prawie) każdą potrzebę czytelniczą.
Przeczytałeś Lowry'ego - kultowa książka w pewnych latach, ciekawe jak teraz bym ją odebrała.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1254
5000lib
13-01-2018 10:49
A ja z innej strony.
Przeczytałam 58 książek, ale wiem, już że u mnie podejście "wyzwaniowe" np 52 książki w 52 tygodnie się nie sprawdza. Poza tym, ważna jest jakość, co nie jest równoznaczne z tym, że nie można czytać książek lekkich, łatwych i przyziemnych. A niekoniecznie te z nich, które są uznane za arcydzieła, czy naszpikowane mniej spotykanym słownictwem są fantastyczne. (Jakkolwiek to rozumieć). Warto sięgać po różne książki.
Postanawiam nie kupować książek w tym roku, za wyjątkiem tych przeznaczonych na prezent. Do tego moim postanowieniem jest przeczytać mniej książek, niż w 2017 roku. (Może więcej z polecenia).
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 835
Ambrose
13-01-2018 11:33
Mnie udało się w minionym roku przeczytać 67 książek i jestem z tego wyniku b. zadowolony. Staram się nie przywiązywać większej wagi do liczby przeczytanych książek, żeby przypadkiem podświadomie nie brnąć w "czytanie na ilość", ale mam granicę, do której usiłuję dobrnąć. Jest to wspominana ilość 52 tytułów na rok (czyli 1 na tydzień).

Satysfakcja czytelnicza płynie również z faktu, że w roku 2017 udało mi się sięgnąć po zdecydowanie większą liczbę dzieł napisanych przez kobiety, niż w latach poprzednich. Na 67 pozycji, 24 było pióra kobiety. W ten sposób udało mi się poznać naprawdę wspaniałe autorki. Odkryciem roku została bezsprzecznie Margaret Atwood (6 książek), ogromne wrażenie wywarła na mnie także Olga Tokarczuk (2 tytuły), zaciekawiły mnie Joanna Bator (2 pozycje) oraz Iris Murdoch (2 utwory). Poza tym pojedyncze (jak na razie!) zetknięcia z takimi pisarkami jak Swietłana Aleksijewicz, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Sylwia Chutnik, K.J. Bishop, Sofia Samatar, Majgull Axelsson, Toni Morrison, Anne Tylor, Yōko Ogawa i Natsuo Kirino. No i powrót do świetnej Oriany Fallaci (Inszallah to jedna z mocniejszych lektur, z jaką obcowałem).

W ramach wyzwań edukacyjnych udało mi się także przeczytać 6 książek w j. Szekspira (sama japońszczyzna) - w ten sposób połączyłem przyjemne z pożytecznym, bowiem żaden z poznanych przeze mnie tytułów nie doczekał się jeszcze przekładu na j. polski.

Reasumując, rok 2017 z czytelniczego punktu widzenia będę wspominał b. dobrze.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1254
5000lib
14-01-2018 23:01
Swietłany przeczytałam, jakiś czas temu, "Czarnobylską modlitwę".
Myślę, że pomysł inny niż cel przeczytania danej ilości książek, jest wspierający rozwój i minimalizuje czytanie na ilość, ja popełniłam ten błąd kilka lat temu. Dzisiaj, chcę przeczytać mniej książek niż 52 na rok, ale nie każda osoba tak "musi" mieć (na szczęście). Co przeczytałeś Tokarczuk, przypomnisz,...
Swietłany przeczytałam, jakiś czas temu, "Czarnobylską modlitwę".
Myślę, że pomysł inny niż cel przeczytania danej ilości książek, jest wspierający rozwój i minimalizuje czytanie na ilość, ja popełniłam ten błąd kilka lat temu. Dzisiaj, chcę przeczytać mniej książek niż 52 na rok, ale nie każda osoba tak "musi" mieć (na szczęście). Co przeczytałeś Tokarczuk, przypomnisz, proszę?
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1919
awita
13-01-2018 12:54
Super, że udało Ci się odkryć Margaret Atwood, Olgę Tokarczuk i Joannę Bator. Iris Murdoch... teraz się jej nie wydaje. Którą książkę polecasz? Kiedyś czytałam jej powieści, ale nic już nie pamiętam.
Ja jestem fanką Malgull Axelsson (czytam wszystko, co się ukazuje).
Też lubię japońskie pisarki, które wymieniłeś, choć wolę delikatniejszą prozę Ogawy. W ramach wyzwania dotyczącego nowych pisarek poleciłabym Ci jeszcze Zeruyę Shalev :-)
Życzę dobrego czytelniczego roku!
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 835
Ambrose
13-01-2018 14:03
Jeśli chodzi o Iris Murdoch to bardzo podobała mi się powieść Dzwon - jest tam sporo wątków znamiennych dla prozy tej pisarki (homoseksualizm, relacje mistrz-uczeń, wspólnota religijna, której członkowie starają się prowadzić "proste życie"), które w połączeniu licznymi dygresjami filozoficznymi i plastycznym językiem dają naprawdę interesujące dzieło.

