Świat książek
Oficjalna grupa serwisu LubimyCzytać.pl. Ogólne dyskusje o książce: nowości wydawnicze, książki wartościowe i godne polecenia, nagrody literackie, spotkania z autorami oraz różnego rodzaju informacje ze świata książki.
910021 czytelników
3511 dyskusji
86913 wypowiedziPokaż ostatnią
Pamiętam, że....ale nie pamietam tytułu książki
liczba postów na stronie: 
książek: 171
Wera2002
12-06-2019 14:19
Poszukuję tytułów i autorów:
1.historia Kim (chyba tak jej było),która utraciła swoją siostrę młodszą Judy w dzieciństwie (była z nią i swoją przyjaciółką w bodajże sklepie,pokłóciły się i ona poszła.Później dowiedziała się,że wujek ją przez przypadek chyba potrącił i zostawił jej zwłoki.
2.Historia dziewczyny,która została uprowadzona w trakcie imprezy na cześć wakacji w jednym z lokali (świętowała z przyjaciółmi).
W tej książce były chyba spisane myśli sprawcy.

*młodszą siostrę
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 447
Zuzanna
13-06-2019 08:56
Uwięzione Uwięzioneta druga to może ta
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 219
Ryjek
12-06-2019 15:03
Pamietam, że głównym bohaterem był mężczyzna. Chyba pisarz z niemoca twórcza. Mieszkał w domu i tu nie jestem pewna czy to był dom nad jeziorem, a może w lesie, w każdym razie w miejscu spokojnym. Na skutek niewyjaśnionych sytuacji przenosił się w czasie, bodajże 100-300 lat. Podczas podróży strasznie się męczył i pocil, to mi utkwilo w pamięci. Podczas pobytu w przeszłości poznał kobietę i zaczął mieć wątpliwości czy w ogole chce wracać do teraźniejszości, do rodziny. Kojarzy mi się z tą książka tytuł dom nad jeziorem, ale sprawdzałam i nic nie pasuje... z autorow Daphne du Maurier ale w jej biblioteczce nic nie ma podobnego. Pomozecie?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2
Beata
13-06-2019 17:56
Hej. Może pomożecie bo nie pamiętam ani autora, ani tytułu. Facet zatrudnia młodą, bodajże rudowłosą dziewczynę, wprowadza ją w świat brutalnego sexu. Rozkochuje w sobie by na koniec się zemścić, za śmierć jego rodziny spowodowaną przez jej brata lub ojca, chyba.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 14434
asiulka19963
24-06-2019 10:37
Czarny brylant Czy o tą książkę chodzi?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
paula321
17-06-2019 20:55
Witam
Czy kojarzycie książkę New Adult, w której główni bohaterowie poznali się na chemioterapii? Ona miała raka piersi, a on raka krtani lub gardła, tworzył "nieoczywiste" obrazy. których znaczenie ona odgadywała od razu. W momencie, gdy się poznali, on miał jeszcze dziewczynę, która zerwała z nim, nie mogąc sobie poradzić z jego chorobą.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 448
Mystery
17-06-2019 22:17
Podobny opis do Zac & Mia Zac & Mia ale to chyba nie ta książka :-)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1
mari35
18-06-2019 23:00
chodzi mi o książkę w kryminał/romans jest tam scena gdy bohaterka jest na komisariacie bo ma pomóc policjantom w jakiejś sprawie. Inni policjanci wprowadzają podejrzanego, który próbuje uciec. Poślizgnął się na mokrej podłodze i się bił na podłodze z policjantem. Interweniuje policjant nasz bohater w związku z czym ma mokre spodnie i dostaje mu się od woźnego za wylanie wody i pobrudzenie podłogi
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 332
AZorka
19-06-2019 14:12
Szukam książki , najprawdopodobniej romansidło z serii harlequin lub podobnej. Akcja najprawdopodobniej rozgrywa się w XIXw w Ameryce Północnej. Kobieta przybywa do małej miejscowości by poślubić nieznajomego (z ogłoszenia? polecenia?). Zdaje się,że jest farmerem (możliwe,że wdowcem z dziećmi- Thomas? Jackob?) Coś mi świta,że potem ona gdzieś uczyła czytać dzieci. Takie strzępki informacji,ale może któraś wielbicielka romansów skojarzy?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 395
Ina
21-06-2019 11:42
W krainie białych obłoków W krainie białych obłoków
Podejrzewam, że to nie to, bo akcja dzieje się w Nowej Zelandii a nie Ameryce, ale bohaterka wyjeżdża by poślubić farmera. Zakłada też swego rodzaju szkołę i uczy dzieci czytać. Jest tam też wątek drugiej kobiety, którą ojciec przegrał w karty i też wylądowała...
W krainie białych obłoków W krainie białych obłoków
Podejrzewam, że to nie to, bo akcja dzieje się w Nowej Zelandii a nie Ameryce, ale bohaterka wyjeżdża by poślubić farmera. Zakłada też swego rodzaju szkołę i uczy dzieci czytać. Jest tam też wątek drugiej kobiety, którą ojciec przegrał w karty i też wylądowała w Nowej Zelandii. Nie powiedziałabym, że jest to typowe romansidło raczej saga rodzinna.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
Kelayda
19-06-2019 14:45
Witam. Chciałabym znaleźć książkę, ale znam jedynie krótki fragment. Jeżeli ktoś kojarzy, byłabym bardzo wdzięczna za pomoc.
Fragment: ,,Na lądzie wyśnionym pośrodku ciemności, którego białe brzegi w cichej wodzie toną, gdzie ból, gniew, kłamstwo, czy strach nie zagości postawimy stopy. Serca z dumy zapłoną. Gdy odwaga i wolność w Twojej duszy drzemią, gdy w snach kroczysz w słońca złocistej poświacie, zdolny wznosić wieże lub równać je z ziemią, wtedy Twój jest ten świat, mój najdroższy bracie."
*Pewna osoba zasugerowała, że jest to angielska poezja, ale nigdzie nie mogę tego znaleźć.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1356
Monika
19-06-2019 23:15
Poezja na pewno, wystarczy poprawić zapis, żeby zobaczyć to wyraźnie:

