Aktualności
Tutaj można dyskutować na tematy związane z aktualnościami i wydarzeniami.
862389 czytelników
5637 dyskusji
104559 wypowiedziPokaż ostatnią
Z troską i czułością
27-09-2014
Autor: Bogdan

Często nie poświęcamy temu większej uwagi, stwierdzając oględnie, że książka jest „ładnie wydana” - i tyle. A przecież za każdym z jej elementów kryje się często ogromna praca wysokiej klasy fachowców, dla których wykonywany zawód jest nieraz, zupełnie jak dla pisarza, życiową pasją, a książka – dziełem, w którego materialny kształt inwestują swoją kreatywność, trud i emocje.

liczba postów na stronie: 
książek: 2756
8_oclock
28-09-2014 07:22
Wydania dzielę na świetne, neutralne i beznadziejne (i pośrednie między tymi punktami). Teoretycznie wydania kieszonkowe są budżetowe czyli "słabe", ale dla mnie niejednokrotnie są "neutralne".
Ładnie wydana książka zwraca moją uwagę, np. wydany z czułością i troską cykl "Flawia de Luce" (wyd. Vesper, druk i oprawa: Abedik):
Tych cieni oczy znieść nie mogą
Z kolei jakość wydania powstrzymała mnie przed zakupem (promocyjnym) książek szukanych, jak "Kot Bob" lub "Podróże z Charleyem".
Okładka nie musi być twarda, dobrze spełniają swoją rolę sztywne okładki ze skrzydełkami. Słaby papier to ten, który - moim niefachowym okiem - jest zbyt gąbczasty i rozlazły. (Papier i druk ma znaczenie nie tylko przy pierwszym czytaniu, ale i za parę lat.) Nie zawsze sprawdza się, dyktowany troską, papier kredowy, rozdyma książkę i daje odblaski przy czytaniu. Troska to ładny krój czcionki, ładnie zaprojektowany graficznie i przejrzysty wygląd strony (ze "światłem"), czasem jakaś winieta czy tytuł rozdziału w stopce, spis rozdziałów (nie wiem czemu pomijany w niektórych książkach, mimo że rozdziały mają tytuły), mapka czy krótka notatka o autorze, itp.
No i maszyna drukarska, której nie kończy się "toner";)
Co do treści, objawem niechlujstwa i lekceważenia czytelnika jest zaniedbanie pracy redaktora czy korektora, literówki, fatalna interpunkcja, błędy.
Na całość składa się też praca tłumacza i zmienianie go w trakcie cyklu, nadmierna swoboda twórcza itp. też potrafią dobitnie zniechęcić mnie do czytania.
Przykład rodzaju kompedium wydanego z troską to np. Elementy filozofii przyrody
Osobny temat to książki dla dzieci, gdzie dużo można znaleźć ładnych wydań, np. Szkoła Kotów. Tajemnica Kryształowej Groty Szkoła Kotów. Tajemnica Kryształowej Groty i inne wydawnictwa, jak Buchmann, Dwie Siostry itp. itd.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 333
Monia0420
28-09-2014 18:46
W coraz większej ilości książek pojawiają się błędy. Mimo, że czasami korektorzy są w Wydawnictwie od kilku lat ci sami zdarzają się nawet rażące literówki.

Oprócz tego książka musi po prostu ładnie wyglądać żeby też przyciągnąć zainteresowanie ludzi, którzy po niej oceniają książkę. Jednak coraz mniej ludzi kupuje ksiażki ze względu na cenę. Gdyby książki były choć trochę tańsze wzrosłoby czytelnictwo w Polsce.

Papier, styl tekstu, akapity, wcięcia, okładka, podziękowania to rzeczy na jakie zawsze zwracam uwagę przy książce.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1758
Ophelia
29-09-2014 08:58
Ja zawsze zwracam uwagę na jakość wydania książki, gramaturę papieru, jakość papieru, okładki, co oczywiście nie jest podstawowym powodem mojego zakupu. Przede wszystkim jest nim(jak wiele osób wcześniej zauważyło) cena i chęć przeczytania danej pozycji. Cena determinuje moją chęć zakupu książki - gdy widzę cenę np. 39,90 albo 44,90zł to dostaję gęsiej skórki, dlatego przekopuję sieć w poszukiwaniu danej pozycji i nie ma bata, bym miała ponieść taki koszt. Najwyżej czekam kilka miesięcy, aż stanieje, lub będzie promocja.

Muszę powiedzieć, że też obawiam się, iż nadejdzie taki dzień, że w końcu ludzkość wynajdzie taki środek czytania, że już nie będzie powrotu do książek papierowych, a szkoda, bo to nie to samo. Oczywiście, dzięki temu drzewa w końcu przestaną być wycinane, lasy odżyją, mniej zanieczyszczeń będzie, ale... to już nie będzie to samo - zapach książki, uciecha oka, gdy będzie na półce. To będzie dla mnie bardzo smutne wydarzenie, jeśli faktycznie papierowe książki zniknęłyby z mojego życia.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1192
Bogdan
29-09-2014 09:40
Całkowite zniknięcie książek jest raczej niemożliwe, niezależnie od przyszłych wynalazków. Dobrą analogią jest płyta winylowa. Pomimo płyt CD, a później plików, winyl nadal funkcjonuje w swojej niszy, a wystarczy sprawdzić na Allegro, że jest to nisza całkiem pokaźna. Wiele nowych tytułów również jest wydawanych zarówno jako CD jak też LP.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 246
sami_1988
27-10-2014 21:38
niestety czasem ceny książek zabijają dlatego wiele osób (jak ja) sięga po e-booki dostępne w internecie, chociaż fakt, że nie zawsze znajdę to co szukam, wtedy przeglądam sklepy z najniższymi cenami żeby kupić książkę, niestety e-booki mają duża wadę nie wszystkie co prawda ale wiele z nich jest tak kiepsko napisana ma tyle błędów na jednej stronie że czasem nie wiadomo co miało być napisane :(
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 942
Michał
27-10-2014 22:20
Przypadkiem nie masz na myśli pirackich e-booków?
W tych owszem przy kiepskiej konwersji roi się od błędów. Jednak w legalnych e-bookach nie spotkałem się aż z tak licznymi błędami.
Choć owszem, błędy też się zdarzają. Korekta zdaje się nie zarobiła.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 246
sami_1988
27-10-2014 23:10
oczywiscie ze pirackich :D wczoraj skonczylam czytac ksiazke syrena ksiazka swietna ale ebook sciagniety z chomika straszny czytanie to byla meczarnia katorga. Wiele czytalam ebookow to na cala ksiazke bylo moze z 5 bledow a ta ksiazka byla wyjatkowa bo na jednej stronie bylo nawet do 10 bledow!!
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
zgłoś błąd zgłoś błąd