Jeśli...
Jeśli chodzi o Iris Murdoch to bardzo podobała mi się powieść Dzwon - jest tam sporo wątków znamiennych dla prozy tej pisarki (homoseksualizm, relacje mistrz-uczeń, wspólnota religijna, której członkowie starają się prowadzić "proste życie"), które w połączeniu licznymi dygresjami filozoficznymi i plastycznym językiem dają naprawdę interesujące dzieło.

Jeśli chodzi o Axelsson, to Pępowina. Tom 1, którą czytałem odrobinę mnie przytłoczyła - autorka grzebie w najciemniejszych zakamarkach człowieczej duszy i wyciąga na światło dzienne to, co wielu z nas stara się skrywać. Ale z pewnością sięgnę jeszcze po jej twórczość.

Wielkie dzięki za polecenie Zeruyi Shalev. Chyba nawet nie słyszałem o tej pisarce i postaram się to nadrobić.

Dzięki i wzajemnie!
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1037
Ewelonek
16-01-2018 11:02
W 2017r. przeczytałam 43 książki - chciałabym więcej, ale niestety, doba niezmiennie ma tylko 24 godziny :)

Zdecydowanie polecam:
Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOOStowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych ObierekChcę Cię usłyszećDroga KrólówPowieść bez OListy do utraconej

Rozczarowały mnie:
Pod kopułąLśnij, morze EdenuMałe życieTysiąc pocałunków
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1358
annaroza
17-01-2018 09:31
Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO przeczytałam już w nowym roku, ale też mnie zachwycił.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 465
Apila
16-01-2018 18:26
W tym roku pierwszy raz odhaczałam przeczytane książki. Przeczytałam tylko 20 książek, co spowodowane jest ostatnim semestrem studiów magisterskich i pisaniem pracy dyplomowej :P W tym roku na pewno będzie ich więcej :)
Głownie była to fantastyka.
Książki, które mnie zachwyciły to:
Dwór skrzydeł i zguby Dwór skrzydeł i zguby i reszta książek z serii. W stosunku do pierwszych tomów serii Szklany Tron, widać u autorki duży progres.
Największe rozczarowanie:
Pochłaniacz Pochłaniacz - skusiła mnie reklama "królowej polskiego kryminału" i bardzo mocno się rozczarowałam. Pochłaniacz mnie nie pochłonął i nie wytrzymałam wszechobecnej nudy, natomiast sama Pani Bonda jest mocno przereklamowana (jak dla mnie).
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1403
Jenny_89
23-01-2018 21:57
W 2017 roku najwyżej oceniłam tylko 3 książki:

Bari, syn Szarej Wilczycy Bari, syn Szarej Wilczycy
Zgniotła mnie emocjonalnie, niby happy end, ale losy Bariego i jego opiekunów zostaną w mojej pamięci na długo. Z jednej strony chcę przeczytać więcej książek Curwooda, ale z drugiej boję się co może mi zafundować.