"Na lądzie wyśnionym pośrodku ciemności,
którego białe brzegi w cichej wodzie toną,
gdzie ból, gniew, kłamstwo, czy strach nie zagości
postawimy stopy. Serca z dumy zapłoną.
Gdy odwaga i wolność w Twojej duszy drzemią,
gdy w snach kroczysz w słońca złocistej poświacie,
zdolny wznosić wieże lub równać je z ziemią,
wtedy Twój...
Poezja na pewno, wystarczy poprawić zapis, żeby zobaczyć to wyraźnie:

"Na lądzie wyśnionym pośrodku ciemności,
którego białe brzegi w cichej wodzie toną,
gdzie ból, gniew, kłamstwo, czy strach nie zagości
postawimy stopy. Serca z dumy zapłoną.
Gdy odwaga i wolność w Twojej duszy drzemią,
gdy w snach kroczysz w słońca złocistej poświacie,
zdolny wznosić wieże lub równać je z ziemią,
wtedy Twój jest ten świat, mój najdroższy bracie."

Mam nawet podejrzenie, że w oryginale mógł to być wiersz nie rymowany, a aliteracyjny, czyli coś typowego dla starej poezji angielskiej i zdarzającego się obecnie twórcom odwołującym się do tych tradycji, bo w pierwszym wersie mamy dreamed i darkness, w drugim white i water, dalej dopasować to dokładnie jest trudniej, bo pojawiają się słowa o większej liczbie możliwych tłumaczeń, a i tłumacz mógł co nieco poprzenosić pomiędzy wersami, więc nie będę się bawić w próbę rekonstrukcji oryginału, ale rzeczywiście do aliteracyjnej poezji angielskiej pasuje.
No i jeszcze te białe brzegi kojarzą się ze słynnymi klifami w Dover. To może być o podboju Brytanii (przez przyszłych Anglików, inaczej sympatia autora nie mogłaby być po stronie zdobywców) albo o jakimś triumfalnym powrocie, bo ląd wyśniony może być albo wymarzoną ziemią obiecaną, albo wytęsknionym domem.

