Aktualności
Tutaj można dyskutować na tematy związane z aktualnościami i wydarzeniami.
896243 czytelników
6037 dyskusji
116240 wypowiedziPokaż ostatnią
Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019
14-03-2019
Autor: LubimyCzytać

Para prezydencka wybrała osiem nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowego Czytania. Wśród wybranych autorów znaleźli się między innymi: Bolesław Prus, Władysław Stanisław Reymont i Eliza Orzeszkowa.

liczba postów na stronie: 
książek: 10290
tsantsara
15-03-2019 08:34
Czy nowela jest przypisana w polskiej literaturze do pozytywizmu lub generalnie do XIX wieku? Przecież to było 100-200 lat temu! Całe szczęście, że jest tu jeszcze Schulz - specyficzny, ale najbardziej współczesny z tego monotonnego zestawu...
A mogli tam się znaleźć Krasicki, Przerwa-Tetmajer, Herling-Grudziński, Hłasko, Krall, Stasiuk, Łysiak, Szaniawski, Mrożek, Grabiński, Lem, Sapkowski...mógłby być i Ziemkiewicz.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1013
Wisienka
15-03-2019 08:43
Takim wyborem raczej nie zachęcą do czytania, nikogo.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 37
Piotr-Pietia
15-03-2019 09:41
Drodzy państwo, z całym szacunkiem, ale to wszystko są piękne, tylko że ramoty - niech będzie, że klasyki. One nie odpowiadają na potrzeby i wyzwania jakie stoją przed współczesnym człowiekiem. Czy ludzie chodzą teraz do kina na "Przeminęło z wiatrem", albo na klasyczne filmy Bergmanna? Czy w serialach zatrzymaliśmy się na "Czterech pancernych i psie" (nb. nie znoszę tego propagandowego śmiecia), "Stawce większej niż życie" albo "Rodzinie Połanieckich"? Czy w muzyce ludzie bez końca rozkoszują się Johannem Straussem (synem) lub Chopinem? Oczywiście wiele z tych dzieł to są filary literatury i wypada je znać. Ale promowanie literatury poprzez wyłączne wyciąganie z grobów trucheł, to bardziej zrażanie, niż do niej zachęcanie. W całej tej akcji chodzi chyba tylko i wyłącznie o manifestację politycznego przywiązania do tradycji - NASZOŚĆ, SWOJSKOŚĆ, POLSKA CHATA, POLSKIE POWSTANIA, POLSKA WIEŚ... Polska Jagna leżąca na naszym polskim gnoju (small joke ;-)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 10290
tsantsara
15-03-2019 11:51
Zły przykład. Akurat na Bergmanna ja bym do kina chętnie poszedł, tylko nikt tego nie gra - czasem tylko jakiś DKF się obudzi...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 5941
Fidel-F2
15-03-2019 10:40
Swoją drogą, zastanawia mnie, skąd kuriozalna koncepcja zachęcania kogokolwiek do czytania? Po co i na co? Pomijając głupkowatość metody.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1495
vandenesse
15-03-2019 15:12
To fakt - ta metoda jest jednym z największych żenujących pomysłów na promocję czytelnictwa... jeszcze chwała instytucjom, które starają się "robić" koło tego coś jeszcze ale uważam, że jak biblioteka czy ośrodek kultury ma zamiar zaprosić wielkich tego świata, czyli np burmistrza/sołtysa/etc. żeby czytali te nieszczęsne fragmenty (albo dukali) a w ramach widowni mają przyjść jakieś klasy z... To fakt - ta metoda jest jednym z największych żenujących pomysłów na promocję czytelnictwa... jeszcze chwała instytucjom, które starają się "robić" koło tego coś jeszcze ale uważam, że jak biblioteka czy ośrodek kultury ma zamiar zaprosić wielkich tego świata, czyli np burmistrza/sołtysa/etc. żeby czytali te nieszczęsne fragmenty (albo dukali) a w ramach widowni mają przyjść jakieś klasy z podstawówki czy liceum (+oczywiście obowiązkowo kilka pań z KGW, UTW i jakieś udzielające się wszędzie jednostki), to już lepiej, żeby nic nie robili... Niestety mam wrażenie, że jest jakiś przymus, że koniecznie trzeba coś zrobić, cokolwiek, żeby tylko było.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3395
filozof
15-03-2019 16:26
Ja bym chciał coś o Wędrowyczu.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1672
Chassefierre
15-03-2019 19:48
No wreszcie głos rozsądku za bohaterem, którego potrzebujemy! :D
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2684
onika
16-03-2019 00:36
A czytając te nowele będziemy klęczeć na grochu i obowiązkowo założymy włosiennicę - co by jednych do końca zniechęcić do sięgania po klasykę, a innym pomóc w skuteczniejszym umartwianiu się ku chwale ojczyzny...chociaż, taka "Dobra pani" może być potraktowana jako przytyk do pewnej pani minister..., "Dym" może skłonić do zastanowienia się nad fatalną sytuacją polskiego przemysłu i robotników, "Katarynka" jasno daje do zrozumienia, że NFZ jest do niczego. "Mój ojciec wstępuje do strażaków" - tutaj już sam tytuł jest bardzo wymowny - z góry wiadomo, jak to się skończy. "Orka" to naprawdę ryzykowny wybór, chyba, że ma pokazać pewnej zainteresowanej grupie osób, że dawniej było gorzej i teraz nie ma na co narzekać. "Rozdziobią nas kruki, wrony... - jakby po poprzednich utworach ktoś miał jeszcze jakieś nadzieje na lepsze jutro, to szczepionka z Żeromskiego załatwi sprawę - cholera, to chyba był pomysł antyszczepionkowców..."Sachem" to chyba jakiś komentarz w sprawie uchodźców...No a "Sawa" z "Pamiątek Soplicy"...No bo narodowe czytanie jakiś element szlachecki zawierać musi z obowiązkowym szkaplerzem. Do wszystkiego da radę dorobić drugie, a nawet trzecie dno.