Nieznośna lekkość bytu Nieznośna lekkość bytu
Kundera ujął mnie swoją wrażliwością i miłością do zwierząt, poglądami na temat kondycji człowieka oraz pięknymi słowami. Pewnie nie wszystko zrozumiałam z niej i nie zawsze akceptowałam wybory bohaterów, ale sprawiła, że wielokrotnie przerywałam jej czytanie aby zastanowić się nad słowami autora.

Olga i osty Olga i osty
Największe pozytywne zaskoczenie. Połączenie fantasy z opowieścią psychologiczną i to właśnie warstwa psychologiczna jest najważniejsza i najlepiej oddana. Historia dziewczyny i chłopaka pogubionych w życiu, zamkniętych w sobie i stojących na skraju przepaści. I do tego rewelacyjne zakończenie obrazujące jak potoczyły się ich losy w zależności jakich wyborów dokonali. Piękna historia o tym, że warto otworzyć się na drugiego człowieka i wierzyć w miłość, bo wtedy możemy nie tylko siebie uratować ale też innych.

Najlepsze dziecięce i młodzieżowe:
Władca Skalnej Doliny Władca Skalnej Doliny
Piękna historia, świetnie napisana, pobudzająca wyobraźnię.

Eleonora i Park Eleonora i Park
Nostalgiczna opowieść o pierwszej miłości. Zakochałam się razem z bohaterami.

Bracia Lwie Serce Bracia Lwie Serce
Wzruszająca historia z pięknym przesłaniem

Ronja, córka zbójnika Ronja, córka zbójnika
Świetnie ukazana historia przyjaźni dwójki bohaterów, którzy muszą się mierzyć z przeciwnościami losu.

Cud chłopak Cud chłopak
Pochwała tolerancji. Do czytania w każdym wieku.

Babcia na jabłoni Babcia na jabłoni
Pochwała wyobraźni i dobroci oraz piękna historia.

Art & Soul Art & Soul
Niby nic wielkiego, ale ujęli mnie bohaterowie.

P.S. I Like You P.S. I Like You
Jak wyżej.

Inne:
Trzy wiedźmy Trzy wiedźmy
Czarodzicielstwo Czarodzicielstwo
Ruchome obrazki Ruchome obrazki
Jedne z najlepszych z serii, śmiech, przygoda i bohaterowie.

Śmierć lorda Edgware'a Śmierć lorda Edgware'a
Rosemary znaczy pamięć Rosemary znaczy pamięć
ABC zbrodni Agaty Christie ABC zbrodni Agaty Christie
Miłość do Christie nadal trzyma się u mnie mocno.

Opowieść podręcznej Opowieść podręcznej
Mocna, dająca do myślenia.

Faust Faust
Nie wiem czy to za sprawą genialnego tłumaczenia, ale nie mogłam się oderwać i doczekać końca.

Potęga teraźniejszości Potęga teraźniejszości
Wydaje mi się, że nie dla każdego. Mi dała do myślenia.

Wielkie kłamstewka Wielkie kłamstewka
Czytadło, ale ukazujące problem przemocy mężczyzn wobec kobiet.

451° Fahrenheita 451° Fahrenheita
Klasyk.

Mam na imię Lucy Mam na imię Lucy
Oszczędna w słowach historia o przebaczaniu.

Wilk stepowy Wilk stepowy
Do wielokrotnego czytania.

Miłość z nutą imbiru Miłość z nutą imbiru
Czytadło, ale zakochałam się w tej serii.

Po zmierzchu Po zmierzchu
To dziwne, bo wszystkie powieści Murakamiego oprócz "Norwegian Wood" wylatują mi z głowy i jeśli chodzi o nią to też nie pamiętam już o czym była, ale oceniłam wysoko więc chyba jest dobra...