Dalsze skojarzenia mam już coraz luźniejsze i sama nie wiem, czy wynikają one bezpośrednio z treści, czy też skojarzenie z zamierzchłą historią zasugerowała mi archaiczna forma wiersza, przez co podświadomie staram się dopasowywać urywki treści do legendy, ale skojarzyło mi się nieco z mitami arturiańskimi. Fraza "w słońca złocistej poświacie" kojarzy się z Gawainem, "odwaga i wolność" pasują w tej bajce niemal do wszystkiego, "najdroższymi braćmi" było tam wielu, np. bratem (zwykle przyrodnim) Gawaina jest Mordred, który w niektórych wersjach najpierw Gawaina zabija, a później lamentuje nad jego ciałem i czule żegna umierającego krewniaka. W innej wersji Gawain odpływa wraz z Arturem do Avalonu, to też może być "ląd wyśniony" "w cichej wodzie" i pozbawiony zła, ale słabiej pasuje, bo i nie byli braćmi, i trudno triumfalnie stawiać stopy tam, dokąd się przybywa raczej jak do azylu. Ale zanim dojdzie do rzezi, po której Artur w zmiennym towarzystwie odpływa do Avalonu, można snuć wizję triumfalnego powrotu, można nawet dwuznacznie opisywać jednocześnie dwa miejsca, dwie możliwe przyszłości, marzenie, w którym pokonanie zdrajcy usunie wszelkie zło z kraju i przywróci prawowity porządek, i przepowiednię "prawdziwej" przyszłości, w której po porażce odpływa się do idealnego Avalonu. "Najdroższego brata" też w takiej wizji można zmieścić, jeśliby zacytowane przez Ciebie słowa wypowiadała do Artura w jakiejś nieznanej mi, ale całkiem możliwej wersji Morgause spiskująca z Mordredem i prowadząca Artura w pułapkę lub stojąca po przeciwnej stronie lub z boku Morgana, świadoma nieuchronnego Przeznaczenia, lub nawet one obie połączone w jedną postać, bo i takie wersje się zdarzają. Może to też mówić Artur do któregoś z najbliższych mu rycerzy, albo może być rozmowa dowolnych dwóch braci z jego drużyny.

Dopasowań może być wiele, bo fragment jest krótki, a wersji legendy, no i innych legend dotyczących tych samych czasów i podobnych bohaterów, jest mnóstwo, a nie wiemy nawet, co dokładnie było w oryginale, a co ujęto, dopisano lub przeinaczono w tłumaczeniu, więc dłużej tego ciągnąć nie będę, ale jakoś cały czas mi się kojarzy z czymś arturiańskim lub zbliżonym.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
NickZajęty
19-06-2019 18:02
Witam. Poszukuję dawno przeczytaną książkę która znów zaczęła mi chodzić po głowie, aly tytuł i autor ulecial. Opowiada o amerykańskim policjancie który w wyniku pościgu za podejrzanym opuszcza Amerykę i trafia do Europy (na 90% to była Anglia) i zostaje zamieszany w polityczna intrygę mająca na celu przywrócenie dynastii Romanov w Rosji. Przestępca ścigany jeszcze w USA okazuje się jednym z pretendentow do tronu. Był jeszcze wątek siostry gliniarza, ale nie pamiętam go zbyt dobrze
Wydaje mi się że na okładce było godło Rosji.
Z góry dziękuję za pomoc 🙂
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 113
ganja_bs
21-06-2019 18:58
Witam,
Poszukuję pewnej książki, którą czytałam parę lat temu. Książka była podobna w formie i fabule do Kodu Da Vinci. Napisana przez dwóch autorów. Kojarzę, że bohaterem był chyba jakiś student lub dwóch. I koniec końców dotarli do skrytki masonów z ukrytymi dziełami sztuki. Wiem, że to bardzo skromne informacje, ale nie potrafię przypomnieć sobie nic więcej. Książkę pamietam, bo wchłonęłam ja na poczekaniu. Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
sliwkaola
23-06-2019 23:03
Szukam książki, której bohaterką była kobieta, która zdradzała swojego męża, ale na końcu jednak została z nim. Pamiętam, że książka kończy się tak, że ten mąż robi jej na śniadanie jajecznicę. Wydaje mi się, że akcja toczyła się gdzieś nad morzem/w pobliżu morza.

Wiem, że to niewiele, ale może komuś się coś skojarzy. Wystarczy tytuł, bym poznała, że to ta. Czytałam kilka lat temu i wydaje mi się, że była swego czasu popularna. Pamiętam, że zrobiła na mnie duże wrażenie i dziwię, że nie zapamiętałam tytułu...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 447
Zuzanna
24-06-2019 08:03
Dzisiaj śpisz ze mną Dzisiaj śpisz ze mnąmoże to ta?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
zgłoś błąd zgłoś błąd