Przeczytałam wszystkie te utwory, część z obowiązku szkolnego, część z ciekawości. Ale zawsze były one przedzielone jakimiś innymi, przyjemniejszymi lekturami - tak wszystko razem...toż to zakrawa na przemoc psychiczną. Ale skoro propozycje lektur można wysyłać do Kancelarii Prezydenta, to ja w końcu też zacznę coś proponować.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1672
Chassefierre
16-03-2019 16:02
A po wszystkim posypiemy głowy popiołem i odśpiewamy wspólnie ,,Gaude mater Polonia''...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1725
Raisa
17-03-2019 07:44
A mnie się wydaje, że Narodowe Czytanie w zamyśle miało być właśnie promocją KLASYKI, a nie czytelnictwa jako takiego (co pokazuje tradycja tego projektu - był czas przywyknąć). I mnie to pasuje. Jak często ta klasyka ma szansę pojawić się w szerszej świadomości? Nic się nie stanie, jeśli będzie miała swój jeden dzień w roku.
Btw moje dotychczasowe doświadczenie zawodowe pokazuje, że wasze ulubione "Ferdydurke" jest jedną z najbardziej znienawidzonych lektur. :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 37
Piotr-Pietia
18-03-2019 09:27

. Jak często ta klasyka ma szansę pojawić się w szerszej świadomości?


Śmiem twierdzić, że bardzo często - w szkole jest wałkowana na wszystkie sposoby. Cytuje się ją podczas wszelkich akademii "ku czci", w albumach historycznych i pamiątkowych i różnych inskrypcjach.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 574
holly25
17-03-2019 14:24
a ja tam sobie chętnie po te nowelki sięgnę ;)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 231
Ela91
17-03-2019 18:42
Ciekawy wybór, pomimo, że lubię czytać - nawet lektury, to nie czytałam owych pozycji wydawniczych. Chętnie po nie sięgnę...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 701
Bosy_Antek
17-03-2019 21:42
Bardzo dobry wybór. Wbrew pozorom, to są dobre i najczęściej wcale nie archaiczne kawałki. Schulz, Żeromski, Prus, Sienkiewicz... Klasa.

Ktoś się krzywi? Proszę, można Mroza czy Bondę czytać. Do nabycia na każdej polskiej poczcie.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 457
LetMeRead
18-03-2019 17:18
W punkt.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
zgłoś błąd zgłoś błąd