Najlepsza biografia:
Haśka. Poświatowska we wspomnieniach i listach Haśka. Poświatowska we wspomnieniach i listach
Dla fanów Poświatowskiej pozycja obowiązkowa i do tego piękne zdjęcia. Cudo.

Najlepsza poezja:
Nic dwa razy. Wybór wierszy. Nothing Twice. Selected Poems Nic dwa razy. Wybór wierszy. Nothing Twice. Selected Poems
Szymborską zawsze oceniam wysoko.

Gnioty:
Dziewczyna z pociągu Dziewczyna z pociągu
Do połowy było ok, ale poźniej domyśliłam się kto zabił, a główna bohaterka zaczęła kręcić się w kółko. A sposób w jaki następuje odkrycie prawdy i poczynania bohaterów na końcu są dla mnie nie przekonujące.

Rasmus i włóczęga Rasmus i włóczęga
Trochę nudna, ale nie oceniłabym jej tak nisko, gdyby nie odkrycie na końcu kim był i co zrobił tytułowy włóczęga.

W śnieżną noc W śnieżną noc
Chyba wyrosłam już z Greena.

Kochając pana Danielsa Kochając pana Danielsa
Poczytania dwójki głównych bohaterów były tak głupie, że doczytałam do końca tylko dlatego, aby sprawdzić czy zmądrzeją.

Przygody Hucka Finna Przygody Hucka Finna
Chyba jej nie zrozumiałam. "Przygody Tomka..." były o wiele lepsze.

Stuart Malutki Stuart Malutki
Film lepszy.

Jak pokochać siebie? Podręcznik życiowej przemiany Jak pokochać siebie? Podręcznik życiowej przemiany
Szkoda słów.

Drzwi do szczęścia Drzwi do szczęścia
Nic z niej nie pamiętam, ale szybko się czytało.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2266
Siaice
17-02-2018 14:09
Wybaczcie, że podbijam wątek, ale wcześniej nie miałam czasu zrobić własnego podsumowania, mimo że bardzo chciałam :)

W roku 2017 przeczytałam 121 książek (107 papierowych i 14 ebooków), 3 mangi i 3 komiksy.
Łączna ilość stron książek papierowych, mang i komiksów wyniosła: 41 228
Łączna wysokość grzbietów w centymetrach wyniosła: 281.3

TOP 10 książek:
I. Dwór mgieł i furii Dwór mgieł i furii
II. Illuminae. Illuminae Folder_01 Illuminae. Illuminae Folder_01
III. Portret Doriana Graya Portret Doriana Graya
IV. 451° Fahrenheita 451° Fahrenheita
V. Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek. Śmierć Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek. Śmierć
VI. Głębia Challengera Głębia Challengera
VII. Jedyny i Niepowtarzalny Ivan Jedyny i Niepowtarzalny Ivan
VIII. Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę
IX. Był sobie pies Był sobie pies
X. Głód Głód

Pozycje, również warte uwagi:
Niewidzialne życie Iwana Isajenki Niewidzialne życie Iwana Isajenki
Historia pszczół Historia pszczół
Dr Jekyll i Pan Hyde Dr Jekyll i Pan Hyde
Opowieść Podręcznej Opowieść Podręcznej
Zawód wiedźma Zawód wiedźma
Strażnicy światła Strażnicy światła
Młot Thora Młot Thora

Największe rozczarowania:
Spójrz mi w oczy, Audrey Spójrz mi w oczy, Audrey
Czarna Wdowa. Na zawsze czerwona Czarna Wdowa. Na zawsze czerwona
Chata Chata
Między wierszami Między wierszami
Córka Zjadaczki Grzechów Córka Zjadaczki Grzechów
Jak się zakochać w facecie, który mieszka w krzakach Jak się zakochać w facecie, który mieszka w krzakach
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 786
aisha
26-02-2018 12:26
Najlepsze przeczytane w 2017 :

MMA Fighter. Przebaczenie MMA Fighter. PrzebaczenieIdealna Idealna
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
zgłoś błąd zgłoś błąd